TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Hilarego, Franciszki, Ksawery 03 Grudnia 2021, 16:49
Dziś 0°C
Jutro 1°C
Szukaj w serwisie

Odpust ku czci św. Józefa - Patrona Diecezji Kaliskiej

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 19.03.2015

Prosimy św. Józefa, aby nadal opiekował się Jezusem żyjącym w ludziach - mówił bp Łukasz Buzun podczas Mszy św. odpustowej ku czci św. Józefa, patrona diecezji kaliskiej.

Suma odpustowa została odprawiona w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przez biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna i wielu kapłanów. Witając licznie przybyłych pielgrzymów ks. prał. Jacek Plota wskazał, że doroczna uroczystość odpustowa ku czci św. Józefa zbiega się z drugą rocznicą inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka. - Ojciec Święty Franciszek klika razy odwoływał się w swoim przemówieniu w czasie inauguracji pontyfikatu do św. Józefa ukazując go jako wzór dla nas wszystkich. Mówił, byśmy nie bali się tak jak św. Józef być dobrymi, łagodnymi i miłosiernymi. Dziękujemy papieżowi Franciszkowi, który wprowadził do kolejnych modlitw eucharystycznych jako obowiązujące wymienienie imienia św. Józefa zaraz po Maryi oraz za to, że ofiarował złoty pierścień do św. Józefa Kaliskiego – mówił kustosz kaliskiego sanktuarium. Przypomniał, że św. Józef jest patronem Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu oraz mediów diecezjalnych: Radia Rodzina i dwutygodnika Opiekun.

W homilii bp Łukasz Buzun podkreślał, że św. Józef całe swoje życie koncentrował na służbie Jezusowi.

Odwołując się do Ewangelii wskazał, że św. Józef wraz z Maryją w zakłopotaniu szukali Jezusa. - To jest obraz naszego życia. My też jesteśmy w drodze. Nasze życie jest pielgrzymowaniem, jest naznaczone gubieniem Jezusa, jest naznaczone odnajdywaniem Jezusa na drodze swojego życia – zaznaczył celebrans.

Stwierdził, że najważniejszym zadaniem każdego człowieka jest szukanie Jezusa. - To jest powołanie, które objawia się jakimś niepokojem serca. Jesteśmy niespokojni, bo chcemy Boga mieć przy sobie, chcemy być z Nim w relacji. Ten niepokój nas naprowadza do Boga – powiedział kaznodzieja.

Zaznaczył, że Wielki Post jest wezwaniem do nawrócenia, czyli zaprowadzenia porządku w swoim życiu. Dodał, że na pierwszym miejscu powinien być sakrament pokuty. - Trzeba z wiarą podejść do sakramentu pokuty, nie tylko z ludzkimi uprzedzeniami, nastawieniami intelektualnymi czy uczuciowymi, ale ze szczerością serca, z oddaniem się Panu Bogu. To jest dla nas lekarstwo. To jest najgłębsza terapia dla człowieka współczesnego, sięga w głębiny ludzkiej duszy wiążąc człowieka z Bogiem, oczyszczając, rozświetlając ludzkie człowieczeństwo, daje poczucie radości i szczęścia, satysfakcji, że Bóg wkroczył w życie człowieka – przekonywał hierarcha.

Podkreślił, że św. Józef jest przykładem codziennej relacji człowieka z Bogiem. – Św. Józef jest mężem dialogu, rozmawia z Bogiem. Żyje Bogiem na co dzień. To jest dla nas też przykład, że mamy żyć Bogiem na co dzień, w pracy, domu, na ulicy, w sklepie, wszędzie, gdzie się znajdujemy. Bóg pociąga nas do modlitwy. Najlepiej wychodzi to nam w świątyni, bo to jest miejsce, gdzie odnajdujemy Jezusa, a wraz z Nim sens i światło w swoim życiu – mówił bp Buzun.

Prosił św. Józefa o wstawiennictwo na każdy dzień. - Prosimy o wstawiennictwo św. Józefa, abyśmy mieli fascynację sprawami Bożymi, przecież jesteśmy zaślubieni z Jezusem w chrzcie św., sakramencie bierzmowania. Prosimy Go, aby nadal opiekował się Jezusem żyjącym w ludziach. Polecamy Mu trudne sprawy, aby uprosił nam potrzebne siły, abyśmy mogli tak jak On służyć i miłować – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

W darach ofiarnych złożone zostały m.in.: chleb, paschał dla kaplicy Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu, wznowione wydanie książki o św. Józefie ze wstępem biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, ofiary na budowę spalonych 11 marca domków misjonarzy w Sudanie i budowę plebani w Krasnojarsku na Syberii, trzy kopie obrazu św. Józefa Kaliskiego dla parafii, figura św. Józefa dla parafii św. Antoniego w Ostrowie Wielkopolskim.

Po komunii św. w kaplicy cudownego obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Łukasz Buzun odmówił litanię do św. Józefa i zawierzył patronowi całą wspólnotę diecezji kaliskiej. Poświęcił też obrazy św. Józefa Kaliskiego oraz figurę św. Józefa, na którą nałożył korony.

Uroczystość uświetniła orkiestra dęta „Gród nad Prosną” pod batutą Wojciecha Zielezińskiego.

W Sanktuarium św. Józefa znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny nieznanego autora, namalowany ok. 1673 r., w którym szczególną część odbiera św. Józef. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi 15 maja 1796 r. W 1985 r. miała miejsce rekoronacja obrazu Świętej Rodziny i IV Międzynarodowy Kongres Józefologiczny. 25 marca 1992 r. św. Józef został patronem nowo utworzonej diecezji kaliskiej. W latach 1994-1996 odbyła się peregrynacja kopii obrazu Świętej Rodziny po całej diecezji. Największym wydarzeniem w historii była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II 4 czerwca 1997 r., który nawiedzając bazylikę wypowiedział znamienne słowa: ,,to sanktuarium ma bowiem szczególne miejsce w dziejach Kościoła i Narodu. Jest ono znane w całej Polsce i jest nawiedzane przez rzesze pielgrzymów’’. Stolica Apostolska wychodząc na przeciw oczekiwaniom wiernych 30 sierpnia 1997 r. potwierdziła, że św. Józef jest Patronem i Opiekunem miasta Kalisza. W dniach 27 września – 4 października 2009 r. odbył się w Kaliszu X Międzynarodowy Kongres Józefologiczny.

Przy Sanktuarium św. Józefa istnieje Kaliskie Bractwo Świętego Józefa, którego opiekunem jest kustosz bazyliki ks. prał. Jacek Plota. Bractwo zostało ponownie erygowane 15 lat temu po wielu latach zawieszonej działalności spowodowanej zaborami i wybuchem kolejnych wojen. Bractwo pomaga w przeżywaniu kultu św. Józefa, ale również daje świadectwo wiary na wzór Cieśli z Nazaretu. Bracia czynią to w kręgach rodzinnych, ale i w życiu Kościoła przez udział w uroczystościach parafialnych i diecezjalnych.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła