TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy 18 Kwietnia 2024, 18:37
Dziś 7°C
Jutro 9°C
Szukaj w serwisie

Odpust Opieki Świętego Józefa

Wczorajszy Odpust Opieki Świętego Józefa połączono z modlitwą za miasto Kalisz i diecezję kaliską, XI Pielgrzymką Rolników do św. Józefa oraz dziękczynieniem za wizytę Papieża Jana Pawła II do Kalisza, która miała miejsce 4 czerwca 1997 r.

Msza Święta rozpoczęła się o godz. 12. Witając przybyłych na uroczystości odpustowe kustosz sanktuarium ks. prał. Jacek Plota przypomniał, że historia pielgrzymek rajców miejskich sięga połowy XVIII w. Reaktywowana została 21 lat temu przez Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych, a od trzech lat odbywa się w dniu odpustu Opieki Świętego Józefa.

W homilii biskup kaliski przypomniał, że celem dzisiejszej uroczystości jest dziękczynienie przemożnemu patronowi miasta i diecezji – Świętemu Józefowi.

Wskazał, że w życiowej postawie św. Józefa uderza niezwykła prostota i absolutne posłuszeństwo woli Bożej. Dodał, że charakterystycznym rysem osobowości św. Józefa było jego milczenie. – Św. Józef w swojej prostocie i cichości był jednak w działaniu zawsze niezawodny. Bardziej czyny niż słowa mówią dzisiaj nam o jego osobowości. Przeszedł przez życie jako człowiek na wskroś prawy, budzący zaufanie, szanowany przez ludzi, kochany przez Maryję i uwielbiany przez małego Jezusa, którego stopniowo wprowadzał w tajniki życia społecznego, ale także zawodowego – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

Nawiązał też do oktawy Bożego Ciała podkreślając, że człowiek, aby żyć potrzebuje pokarmu. - W naszym kręgu kulturowym pokarm powszechnie znany to chleb. Patrzymy dzisiaj na otaczającą nas rzeczywistość i zauważamy gonitwę już nie tylko za chlebem codziennym, ale za pieniądzem, dobrami materialnymi, przyjemnościami – wymieniał bp Janiak.

Stwierdził, że tragedie rodzinne, kradzieże, prostytucja, zabójstwa, rozboje biorą się często z braku chleba. Dodał jednak, że także wśród bogatych nie brakuje ludzi chciwych, cudzołożnych, morderców, samobójców. - Dlaczego smutek i udręka wkradają się często tam, gdzie jest dość chleba? Dlaczego wśród gwiazd filmu, teatru są takie, które plamią szczęście posiadania wspaniałego talentu swoim bezprzykładnym postępowaniem? – pytał celebrans.

Podkreślał, że bardziej niż chleba potrzeba nam takich wartości jak pokój, wolność, szlachetność, zgoda, braterstwo, bo one domagają się moralności, a nade wszystko miłości.

Ubolewał nad walką z prawem Bożym przejawiającą się w: rozbudzaniu seksualności wśród przedszkolaków, rozbijaniu rodziny poprzez wprowadzanie prawa dewiacji jako normy, manipulowaniu życiem, decydowaniu o płciowości, moralności i prawie naturalnym. - Mówię o tym, dlatego bo nie byłbym sługą Chrystusa, gdybym milczał – mówił hierarcha cytując św. Pawła z dzisiejszego czytania. - Czy zabiegam o względy ludzi czy Boga, czy ludziom staram się przypodobać? Są ludzie, którzy sieją zamęt wśród was, jeśli głoszą inną Ewangelię. Taki kto to robi niech będzie przeklęty.

Zachęcał wiernych do modlitwy przed Najświętszym Sakramentem, w którym jest siła i moc. - Przed Najświętszym Sakramentem starajmy się w chwilach najtrudniejszych brać moc i siłę od Boga, który pozostał z nami aż do skończenia świata w Najświętszym Sakramencie – powiedział biskup kaliski.

W darach ofiarnych złożone zostały m.in.: chleb, owoce i warzywa, kwiaty i książki od władz miasta Kalisza, monografia o początkach diecezji kaliskiej autorstwa ks. dr. Sławomira Kęszki, bochenki chleba, miód, kosz warzyw od rolników. Do ołtarza przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych i Budowlanych w Kaliszu przynieśli Srebrną Lilię św. Józefa, którą bp Janiak pobłogosławił. Ta lilia zostanie przekazana zwycięzcy Europejskiego Strzelania o Srebrną Lilię św. Józefa organizowanego przez Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Janiak ponowił akt zawierzenia Kalisza i całej diecezji patronowi. Na uroczystości odpustowe przybyli przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, rolników, organizacji kościelnych i społecznych, szkół, uczelni, a także pielgrzymi z różnych stron diecezji oraz Łodzi i Łomży.

Po Mszy św. wierni przeszli pod pomnik papieża, gdzie bp Janiak modlił się o rychłą kanonizację bł. Jana Pawła II. Uroczystość odpustową uświetniły: zespół folklorystyczny z Piwonic i orkiestra dęta „Gród nad Prosną”.

tekst: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

foto: ks. Leszek Szkopek

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła