TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aliny, Anety, Benona 17 Czerwca 2024, 00:33
Dziś 18°C
Jutro 24°C
Szukaj w serwisie

Odpust Opieki Świętego Józefa w bazylice kaliskiej

Tomasz Klimowicz Tomasz Klimowicz 15:40 04.06.2023

Dziś chcemy dziękować św. Józefowi za opiekę nad naszym miastem. Niech każdy osobiście podziękuje Panu Bogu za otrzymane łaski  - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas Mszy św. w dniu uroczystości odpustu Opieki Świętego Józefa w kaliskiej bazylice.

Jak co roku odpust Opieki Św. Józefa był okazją do szczególnej modlitwy za miasto Kalisz i całą kaliską diecezję.

W tegoroczne świętowanie włączyli się pątnicy I Diecezjalnej Pielgrzymki Rowerowej do Świętego Józefa.

Do Kalisza przyjechało ponad 120 rowerzystów z różnych stron diecezji - mówi ks. Mariusz Przybylski, organizator pielgrzymki:

Swojej radości z faktu przybycia rowerzystów nie krył biskup Damian Bryl, który jest pomysłodawcą I Diecezjalnej Pielgrzymki Rowerowej do Św. Józefa:

 

Uroczysta Msza św. odpustowa rozpoczęła się o godzinie 12.30. Wcześniej ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa przypomniał o 26. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Polskim Nazarecie:

Dalej ks. kustosz mówił o historii odpustu Opieki św. Józefa:

W homilii biskup Damian Bryl akcentował, że Bóg jest Dobry i że do Niego zawsze można przyjść:

Dalej kaznodzieja przypomniał o cudach jakie wierni wypraszają w kaliskim sanktuarium. Prosił, aby pamiętać o tych łaskach, które zostały wymodlone przez pośrednictwo św. Józefa i umieć za nie dziękować:

Dziś nasze świętowanie łączy się z całym Kościołem w którym obchodzimy uroczystość Trójcy Świętej – zwrócił uwagę bp Damian:

Dalej ordynariusz kaliski przypomniał świadectwo z IV wieku o Trójcy Świętej, autorstwa św. Grzegorza z Nazjanzu skierowane do katechumenów:

Tajemnica Trójcy Świętej jest tajemnicą, którą Kościół odkrywa dzięki Bożemu Objawieniu. Nie jest ona efektem ludzkich poszukiwań – akcentował biskup.

Kończąc homilię celebrans wskazał ponownie na kaliski obraz św. Józefa:

 Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu bp Damian Bryl zawierzył św. Józefowi Kalisz i całą diecezję:

Po zakończeniu Mszy św. tradycyjnie odbyła się procesja do pomnika św. Jana Pawła II, gdzie odmówiono modlitwę i złożono kwiaty.

Na tegoroczny odpust Opieki św. Józefa przybyli kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele władz Miasta Kalisza na czele z prezydentem Krystianem Kinastowskim, władze powiatowe i samorządowe. Prof. Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe kaliskich szkół podstawowych i średnich, Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych, Bractwo św. Józefa, Rycerze Kolumba i liczni wierni.

Podczas uroczystości śpiewał Chór Bazyliki Kaliskiej pod dyrekcją Małgorzaty Piotrowskiej, a grała Orkiestra Dęta „Gród nad Prosną”.

Tekst, audio i zdjęcia: Tomasz Klimowicz/ Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła