TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Bazylego, Bernardyna, Krystyny 20 Maja 2024, 17:34
Dziś 23°C
Jutro 25°C
Szukaj w serwisie

O wychowaniu raz jeszcze u Świętego Józefa

Pamiętajmy, że najważniejsi ludzie na świecie to ojciec i matka – mówił Kardynał Henryk Gulbinowicz, który 2 maja przewodniczył w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Temat majowego spotkania brzmiał: „Porozmawiajmy raz jeszcze o wychowaniu młodego pokolenia i powierzmy to dzieło opiece św. Józefa – o młodych i z młodymi w Polskim Nazarecie”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Łukasz Przybyła z młodzieżą z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w Henrykowie i klerykami Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego z Henrykowa.

Konferencję nt. dobrego wychowania dzieci wygłosili: s. Alma Pachuta, nazaretanka, dyrektorka Centrum Edukacyjnego Sióstr Nazaretanek w Kaliszu i ks. prał. dr Jan Adamarczuk, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w Henrykowie. Prelegenci zachęcali, aby dzieci posyłać do dobrych katolickich szkół, w których oprócz nauki kładzie się nacisk na wychowanie w duchu religijnym. O funkcjonowaniu szkół katolickich wypowiadali się też uczniowie i rodzice. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek, dyrektor Diecezjalnego Radia Rodzina. 

Mszy św. przewodniczył kard. senior Henryk Gulbinowicz. Wraz z emerytowanym arcybiskupem metropolii wrocławskiej modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski oraz wielu kapłanów.

Homilię wygłosił ks. prał. dr Jan Adamarczuk. Przypomniał, że 4 czerwca 1997 r. Jan Paweł II powiedział o Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, że posiada ono szczególne miejsce w dziejach Kościoła i narodu. Podkreślał, że św. Józef w kaliskim obrazie przede wszystkim wskazuje na chrześcijańską, katolicką rodzinę.

Kaznodzieja podzielił się świadectwem ze swojego życia. Wspominał swoich rodziców, którzy kształtowali w nim pobożność. Dodał, że nie złamała ich ani komunistyczna ani hitlerowska ideologia, bo najważniejsza w ich życiu była wiara. Jako przesłanie płynące ze Sanktuarium św. Józefa dla polskich rodziców, wychowawców i nauczycieli wskazał słowa swoich rodziców, którzy mówili: „Bez Boga ani do proga”.

Wskazał, że ludzie przybywają do św. Józefa w Kaliszu, aby szukać odpowiedzi na pytanie jak w dzisiejszych czasach żyć prawdziwie po chrześcijańsku?

Stwierdził, że odpowiedzią na to pytanie jest przesłanie papieża Franciszka skierowane w dniu inauguracji pontyfikatu w uroczystość św. Józefa. - Centrum powołania chrześcijańskiego jest Chrystus. Strzeżmy Chrystusa w naszym życiu, aby strzec innych. Z tym przesłaniem idźmy w nasze codzienne życie – powiedział ks. Adamarczuk.

Pod koniec Mszy św. kardynał, biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone oraz wszystkie szkoły katolickie.

W swoim przemówieniu bp Edward Janiak podzielił się radością z wizyty delegacji z diecezji kaliskiej w dniu 1 maja u Ojca Świętego Franciszka, który pobłogosławił korony do koronacji obrazu Matki Bożej na Pólku.

Spotkanie było okazją do złożenia życzeń imieninowych pierwszemu biskupowi kaliskiemu Stanisławowi Napierale oraz modlitwie w intencji obchodzącego jutro urodziny o. Tadeusza Rydzyka.

Kończąc Eucharystię kard. Henryk Gulbinowicz podkreślał, że najważniejszymi osobami są rodzice. - Nikt Was nie może zastąpić. Cokolwiek zapiszecie w świadomości swoich dzieci, to im pozostanie na całe życie. To będą ich  drogowskazy – mówił do rodziców metropolita wrocławski senior. Zachęcał, aby rodzice kształtowali duchowość swoich dzieci. Jako wyraz wdzięczności dla bp. Edwarda Janiaka za posługę kapłańską i biskupią w archidiecezji wrocławskiej ofiarował świece.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.
 

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła