TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Joachima, Kiry, Maurycego 20 Marca 2023, 23:18
Dziś 8°C
Jutro 10°C
Szukaj w serwisie

Obłóczyny w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu

Karolina Gaweł Karolina Gaweł 15:50 26.10.2022

W niedzielne przedpołudnie podczas Eucharystii w seminaryjnej kaplicy pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Poznaniu 11 alumnów roku trzeciego, wobec biskupa Szymona Stułkowskiego oraz całej wspólnoty i zaproszonych gości wyraziło swoją gotowość do przyjęcia święceń diakonatu i prezbiteratu. Wyrazem zewnętrznym tej decyzji było przyjęcie przez nich stroju duchownego. W skład nowych kandydatów wchodzą klerycy z trzech diecezji – sześciu z archidiecezji poznańskiej, czterech z diecezji kaliskiej i jeden z diecezji bydgoskiej.

Podczas homilii bp Szymon Stułkowski w sposób szczególny nawiązał do kandydatury, obłóczyn oraz misji, gdyż to właśnie ten dzień rozpoczął Tydzień Misyjny.

Kaznodzieja zauważył, że od dziś przez sutannę alumni trzeciego roku będą świadczyć o Bogu w sposób zewnętrzny, choć we współczesnym świecie strój kapłański nie jest już aż tak autorytatywny. Bp Stułkowski zaznaczył jednak, że może to i dobrze, bo chodzi o autorytet jaki wyrasta z serca, z wierności Ewangelii i z przyjaźni z Chrystusem.

Biskup Szymon podziękował również alumną za to, że konsekwentnie podążają drogą ku kapłaństwu, którą prowadzą ich wychowawcy, starający się, aby kandydaci jak najlepiej naśladowali Chrystusa i ukazywali go ludziom poprzez świadectwo swojego życia.

Piękna przygoda przed Wami - przygoda, która ma zawsze wymiar Krzyża, ale piękniejszą trudno sobie wyobrazić i dla tej przygody wiele jesteście gotowi poświęcić i cały czas rozeznając będziecie wzrastać. Wybraliście szczytową formę Wolności, rezygnując ze swojej wolność, oddając ją na służbę - bp Szymon Stułkowski.

Podczas liturgii obecni byli także księża z rodzinnych parafii kandydatów oraz ich bliscy.

W trakcie uroczystości przewodniczący braci kleryckiej złożył serdeczne gratulacje i życzenia biskupowi Stułkowskiemu, gdyż dzień wcześniej pojawiła się informacja o jego nominacji na ordynariusza diecezji płockiej.

Tekst: kl. Piotr Perskawiec/ASD Poznań
Zdjęcia: kl. Mateusz Lesiński/ASD Poznań

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła