TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Benity, Maksymiliana, Teodozji 30 Maja 2024, 02:36
Dziś 16°C
Jutro 22°C
Szukaj w serwisie

Odpust Opieki Świętego Józefa w Kaliskiej Bazylice

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 31.05.2015

Biskup Kaliski Edward Janiak przewodniczył Mszy św. ku czci Opieki Świętego Józefa w Kaliskiej Bazylice. Tegoroczny odpust połączono z Diecezjalnym Kongresem Eucharystycznym. Po Eucharystii odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem w nowej monstrancji z wizerunkiem Świętej Rodziny.

Odpust połączono z modlitwą za miasto Kalisz i diecezję kaliską oraz dziękczynieniem za wizytę Papieża Jana Pawła II do Kalisza, która miała miejsce 4 czerwca 1997 r. W tym roku odpust wpisał się w Diecezjalny Kongres Eucharystyczny.

Witając przybyłych na uroczystości odpustowe kustosz sanktuarium ks. prał. Jacek Plota przypomniał, że historia pielgrzymek rajców miejskich sięga połowy XVIII w. Reaktywowana została 23 lat temu przez Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych, a od pięciu lat odbywa się w dniu odpustu Opieki Świętego Józefa. Kustosz zauważył, że św. Jan Paweł II wielokrotnie wskazywał na św. Józefa. Prosił też o pamięć w modlitwie o obecnym papieżu Franciszku, który jest wielkim czcicielem św. Józefa, a 19 marca 2014 r. ofiarował świętemu pierścień jako wotum i prosił o modlitwę przed cudownym obrazem.

W homilii biskup pomocniczy Łukasz Buzun podkreślał, że człowiek potrzebuje wspólnoty. – Uczestniczy we wspólnocie relacji i miłości Bożej po to, aby nieść miłość drugiemu człowiekowi. W ten sposób budujemy Kościół, jeżeli ta miłość jest rozdawana – mówił kaznodzieja.

Wskazywał, że współczesny człowiek potrzebuje wewnętrznej formacji. – Dzisiaj potrzeba formacji duchowej w Kościele, formacji do dojrzałej wiary, formacji sakramentalnej, żeby człowiek napełnił swoje serce kontaktem z Bogiem. Potrzeba wiary w sercu człowieka, żeby człowiek nie czynił Boga bezradnym w swoim życiu, żeby zbudował w sobie zaufanie wobec Boga przez życie sakramentalne – stwierdził hierarcha.

Zaznaczył, że dzisiejsza uroczystość przybliża człowieka do tajemnicy Trójcy Świętej, która jest wspólnotą osób, wymiany miłości. - W centrum tej wspólnoty jest Eucharystia, która jest świadectwem miłości. Znajdujemy się na drodze Kongresu Eucharystycznego. Przeżywamy poszczególne stacje po to, aby przez Eucharystię odczytać miłość płynącą od Boga do człowieka przez Chrystusa w Duchu Świętym. Niech św. Józef patron miasta i diecezji będzie dla nas tym przewodnikiem w ochranianiu w sobie życia łaski, życia wiary, nadziei i miłości – powiedział bp Buzun.

W darach ofiarnych złożone zostały m.in.: chleb, owoce i warzywa, kwiaty, kropidło – dar od Bractwa Św. Józefa. Do ołtarza przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych i Budowlanych w Kaliszu przynieśli Srebrną Lilię św. Józefa, którą bp Janiak pobłogosławił. Ta lilia zostanie przekazana zwycięzcy Europejskiego Strzelania o Srebrną Lilię św. Józefa organizowanego przez Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych. Ofiarowana została monstrancja na pamiątkę Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego przedstawiająca wizerunek Świętej Rodziny, a wykonana została przez krakowskich złotników. 

Przed procesją eucharystyczną bp Edward Janiak zawierzył św. Józefowi miasto Kalisz i całą diecezję kaliską.  

Na uroczystości odpustowe licznie przybyli kapłani, członkowie Kapituły Kolegiackiej i księża pracujący w urzędach centralnych diecezji, siostry zakonne, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, organizacji kościelnych i społecznych, uczelni, szkół, delegacja dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaliszu w strojach staropolskich, rowerzyści z Liskowa, a także pielgrzymi z różnych stron diecezji.

Uroczystość odpustową uświetniła orkiestra dęta „Gród nad Prosną”.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Święto Opieki Świętego Józefa - Suma odpustowa w Bazylice Kaliskiej pod przewodnictwem Biskupa Edwarda Janiaka - 31 maja 2015


Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła