TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Alfa, Leonii, Tytusa 19 Kwietnia 2024, 13:38
Dziś 9°C
Jutro 5°C
Szukaj w serwisie

Odpust Parafialny w Sanktuarium w Skalmierzycach

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 15.08.2015

Ziemia to dobro ojczyzny, dobro wszystkich Polaków. Ziemia to jest racja stanu, to jest wolność, niepodległość, dobro wspólne wszystkich – powiedział bp senior Stanisław Napierała podczas uroczystej sumy odpustowej ku czci Matki Bożej Wniebowziętej w Skalmierzycach.

W homilii pierwszy biskup kaliski przypomniał, że 65 lat temu papież Pius XII uroczyście wyraził wiarę Kościoła ogłaszając, że Maryja po dokonaniu ziemskiego życia została wzięta do nieba z duszą i ciałem. - Dzisiaj nasze oczy kierują się ku niebu. Maryja Wniebowzięta mówi nam, że jesteśmy powołani do nieba. Naszą ojczyzną jest niebo. Będziemy uczestniczyli w życiu Bożym, które jest pełnią radości, pełnią szczęścia. Jesteśmy stworzeni przez Boga i powołani do nieba - podkreślał celebrans.

Zachęcał wiernych, aby zawierzyli się Maryi. - Nieraz napełnia nas lęk, że kiedyś życie nam skończy się, ale nie jesteśmy sami. Jest Maryja, która bierze mnie za rękę i prowadzi, więc Jej zawierzam się tak, jak dziecko bez zastrzeżeń. Wróćmy stąd podniesieni na duchu, pełni radości - mówił bp senior.

Zwrócił się do rolników, sadowników, ogrodników i pszczelarzy, którym dziękował za trud pracy.

Apelował, aby Polacy nie sprzedawali ziemi obcokrajowcom. - W przyszłym roku polska ziemia będzie wystawiona do sprzedaży na wspólnym rynku. Kto ma więcej pieniędzy to ją kupi, a więcej pieniędzy mają dzisiaj obcy. Ziemia należy do Polski. Polacy, jakiekolwiek będą rządy, nie mogą w swojej ojczyźnie zadecydować w ważnych sprawach bez zgody innych. To, co nie udało się zaborcom na drodze wojennej, to teraz może udać się w sposób rynkowy - przestrzegał hierarcha.

Odniósł się też do dopłat bezpośrednich dla rolników i ubolewał, że są one małe w porównaniu z innymi krajami. - Polscy rolnicy otrzymują cząstkę z tego, co ich koledzy za granicą. Czy to sprawiedliwe? Nowe władze, które wyłonią się w wyniku wyborów tę sprawę powinny podjąć. Nie bać się, bo sprawiedliwość tego wymaga. Rolnikom polskim należy się to, co otrzymują rolnicy innych krajów - wołał bp Napierała.

Podczas Mszy św. biskup poświęcił wieńce żniwne przyniesione przez rolników. Pobłogosławił też nowy ołtarz i ambonę oraz odnowioną elewację świątyni.

Ks. kan. Sławomir Nowak, kustosz skalmierzyckiego sanktuarium przypomniał, że w ubiegłym roku biskup kaliski Edward Janiak poświęcił kopię ikony Matki Bożej Skalmierzyckiej, która wędruje po domach parafii, by wierni w ten sposób przygotowali się do 50. rocznicy koronacji obrazu przypadającej 4 września 2016 roku.  

Odpust zakończyła procesja wokół kościoła, błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem i odśpiewanie hymnu „Boże coś Polskę”.

Tradycyjnie na odpust do sanktuarium w Skalmierzycach przyjechały grupy rowerzystów z Rososzycy i Towarzystwa Rowerowego „Pielgrzym” w Ostrowie Wielkopolskim.

Uroczystości odpustowe w Skalmierzycach trwają 9 dni. Rozpoczęły się rekolekcjami 8 sierpnia, które prowadził franciszkanin o. Stanisław Deleżuk.  Codziennie do sanktuarium przybywają inne grupy. Przed obrazem Matki Bożej Skalmierzyckiej modlą się m.in. małżeństwa, matki z niemowlętami i dziećmi, chorzy, strażacy, kierowcy. Jest także modlitwa za zmarłych czcicieli Matki Bożej Skalmierzyckiej. Uroczystości odpustowe zakończą się w niedzielę, 16 sierpnia, Apelem Jasnogórskim.

Kaplica Matki Bożej jest najstarszą częścią kościoła św. Katarzyny w Skalmierzycach. Pochodzi z 1621 r. i posiada renesansową kopułę przypominającą kopułę Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Narodowy charakter kaplicy przejawia się w polichromii przedstawiającej w narożnikach orły piastowskie i jagiellońskie. Centralne miejsce w drewnianym ołtarzu w stylu późnorenesansowym zajmuje duży (104x154) obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Pochodzenie obrazu nie jest znane. Prawdopodobnie powstał w XV w. i został przywieziony do Włoch. Madonna i Jezus przybrani są w piękne kute w srebrze i złocone sukienki zdobione motywami aniołów i kwiatów. Nad ich głowami widnieją złote korony wysadzane szlachetnymi kamieniami. Wśród wotów znajduje się tabliczka z 1634 r. podarowana przez króla Władysława IV Wazę. Koronacji obrazu, który czczony jest od ponad pięciu wieków, dokonał koronami papieskimi Pawła VI 4 września 1966 r. ks. kard. Stefan Wyszyński. Pomimo utrudnień i zakazów ze strony komunistycznych władz na uroczystości zgromadziło się ok. 50 tys. wiernych. Inicjatorem koronacji słynącego cudami był ówczesny proboszcz ks. Alfons Czwojda. Na uroczystości koronacji obok ks. prymasa Stefana Wyszyńskiego i ks. abp Antoniego Baraniaka obecnych było 10 biskupów i 200 kapłanów.

Obecnie kustoszem skalmierzyckiego sanktuarium jest ks. kan. Sławomir Nowak.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła