TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Bernarda, Eryki, Rajmunda 09 Lutego 2023, 13:46
Dziś 3°C
Jutro 2°C
Szukaj w serwisie

Obchody OGÓLNOPOLSKIEGO ŚWIĘTA DNIA LEŚNIKA w Gołuchowie

Maria Cieślak Maria Cieślak 15:15 12.07.2022

Słowo Boże mówi, że Bóg stworzył świat z niczego. U początku stworzenia jest Pan Bóg i jego działanie – przypomniał Biskup Bryl podczas Ogólnopolskiego Święta Dnia Leśnika w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Gołuchowie.

Święto to obchodzone jest oficjalnie po raz drugi, dnia 12 lipca, we wspomnienie św. Jana Gwalberta, patrona leśniczych, pracowników parków i lasów. W ubiegłym roku Ogólnopolski Dzień Leśnika został zatwierdzony przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych jako narodowe święto leśników. W tym roku gospodarzem krajowych obchodów stał się Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Obchody zostały rozpoczęte o godz. 11. Mszą Świętą w kościele parafialnym. Modlitwie przewodniczył Biskup Kaliski Damian Bryl, a towarzyszyli mu duszpasterze leśników z całego kraju, m.in. ks. dr Piotr Górski - duszpasterz leśników, myśliwych i pracowników ochrony środowiska w diecezji kaliskiej, a także ks. Sylwester Dziedzic, krajowy kapelan Polskiego Związku Łowieckiego.

Przed rozpoczęciem Eucharystii relikwie św. Jana Gwalberta na ręce dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józefa Kubicy, przekazali kapelan leśników - ks. kanonik Lucjan Bielas oraz Robert Głodowski, prezes Stowarzyszenia Leśników „Przyjaźń” im. św. Jana Gwalberta.

Pasterz Kaliski rozpoczął homilię nawiązując do usłyszanych wcześniej słów Ewangelii:

Bóg stwarzał świat z miłości, w sposób uporządkowany i mądry – mówił dalej Biskup Damian.

Szczytem Bożego Stworzenia jest człowiek, który, aby właściwie mógł zarządzać resztą stworzenia, powinien mieć odpowiednią perspektywę.

Biskup Damian zaznaczył na czym polega odpowiedzialność wobec ziemi należącej do Boga:

„W odniesieniu do innych stworzeń możemy mówić o priorytecie być nad być użytecznym – powtarzał za Katechizmem Kościoła Katolickiego Ksiądz Biskup.

Nawrócenie polega na poszanowaniu rytmu, jaki Bóg ustanowił w przyrodzie – głosił dalej Biskup Damian przywołując przykład prawa szabatu, które m.in. nakazywało tzw. rok szabatowy, a więc rok, kiedy to uprawiana ziemia miała odpoczywać:

Do ochrony i służby wobec Stworzenia w sposób szczególny powołani są leśnicy, za których zaangażowanie dziękował Biskup Kaliski.

Druga część obchodów Ogólnopolskiego Święta Dnia Leśnika miała miejsce w parku Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Na Polanie w pobliżu Oficyny, po oficjalnym rozpoczęciu spotkania, Biskup Damian zakończył nowennę ku czci Św. Jana Gwalberta, a także poświęcił tryptyk –  trzy płaskorzeźby przedstawiające św. Franciszka z Asyżu, św. Jana Gwalberta i św. Huberta. W czas tegorocznych obchodów święta leśników wpisane były także koncerty, otwarcie specjalnej wystawy czy zwiedzanie Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarzyści na czele z Edwardem Siarką  pełniącym funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska oraz pełnomocnika rządu do spraw leśnictwa i łowiectwa.

Znajdujący się na terenie diecezji kaliskiej Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie jest jedynym takim w skali kraju. Od sierpnia 2021 roku funkcję dyrektora ośrodka pełni Ewa Jedlikowska.

Tekst, audio, zdjęcia: Maria Cieślak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła