TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Danuty, Jana, Janiny 24 Czerwca 2022, 23:54
Dziś 21°C
Jutro 28°C
Szukaj w serwisie

Odpust Opieki św. Józefa w Polskim Nazarecie

Karolina Gaweł Karolina Gaweł 17:54 05.06.2022

Wizyta św. Jana Pawła II w Kaliszu była bardzo ważna dla mieszkańców miasta i przybyłych pielgrzymów, ale także dla samego Ojca Świętego – przez wzgląd na Świętego Józefa - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas odpustu Opieki św. Józefa w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Odpust połączono z dziękczynieniem za pielgrzymkę św. Jana Pawła II do najstarszego grodu w Polsce, a także z modlitwą w intencji Miasta Kalisza.

Po liturgicznym pozdrowieniu bp Damian Bryl zwróciła się do zgromadzonych w świątyni wiernych:

W homilii, biskup kaliski zasygnalizował jakie znaczenie w życiu Kościoła ma Uroczystość Zesłania Ducha Świętego:

Dalej kaznodzieja przywołał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Kaliszu, ukazujące radość Papieża Polaka z faktu, iż może przebywać w tak szczególnym miejscu:

Pasterz Kościoła Kaliskiego podczas homilii zwrócił uwagę na trzy najważniejsze aspekty, o których należy pamiętać w kontekście wizyty św. Jana Pawła II w Kaliszu. Kluczową kwestią jest rodzina i wartość życia, a pamięć o tych intencjach jest pielęgnowana m.in. w trakcie pierwszoczwartkowych spotkań w murach Polskiego Nazaretu. W łączności z wymienionymi wartościami trzeba mieć na uwadze także człowieka i jego godność:

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, biskup kaliski Damian Bryl zawierzył Miasto Kalisz i wszystkich mieszkańców opiece św. Józefa:

Podczas uroczystej Eucharystii miało również miejsce wręczenie papieskich medali „Benemerenti” pięciu osobom, które od wielu lat są zaangażowane w rozmaite dzieła na terenie diecezji kaliskiej:

Złotym medalem „Benemerenti” zostali uhonorowani: s. Helena Janiszewska ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, Małgorzata Chrzanowska, Jolanta Siwak, Ewa Węgier-Szewczyk i Wojciech Bachor.

Przed zakończeniem Mszy św. głos zabrali także Mateusz Podsadny – Wiceprezydent Miasta Kalisza – oraz Tadeusz Skarżyński – Przewodniczący Rady Miasta Kalisza:

Po zakończonej liturgii wierni przeszli pod figurę św. Jana Pawła II, gdzie złożono kwiaty i odmówiono okolicznościową modlitwę.

W uroczystościach odpustowych wzięli udział kapłani, przedstawiciele władz miejskich, powiatowych, wojewódzkich i krajowych, a także przybyli pielgrzymi m.in. grupa rowerzystów z parafii pw. Wszystkich Świętych w Liskowie.

Tekst, audio i zdjęcia: Karolina Gaweł/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła