TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Bernarda, Eryki, Rajmunda 09 Lutego 2023, 13:36
Dziś 3°C
Jutro 2°C
Szukaj w serwisie

Obchody XXVI Dnia Judaizmu w diecezji kaliskiej

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 17:33 16.01.2023

17 stycznia w Kościele katolickim w Polsce będzie obchodzony XXVI Dzień Judaizmu pod hasłem „Przejście Pana: Dziś wychodzicie” (Wj 13-14). Ustanowiony przez Episkopat Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa. 

Z tej okazji, Diecezja kaliska wraz z Fundacją Znowu Razem organizują konferencję połączoną z modlitwą słowami Księgi Wyjścia i Psalmami. W trakcie konferencji wygłoszone zostaną dwie prelekcje: ks. Piotra Bałoniaka pt. „Posoborowe spojrzenie Kościoła katolickiego na judaizm” oraz p. dr. Sławomira Przygodzkiego pt. „Obecność społeczności żydowskiej w Kaliszu (XII-XX w.)”. Konferencja odbędzie się 17 stycznia br. o godz. 18.00 w Auli Domu Pielgrzyma przy Bazylice św. Józefa w Kaliszu.

We wtorek, 17 stycznia br. o godz. 9.05 Gościem Dnia Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej będzie ks. kan. Piotr Bałoniak, który opowie o obchodach XXVI Dniu Judaizmu w diecezji kaliskiej.

 

Dzień Judaizmu organizowany jest w Polsce od 1998 r. – To czas wspólnej modlitwy oraz refleksji opartej na tekstach biblijnych, ale też oficjalnych wypowiedziach urzędu nauczycielskiego Kościoła katolickiego nt. dialogu katolicko-judaistycznego – powiedział ks. dr Tomasz Adamczyk, sekretarz Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP, przywołując słowa św. Jana Pawła II: „Religia żydowska nie jest dla naszej religii rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym”. – Aby poznać chrześcijaństwo, musimy poznać judaizm, dlatego wyjaśniamy istotę Dnia Judaizmu, przybliżamy nauczanie Kościoła, wspólnie modlimy się z naszymi braćmi Żydami po to, by świat stawał się coraz cieplejszym, lepszym miejscem. A wracając do tekstów Pisma Świętego, pokazujemy, że łączy nas Biblia – stwierdza. I dodaje, że Dzień Judaizmu jest przede wszystkim dla nas, katolików. – Chcąc głębiej poznać chrześcijaństwo, musimy poznać także judaizm, co wybrzmiewa w oficjalnym nauczaniu Kościoła: „Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm” (Jan Paweł II). Dotyczy to m.in. Eucharystii, ponieważ wiele elementów Mszy św. jest zaczerpniętych z liturgii synagogalnych. Do wspólnych obrad zapraszamy braci Żydów, aby wspólnie czytać Pismo Święte i interpretować je – każdy wedle własnej religii – po to, by lepiej się poznawać. Dzięki temu więcej zaczyna nas łączyć niż dzielić – zaznacza ks. T. Adamczyk („Echo Katolickie” 2022/ nr 51-52).

Hasło XXVI Dnia Judaizmu brzmi: „Przejście Pana: Dziś wychodzicie” (Wj 13, 14). – Mówi ono, że Pan Bóg do nas ciągle przychodzi, czego konsekwencją jest imperatyw: powinienem Mu odpowiedzieć, tj. wyjść wraz z Nim. Dzisiaj, w dobie wielu kryzysów, potrzebne jest dawanie świadectwa, zanoszenie wartości ewangelicznych do różnych miejsc współczesnego świata – Pan Bóg domaga się naszej pomocy w głoszeniu Dobrej Nowiny – wskazuje ks. dr Tomasz Kowalczyk. Wylicza też owoce Dnia Judaizmu. – Pierwszy to pogłębienie naszej chrześcijańskiej tożsamości. Odkrywając, jak wiele dzieli nasze wyznania, wnikamy w istotę chrześcijaństwa – Edyta Stein odkryła judaizm, od którego wcześniej odeszła, poprzez Jezusa Chrystusa, przez dociekania intelektualne i poszukiwanie prawdy. Drugi to fakt, że potrafimy wspólnie się modlić i rozmawiać z naszymi braćmi Żydami. Z tych spotkań rodzą się też konkretne inicjatywy, jak porządkowanie zaniedbanych cmentarzy żydowskich, co pokazuje, że chociaż różnimy się w niektórych kwestiach religijnych, potrafimy pięknie się jednoczyć. Owocem „Dni” są też np. wspólne publikacje, także naukowe – mówi ks. T. Adamczyk.

 

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła