TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Joachima, Kiry, Maurycego 20 Marca 2023, 22:54
Dziś 8°C
Jutro 10°C
Szukaj w serwisie

Odpust św. Andrzeja w Golinie

Karolina Gaweł Karolina Gaweł 09:36 01.12.2022

Dzisiaj dzielenie się wiarą wymaga odwagi. Miejmy odwagę podzielić się naszą wiarą w domach, miejscach pracy i tam, gdzie jesteśmy - mówił bp Damian Bryl podczas sumy odpustowej ku czci św. Andrzeja Apostoła w Golinie.

W homilii biskup kaliski wskazując na św. Andrzeja jako człowieka wielkiej wiary prosił dziadków i rodziców, aby dzieciom i młodzieży pomogli odkryć pragnienie bycia blisko Boga. – Chciałbym przypomnieć, że tak jak ważne jest wychowanie do życia w społeczności, przygotowanie do zawodu tak samo ważne jest wychowanie duchowe, religijne. Bardzo proszę, drodzy rodzice pomóżmy dzieciom odkrywać Pana Boga od najmłodszych lat na tyle, ile potrafią, wprowadzajmy ich w życie modlitwy, opowiadajmy im o Panu Jezusie, przyprowadzajmy ich tutaj do kościoła – zachęcał celebrans.

Zaznaczył, że katecheci i duszpasterze wykonują piękną i ważną pracę, ale bardzo ważne jest to, co się dzieje w rodzinie. – Każdy ma swoje miejsce w wychowaniu religijnym, katecheci, duszpasterze i rodzice. Wspierajmy się wzajemnie w towarzyszeniu dzieciom, aby mogły pięknie dojrzewać duchowo – powiedział kaznodzieja.

Parafia w Golinie istnieje ponad 600 lat. Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła po raz pierwszy wspomniany został w 1410 r. Obecna świątynia została zbudowana w II poł. XVII w., a odnowiono ją w 1739 r.

Kościół jest uznanym Sanktuarium Maryjnym. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszenia z drugiej poł. XVII w.

Koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia odbyła się 23 sierpnia 1970 r. z udziałem Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, metropolity poznańskiego abp. Antoniego Baraniaka, biskupów, licznie zgromadzonego duchowieństwa oraz rzeszy miejscowych wiernych.

Od 2021 r. kustoszem sanktuarium jest ks. Grzegorz Stachurski.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła