TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jarosława, Konrada, Selmy 21 Kwietnia 2024, 06:34
Dziś -1°C
Jutro 7°C
Szukaj w serwisie

O przygotowaniu do życia w małżeństwie i rodzinie

Kondycja polskich rodzin jest trudna. Brak pracy spowodował niebywałą w dziejach Polski emigrację zarobkową. Polska wymiera! Ma jeden z najniższych w świecie wskaźników naturalnego przyrostu ludności - mówił bp senior Stanisław Napierała, który 6 lutego przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych. Temat lutowego spotkania brzmiał: „Święty Józefie prosimy wyjednaj młodym czystą miłość – o sile zakochania, o dobrym wykorzystaniu czasu narzeczeństwa i o miłości na całe życie dla trwałego budowania małżeństwa i rodziny”.

Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. Mariusz Andrzejczak, wikariusz Sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego poprowadzili: Koinonia Jan Chrzciciel z Kalisza i ks. Szymon Rybak. Konferencję nt. drogi do sakramentu małżeństwa wygłosili: Beata i Andrzej Wójtowicze, dyrektorzy Krajowej Szkoły Nowej Ewangelizacji Koinonii Jan Chrzciciel w Polsce i koordynatorzy Koinonii Jan Chrzciciel w Tarnobrzegu. Prelegenci zapewniali, że miłość na całe życie jest możliwa. Zachęcali narzeczonych i małżonków, aby budowali swoje rodziny na Bogu. Wskazywali, że w małżeństwie najważniejszy jest dialog. Rozmowę przeprowadził ks. prał. Leszek Szkopek, dyrektor Diecezjalnego Radia Rodzina.

Mszy św. przewodniczył biskup kaliski senior Stanisław Napierała. Wraz z nim modlili się: biskup senior Teofil Wilski, dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk i duchowieństwo diecezji kaliskiej.

W homilii celebrans wskazał, że w październiku odbędzie się Nadzwyczajny Synod Biskupów poświęcony rodzinie. Dodał, że papież Franciszek na pierwszym miejscu stawia odnowę rodziny.

Biskup podkreślał, że piękno człowieczeństwa, piękno kobiety i mężczyzny nigdzie nie odsłania się tak wymownie jak w rodzinie. – Niezwykle bogate i wielkie jest piękno rodziny. Wszystkim, którzy zwątpili w istnienie prawdziwego piękna, którzy lubują się dziś w brzydocie, rodzina mówi: Jesteście w błędzie. Nie macie racji. Jest piękno, również w świecie współczesnym. To piękno rodziny opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety, a nie na pseudozwiązku dwóch panów czy dwóch pań – mówił bp Napierała.

Zaznaczył, że piękno rodziny nie przestanie istnieć i zachwycać, bo jego korzenie tkwią w Tym, który jest Pięknem i Stwórcą piękna. – Boży zamysł piękna wobec rodziny objawił się najpełniej w małżeństwie Maryi i Józefa oraz na nim opartej rodzinie, Świętej Rodzinie Jezusa naszego Zbawiciela, rodzinie, która jest wzorem każdej rodziny – powiedział pierwszy biskup kaliski.

Wskazywał, że dobrobyt państwa mierzy się dobrobytem rodziny. – Kondycja polskich rodzin jest trudna. Brak pracy spowodował niebywałą w dziejach Polski emigrację zarobkową. Polska wymiera! Ma jeden z najniższych w świecie wskaźników naturalnego przyrostu ludności. Polityka prorodzinna powinna być priorytetem państwa – zaznaczył hierarcha.

Apelował, aby zaprzestano uderzania w rodzinę poprzez promowanie związków jednopłciowych. – Najwyższy czas pójść po rozum do głowy i skończyć z głupotą, promującą pod przykrywką postępu, nowoczesności czy nawet naukowości rozpasanie moralne, dewiacje i wynaturzenia uwłaczające godności człowieka oraz uderzające w małżeństwo i rodzinę. Trzeba zawrócić z drogi do nikąd – wołał bp Napierała.

Zauważył, że większość Polaków, chociaż tego nie demonstruje, ale widzi w rodzinie opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety, niezastąpione dobro oraz żywi przekonanie o wartości i pięknie życia rodzinnego.

Przypomniał, że w czerwcu minie dziesięć lat, kiedy do Sanktuarium św. Józefa wprowadzono uroczyście relikwie św. Joanny Beretta Molla, Dodał, że od tego czasu rozpoczęła się pierwszoczwartkowa modlitwa w intencji życia nienarodzonych oraz rodzin.

Zawierzył Świętej Rodzinie wszystkie polskie rodziny i sprawujących władzę w Polsce, aby w swojej działalności na pierwszym miejscu stawiali rodzinę, jako drogę do prawdziwej służby społeczeństwu. - Zawierzamy Wam pracowników mediów, pośród których nie brak ludzi dobrej woli, uczciwych i prawych. Niech im nie zabraknie odwagi, by głosić piękno i prawdę rodziny. Niech im nie zabraknie odwagi, by odmówić głosu temu, co godziłoby w małżeństwo i rodzinę, ośmieszało je i niszczyło – mówił bp senior.    

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi narzeczonych, małżeństwa, rodziny i dzieci nienarodzone. Modlili się także o zdrowie dla biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka.

W swoim wystąpieniu o. Tadeusz Rydzyk podziękował biskupom i wiernym za  wielką solidarność, dzięki której powstało i rozwija się Radio Maryja, a 15 lutego, po trzyletniej walce, na multipleksie cyfrowym pojawi się Telewizja Trwam.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

Teksta za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: Maria Gurzyńska/Radio Rodzina Kalisz
Nagrania: Radio Rodzina Kalisz
Video: TV Trwam

Modlitwa za rodziny i w intencji życia człowieka - LUTY 2014 - Bp Stanisław NAPIERAŁA- HOMILIA


Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła