Obchody 1050-lecia Chrztu Polski w Gnieźnie
W czwartek, 14 kwietnia, w Gnieźnie odbyły się centralne obchody 1050-lecia rocznicy chrztu Polski. W obchodach uczestniczyli biskupi z diecezji kaliskiej: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała i bp senior Teofil Wilski.
Uroczystości rozpoczęły obrady Konferencji Episkopatu Polski. Podczas spotkania biskupów - z udziałem przedstawicieli episkopatów europejskich - wykład pt. „Dziejowe konsekwencje Chrztu Polski” wygłosił prof. Krzysztof Ożóg, wybitny polski historyk mediewista, profesor nauk humanistycznych z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W czasie obrad zaprezentowano jubileuszowy banknot z podobizną Mieszka i Dobrawy.
O godz. 12.00 z fary w Gnieźnie wyruszyła procesja z kopią cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej do katedry. W procesji wzięli udział kapłani, siostry zakonne i licznie zgromadzeni wierni. Jak przed półwieczem wizerunek Czarnej Madonny został umieszczony przed cokołem, na którym stoi srebrna trumna z relikwiami św. Wojciecha, Patrona Polski.
Po południu pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, z udziałem biskupów i duchownych Kościołów chrześcijańskich na Ostrowie Lednickim koło Gniezna miało miejsce ekumeniczne nabożeństwo z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. W homilii metropolita gnieźnieński podkreślał, że sakrament chrztu jest znakiem jedności. - Dziś, gdy w 1050. rocznicę Chrztu Polski sięgamy do wspólnych korzeni naszego życia z wiary, pragniemy jeszcze raz uświadomić sobie, że sakrament chrztu jest znakiem jedności, a zarazem usłyszeć i wspólnie powtórzyć, że Chrzest w Chrystusie jest wezwaniem dla Kościołów, aby przezwyciężyły swoje podziały i w widzialny sposób zamanifestowały swoją wspólnotę – powiedział abp Wojciech Polak. Ważnym i symbolicznym momentem było wspólne wyznanie wiary i odmówienie modlitwy „Ojcze nasz”. Na Wyspie Lednickiej zabrzmiał także dzwon „Mieszko i Dobrawa” odlany specjalnie na 1050. rocznicę Chrztu Polski, który pod koniec nabożeństwa poświęcił Prymas Polski.
Uroczystości w Gnieźnie zakończyła Eucharystia w katedrze pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Pietro Parolina. We Mszy św., celebrowanej przez biskupów z Polski i zagranicy uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą, któremu towarzyszyła małżonka. Homilię wygłosił Prymas Polski, który apelował o odważne sięganie do łaski chrztu świętego i pokonywanie starych i istniejących podziałów. - Czy nie potrzeba nam bardziej odważnego sięgania do łaski chrztu świętego, zaczerpnięcia owej siły wewnętrznej przynależności do Boga, aby pokonywać stare zaszłości i nowe podziały, aby przezwyciężać wrogość i niezgodę, aby szukać pojednania i przebaczenia, którego wszyscy jesteśmy tak bardzo spragnieni? Być może w naszym życiu społecznym wyczerpał się już ten wyłącznie ludzki potencjał, który mógłby nas przywieść do upragnionej jedności? 1050. rocznica Chrztu Polski, przeżywana pod hasłem „Gdzie chrzest, tam nadzieja” zachęca nas, abyśmy nie liczyli tylko na własne możliwości – stwierdził metropolita gnieźnieński. Ważnym i symbolicznym momentem liturgii było odnowienie chrzcielnych przyrzeczeń oraz nałożenie krzyży misyjnych 37 misjonarzom i misjonarkom – kapłanom, zakonnicom i osobom świeckim - udającym się na misje.
Biskup kaliski Edward Janiak stwierdził, że uroczystości są okazją do zagłębienia się w historię Polski. – Jubileuszowe obchody są okazją do zapoznania się i odświeżenia faktów historycznych dotyczących Chrztu Polski. Każdy wkomponowuje w tę historię swoją małą ojczyznę. Diecezja kaliska leży w sąsiedztwie tych wielkich wydarzeń. Mamy wiele śladów, znaków pierwszego chrześcijaństwa. To wielka radość, że zostaliśmy włączeni, a przez to też powierzeni tam w Rzymie u Piotra jako Kościół i ten Kościół trwa do dzisiaj. Kontynuujemy tę historię, która z natury zobowiązuje nas do misyjności. Takie jest przesłanie 1050. rocznicy Chrztu Polski dla nas wszystkich – powiedział KAI bp Janiak.
Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI