TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Anatola, Leszka, Tamary 03 Czerwca 2023, 04:01
Dziś 5°C
Jutro 19°C
Szukaj w serwisie

O wychowaniu do życia z wiary w rodzinie u Świętego Józefa

Święty Józef, uważany przez wielu współczesnych mu za ojca Jezusa, dobrze wypełnił wobec Niego obowiązki opiekuna i wychowawcy – mówił bp Jacek Jezierski, który 2 października przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Temat październikowego spotkania brzmiał: „Człowiek wierzący ma nie tylko prawo, ale i obowiązek pogłębiać swoją wiarę – o pierwszorzędnej odpowiedzialności rodziców za religijne wychowanie dzieci, o potrzebnej czujności i aktywnym zaangażowaniu rodziców w domu, szkole i Kościele”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadzili: ks. Szymon Rybak wraz z rodziną z kaliskiego sanktuarium.

Konferencję nt. odpowiedzialnego wychowania młodego człowieka do życia z wiary wygłosił ks. kan. dr Marek Studenski, kapłan diecezji bielsko-żywickiej, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej, wykładowca pedagogiki oraz diecezjalny wizytator katechizacji. Prelegent podkreślał, że bardzo ważną rolę w życiu dziecka odgrywa wspólna modlitwa i sięganie po Pismo Święte. Wskazał, że wpływ na wychowanie dziecka mają: rodzina, szkoła i Kościół. Rozmowę z gościem prowadził ks. prał. Leszek Szkopek, dyrektor Diecezjalnego Radia Rodzina. 

Mszy św. przewodniczył bp Jacek Jezierski, ordynariusz diecezji elbląskiej, w ramach Konferencji Episkopatu Polski: delegat ds. Ekumenicznej Inicjatywy „Theobalt”, członek Rady ds. Ekumenizmu, członek Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów kępińskiego, krotoszyńskiego, lututowskiego i pielgrzymi z całej Polski. 

W homilii celebrans wskazywał na rolę św. Józefa, jaką odegrał w dziejach zbawienia. - Pan Bóg wybrał tego spokojnego mężczyznę, męża sprawiedliwego do wypełnienia odpowiedzialnej misji, tak więc zwykły, zwyczajny człowiek stanął przed wielkim zadaniem. Józef został mężem Maryi, nie był jednak ojcem Jezusa. Syn Boży stał się człowiekiem w sposób nietypowy i wyjątkowy. Jedynie Bóg jest Ojcem Jezusa. Dla św. Józefa była to wielka tajemnica misterium jak i dla nas – mówił bp Jezierski.

Zaznaczył, że św. Józef stał świadkiem tajemnicy macierzyństwa Maryi. - Każdy chrześcijanin ma mniejsze lub większe problemy ze swoją wiarą. Św. Józef miał też pewne wątpliwości i rozterki. Był zaskoczony macierzyństwem Maryi, tym wszystkim, co się w związku z tym wydarzyło, sytuacją, w której się znalazł. Wiara w Boga i miłość do Maryi pomogły mu nie odrzucić Jej, zaakceptować Jezusa i po ojcowsku opiekować się nim – stwierdził kaznodzieja.

Podkreślał, że św. Józef dobrze wypełnił wobec Jezusa obowiązki opiekuna i wychowawcy. – Św. Józef był na co dzień z dzieckiem, młodzieńcem, młodym mężczyzną, towarzyszył Mu. U boku św. Józefa Jezus wzrastał w mądrości, latach i łasce u Boga i ludzi – powiedział ordynariusz diecezji elbląskiej.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone. Odmówiona została także modlitwa w intencji III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

W swoim przemówieniu bp Edward Janiak ubolewał, że najczęściej podłożem decyzji kobiety do dokonania aborcji jest środowisko, czyli ojciec dziecka, rodzice, lekarze i najbliższe otoczenie. – Niech ręka Boska broni, żeby nikt z nas nie przyczynił się do tego, żeby życie ludzkie nie przyszło na świat. To jest współudział w grzechu. Jeżeli taką osobę spotkamy na naszej drodze życia, to dobre słowo, przyjaźń, konkretna pomoc bardzo często zmienia decyzję tej kobiety – mówił biskup kaliski. Zachęcał rodziców, aby małe dzieci uczyli modlitwy „Aniele Boże, stróżu mój”. Dodał, że dzieci zawsze biorą wzór z rodziców i nikt nie może zastąpić ich w wychowaniu swoich dzieci. Prosił o modlitwę w intencji chorych na nowotwory. – Zaczerpnijmy sił od św. Józefa, abyśmy wytrzymali w dźwiganiu krzyża codziennego – powiedział bp Janiak.  

Mszę św. uświetniły: Chór „Jutrzenka” z Kępna pod dyrekcją Cecylii Płazy i Chór Męski „Cantamus” pod kierunkiem Antoniego Janaszewskiego.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia i nagrania audio: Maria Gurzyńska/Radio Rodzina Kalisz

Video: Telewizja TRWAM

Październikowa modlitwa w intencji rodzin i obrony życia poczętego w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu


Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła