TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Bazylego, Bernardyna, Krystyny 20 Maja 2024, 17:50
Dziś 23°C
Jutro 25°C
Szukaj w serwisie

Odpust Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 19.06.2014

Najważniejszym tabernakulum, gdzie Chrystus powinien przebywać jest serce człowieka – mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył sumie odpustowej w kościele Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach.

Podczas uroczystości odpustowych biskup kaliski udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

W homilii bp Janiak wskazał, że dzisiejsza uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, czyli Boże Ciało jest okazją do pochylenia się nad wielką tajemnicą wiary. - Eucharystia jest żywą i dynamiczną pamiątką życia Chrystusa, jest nauczaniem, a przede wszystkim pamiątką Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Wierzymy w żywą obecność Boga pod postaciami chleba i wina. Eucharystia jest ofiarą Chrystusa i Kościoła, jest ofiarą uwielbienia, dziękczynienia, przebłagania i prośby, jest ofiarą z Ostatniej Wieczerzy – tłumaczył ordynariusz diecezji kaliskiej.

Zachęcał młodzież do codziennej modlitwy i uczestnictwa w niedzielnej Mszy św., a także szanowania każdego człowieka. - Do Pana Boga trafia się przez człowieka. Kto nie kocha ludzi, nienawidzi ludzi, dokucza, źle życzy innym nie kocha Pana Boga. Tak jest w ekonomii Bożej. Nie tylko ten, który nam się podoba, ale każdy człowiek ma duszę nieśmiertelną i ten starzec z laską, który potrzebuje pomocy, a także malutkie dziecko w wózku. Każdy człowiek ma w sobie iskrę obecności Boga i jest mu należny szacunek. Nie wolno nam zapomnieć tej prawdy – powiedział celebrans.

Stwierdził, że w dzisiejszych czasach wśród ludzi zanika cnota wdzięczności. - Gdy pójdziemy w procesji dziękujmy Bogu za to, że zostawił nam siebie w darze, dziękujmy za to, że pozostaje z nami po wszystkie dni aż do skończenia świata. Idąc w tej procesji dziękujmy za tych dobrych ludzi, którzy są stawiani przez Pana Boga w naszym ziemskim pielgrzymowaniu. Ja osobiście idąc w tej procesji będę dziękował za dar zdrowia, za lekarzy, za to, że mogę być z Wami, za to, że po przebyciu trudnej choroby Pan Bóg pozwolił mi na tę łaskę. W tej procesji dajemy świadectwo miłości do Pana Boga, ale też do ludzi – podkreślał bp Janiak.

Sumę odpustową zakończyła procesja ulicami Nowych Skalmierzyc.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła