TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Damiana, Romana, Romany 23 Lutego 2024, 11:13
Dziś 11°C
Jutro 7°C
Szukaj w serwisie

Odpust NMP Wniebowziętej w Skalmierzycach

Adam Szymański Adam Szymański 17:30 15.08.2023

Do tych wielkich rzeczy należy najpierw wybranie Maryi na matkę naszego Zbawiciela, obdarowanie Jej pełnią łaski i wywyższenie do chwały nieba. W Jej wniebowzięciu, oglądamy nasze przyszłe wniebowzięcie, w Jej chwale, naszą przyszłą chwałę. I Maryja dana nam przez swego Syna za naszą matkę, osłania nas płaszczem swej opieki, modli się za nas, troszczy się, aby nikt z nas nie zginął, lecz aby każdy miał życie wieczne – mówił bp Wiesław Szlachetka – biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej podczas sumy odpustowej w święto Wniebowzięcia NMP w diecezjalnym Sanktuarium MB Skalmierzyckiej w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Skalmierzycach.

Zebranych wokół świątyni parafian i licznych pielgrzymów przywitał ks. kan. Sławomir Nowak, proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium NMP:

Do licznego audytorium – część osób uczestniczyła w Eucharystii przebywając w świątyni, a o wiele liczniejsi brali udział w Mszy św. szukając schronienia, w tym upalnym dniu, wśród pięknych drzew wokół świątyni -  homilię wygłosił bp Wiesław Szlachetka:

Biskup przypomniał wiele ciekawych zdarzeń z naszej historii, w których odczuwaliśmy opieką Najświętszej Maryi Panny:

Nasz naród zawsze kroczył pod sztandarami Maryi i szukając jedności oddawał się pod Jej obronę:

Jednak jak podkreślał bp Wiesław, nie tylko Polacy szukali pomocy w orędownictwie Maryi, gdyż cała Europa zawdzięcza Jej swą tożsamość:

Celebrans przytoczył także ciekawą historię powstania flagi Unii Europejskiej:

Po homilii biskup poświęcił wieńce dożynkowe i pierwociny tegorocznych zbiorów jako znak dziękczynienia za tegoroczne żniwa.

Uroczystość, w której uczestniczyli także liczni kapłani z dekanatu ołobockiego, zakończyła procesja wokół świątyni  i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Następnie kapłani i wierni udali się do wnętrza świątyni, gdzie odśpiewano Te Deum, Boże coś Polskę i Apel jasnogórski.

Oprawę muzyczną liturgii zapewniła orkiestra dęta przy OSP Skalmierzyce i Chór św. Grzegorza.

Uroczystości odpustowe w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Skalmierzycach trwać będą jeszcze do niedzieli.

Tekst, audio i zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła