TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Anety, Leokadii, Wiesława 09 Grudnia 2023, 15:10
Dziś 3°C
Jutro 1°C
Szukaj w serwisie

Obchody Światowego Dnia Ubogich w Ośrodku Caritas Diecezji Kaliskiej w Słupi p. Kępnem

Maria Cieślak Maria Cieślak 15:16 19.11.2023

Niech dziś towarzyszy nam papieska intencja - módlmy się o wrażliwe, gotowe do pomocy serca dla wszystkich, w całym Kościele - zachęcał biskup kaliski Damian w Ośrodku Caritas Diecezji Kaliskiej w Słupi pod Kępnem, podczas Mszy świętej sprawowanej z okazji VII. Światowego Dnia Ubogich.

W Słupi pod Kępnem, pod jednym adresem znajdują się Powiatowy Ośrodek Interwencji Krzyzysowej oraz Warsztat Terapii Zajęciowej.

Eucharystia w kaplicy Ośrodka rozpoczęła się o godz. 11:00, a wraz z biskupem kaliskim mszę św. koncelebrowali ks. kan. Piotr Kowalek i ks. Łukasz Skoracki - dyrektor i wicedyrektor kaliskiej Caritas.

"Człowiek najpełniej rozwija się gdy służy innym" - mówił biskup Damian w homilii, nawiązując do usłyszanej perykopy Ewangelii:

Dalsze rozważania biskupa kaliskiego stanowiły komentarz do Orędzia Ojca Świętego Franciszka na VII Światowy Dzień Ubogich. Mottem tegorocznego orędzia są słowa z Księgi Tobiasza: "Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka".

Pasterz Kaliski, powtarzając za Papieżem, podkreślał, że ubodzy to konkretni ludzie, z konkretną historią, osobowością, posiadające wartość i godność. Aby im pomóc prawdziwie należy budować z tymi konkretnymi ludźmi osobiste relacje. Dzięki temu nasza pomoc ubogim będzie odpowiadać na ich osobiste, konkretne  potrzeby.

Biskup Damian podczas uroczystości wielokrotnie dziękował pracownikom Caritas Diecezji Kaliskiej za ich służbę dla drugiego człowieka.

Dzisiejsza modlitwa w Ośrodku Caritas w Słupi pod Kępnem wpisała się w także w obchody 19. dnia miesiąca w naszej diecezji. Przed błogosławieństwem odbyło się zawierzenie św. Józefowi osób ubogich oraz dzieł pomocy ubogim a także nabożeństwo litanii do Świętego Józefa.

Po Eucharystii w auli Ośrodka odbyła się część artystyczna przygotowana m.in. przez członków Szkolnego Koła Caritas działającego przy Zespole Szkół w Słupi pod Kępnem. Przed występem głos zabrał dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej, ks. Łukasz Skoracki:

Każdy ubogi ma imię, jest osobą. Każdy z nas w jakimś wymiarze swojego życia doświadcza ubóstwa - podkreślał ks. Łukasz.

Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem.

Światowy Dzień Ubogich został iustanowiony przez Ojca Świętego Franciszka w listopadzie 2016 roku w Liście Apostolskim "Misericordia et Misera", napisanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia.

Tekst, audio i zdjęcia: Maria Cieślak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła