Odpust Świętego Mikołaja w Katedrze Kaliskiej
Kochając drugiego człowieka kochacie Boga – mówił bp Edward Janiak, który zachęcał dzieci do naśladowania św. Mikołaja. Biskup kaliski przewodniczył dzisiaj sumie odpustowej w katedrze kaliskiej mającej za patrona św. Mikołaja.
Witając wiernych i licznie zgromadzone dzieci proboszcz kaliskiej katedry wskazał na postać patrona. – Wpatrujemy się w przykład życia św. Mikołaja wypełnionego pasterską i ojcowską troską, przede wszystkim o ludzi biednych, potrzebujących duchowego i materialnego wsparcia. Wzywamy jego wstawiennictwa, abyśmy potrafili podobnie jak on w codziennym życiu realizować Ewangelię Chrystusa, a zwłaszcza przykazanie miłości Boga i bliźniego – powiedział ks. prał. Adam Modliński.
Dodał, że uroczystość odpustowa przeżywana jest na progu nowego roku liturgicznego. – Od I niedzieli adwentu płonie w katedrze Świeca Jubileuszowa 1050-lecia Chrztu Polski. Ta świeca przypomina światło wiary, jakie przyjęli nasi przodkowie, a którym dzisiaj żyjemy, pragnąc je przekazać przyszłym pokoleniom. W najbliższy wtorek, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, papież Franciszek rozpocznie w Watykanie Rok Święty – nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Księże Biskupie za tydzień otwierając symbolicznie Drzwi tej katedry wprowadzisz Kościół Kaliski w ten rok duchowej odnowy i rok Bożej Łaski, na którą będziemy się otwierać kontemplując Miłosierne Oblicze Ojca – mówił proboszcz katedry.
W homilii biskup kaliski wskazał, że św. Mikołaj to nie bajkowa postać, ale historyczna. Zaznaczył, że Mikołaj, który żył na przełomie III i IV w. na terenie dzisiejszej Turcji należy do bardzo popularnych świętych. - To święty znany z dobrego serca. Chociaż kojarzy nam się z prezentami to przypomina nam, że jesteśmy obdarowani przez Pana Boga różnymi talentami, przymiotami charakteru, urody, wielkości serca, zdolności do kochania. Tak jak mówił Jezus darmo otrzymywaliście, darmo dawajcie – powiedział celebrans.
Podkreślał, że św. Mikołaj wpisał się jako człowiek wielkiej dobroci, którą obdarowywał. – Św. Mikołaj obdarowywał nie tylko prezentami, ale dobrym słowem. Jest wiele legend, które mówią, że był człowiekiem żyjącym dla innych, że składał świadectwo o Chrystusie. W tym możemy być do niego podobni, właśnie w tym, żeby kochać innych ludzi – stwierdził hierarcha.
Zachęcał dzieci do dobrego życia. - Bardzo dużo jest dzisiaj młodzieży i dzieci, które angażują się w wolontariat, zwłaszcza przy ludziach starszych i chorych. Wiele ludzi angażuje się robiąc szlachetną paczkę na święta. Starajcie się tak iść przez życie, żeby nikt przez Was nie płakał. Pamiętajcie o tym, aby wyrażać wdzięczność nie tylko Panu Bogu, ale też rodzicom, tym, którym wiele zawdzięczacie. Wtedy można to robić, kiedy kocha się drugiego człowieka. Kochając drugiego człowieka kochacie Boga – przekonywał bp Janiak.
Po Mszy św. biskup kaliski odmówił litanię do św. Mikołaja i udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
Na zakończenie przedstawiciele parafii złożyli ordynariuszowi diecezji kaliskiej życzenia z okazji obchodzonej w na początku tygodnia 19. rocznicy sakry biskupiej.
Wraz z biskupem kaliskim modlili się m.in.: kustosz Sanktuarium św. Józefa ks. prał. Jacek Plota, proboszcz senior ks. prał. Andrzej Gaweł, obecny proboszcz ks. prał. Adam Modliński, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu ks. Piotr Górski, wykładowcy i alumni seminarium oraz wielu księży. Uroczystość uświetnił Chór Kameralny Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza.
Po Mszy św. do katedry przybył św. Mikołaj, który obdarował wszystkie dzieci paczkami ze słodyczami.
Kościół św. Mikołaja w stylu gotyckim został ufundowany w latach 1253-1257 przez księcia Bolesława Pobożnego i jego małżonkę – bł. Jolantę. Świątynia wielokrotnie była przebudowywana. Początkowo zarządzana przez księży diecezjalnych, w 1358 r. na mocy przywileju wydanego przez Kazimierza Wielkiego trafiła pod opiekę kanoników laterańskich. W 1441 r. arcybiskup gnieźnieński Wincenty Kot wyniósł kościół św. Mikołaja do godności kolegiaty zakonnej. Kościół wielokrotnie nękały pożary: w 1560 r. spalił się kościół i klasztor (wielką stratą było zniszczenie bogatej biblioteki). Kolejny pożar nawiedził świątynię w 1609 r. W trzy lata później do odbudowy zniszczonej świątyni przystąpił włoski architekt Albin Fontana - przyozdabiając ją modnymi wtedy elementami barokowymi. W 1706 r. po bitwie między Szwedami a wojskami elektorskimi, która rozegrała się na podkaliskich polach, zniszczeniu uległo miasto i kościół. Ocalały jednak jego mury. Kolejny pożar wybuchł w 1792 r. W 1806 r. Prusacy, na których terenie wskutek zaborów znalazł się Kalisz, pragnęli rozebrać kościół św. Mikołaja. Wkrótce jednak, wskutek klęski w wojnie z Francją, odstąpili od tego pomysłu. W 1810 r. arcybiskup gnieźnieński Ignacy Raczyński zniósł w Kaliszu Zgromadzenie Kanoników Laterańskich, obecnych tu przez ponad 450 lat i oddał kościół św. Mikołaja pod opiekę księży diecezjalnych. Po zakonie pozostała do dziś nazwa ulicy, przy której mieści się katedra – Kanonicka. W 1869 r. rozpoczęto gruntowny remont zniszczonej świątyni.
Wchodząc do kaliskiej katedry każdy kieruje najpierw wzrok na główny ołtarz, który wzniesiono w 1662 r. Do 1973 r. dodawał mu splendoru, umieszczony w jego centralnym punkcie obraz Rubensa „Zdjęcie z Krzyża”. W nocy z 13/14 grudnia tegoż roku obraz najprawdopodobniej został skradziony a dla zatarcia śladów ołtarz podpalono. Obecny obraz z 1977 r. przedstawiający „Zdjęcie z Krzyża” jest wierną kopią oryginału wykonaną przez znanego kaliskiego artystę malarza Bronisława Owczarka. Druga kondygnacja ołtarza jest poświęcona św. Mikołajowi - patronowi katedry, a trzecia Bogu Ojcu i Duchowi Świętemu. Na bokach widnieją postacie świętych i narzędzia Męki Pańskiej, a nad mensą w punkcie centralnym usytuowano tabernakulum z figurą Matki Bożej Wniebowziętej.
25 marca 1992 r. Jan Paweł II bullą „Totus Tuus Poloniae Populus” powołał do istnienia diecezję kaliską podnosząc do rangi katedry kościół św. Mikołaja w Kaliszu. Najważniejszym wydarzeniem w historii katedry była wizyta Jana Pawła II, który 4 czerwca 1997 r., po celebracji Mszy św. na Placu Świętego Józefa w Kaliszu, przyjechał na prywatną modlitwę dziękczynienia. Proboszczem katedry od lipca 2013 r. jest ks. prał. Adam Modliński.
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI