TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Anatola, Leszka, Tamary 03 Czerwca 2023, 10:38
Dziś 14°C
Jutro 19°C
Szukaj w serwisie

Odpust św. Stanisława Biskupa Męczennika w Lipe

Adam Szymański Adam Szymański 17:35 14.05.2023

Wiara w Pana Boga nie jest po to, żeby ułatwiać nam życie, wiara w Pana Boga jest po to, żeby życiu nadawać sens, a to czasami jest wymagające – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył sumie odpustowej w parafii św. Stanisława Biskupa w Lipe w dekanacie stawiszyńskim.

Witając przybyłych na uroczystość kapłanów z dekanatu stawiszyńskiego, parafian i gości, ks. kan. Błażej Michalewski dziękował Panu Bogu za ponowne erygowanie, pięćdziesiąt lat temu, parafii w Lipe, przypominając także historię tego kościoła:

Bp Damian dziękował parafianom i księdzu proboszczowi za dbanie o świątynię, podkreślając, że ponowne erygowanie parafii było spowodowane wielkim pragnieniem mieszkańców Lipe, by we własnej miejscowości mieć swoją wspólnotę parafialną:

W nawiązaniu do dzisiejszej Ewangelii, biskup zachęcał do wsłuchiwania się w Słowo Boże:

Biskup zaznaczył, że jego obecność w Lipe jest także po to, by w tym miejscu przypomnieć, że nie jesteśmy sami – Pan Jezus jest blisko nas:

Kaznodzieja zapraszał do pogłębiania znajomości prawd wiary i troskę o nią, by w odważnej postawie móc świadczyć o Bogu:

Dalszą częścią świętowania eucharystycznego, było odmówienie litanii do patrona parafii św. Stanisława Biskupa, a następnie uroczysta procesja wokół świątyni, będąca, jak to określił bp Damian, zaproszeniem Pana Jezusa w naszą codzienność. Procesję zakończyło odśpiewanie „Te Deum” i  błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, po czym wszyscy odśpiewali hymn „Boże coś Polskę”.

Tekst, audio i zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła