TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Beniny, Filipa, Judyty 06 Maja 2025, 13:57
Dziś 13°C
Jutro 12°C
Szukaj w serwisie

Odpust Świętego Wojciecha na Zawodziu

Ks. Artur Filipiak Ks. Artur Filipiak 16:30 05.05.2025

Chciałbym zaprosić, żeby to wspominanie św. Wojciecha i historii, jakże ważne dla naszej tożsamości, pomogło nam dzisiaj mądrze i umiejętnie zaangażować się w losy naszej ojczyzny. To od nas zależy jak naszą ojczyznę ukształtujemy – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył sumie odpustowej w kościele św. Wojciecha w najstarszej części Kalisza – na Zawodziu. Odpust połączono z obchodami 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego.

W homilii biskup kaliski przypomniał życiorys św. Wojciecha, który urodził się w 956 r. w Libicach, a zginął śmiercią męczeńską w 997 r. Ciało męczennika wykupił Bolesław Chrobry i pochował w kościele wzniesionym na gnieźnieńskim Wzgórzu Lecha. W 999 r. papież Sylwester II wyniósł Wojciecha na ołtarze, a w roku 1000 do Gniezna pielgrzymował cesarz niemiecki Otton III.

 Św. Wojciech był człowiekiem bardzo głęboko wierzącym w Jezusa, ale to nie znaczy, że jego życie było proste, powiedział celebrans:

Przytoczył słowa papieża Jana Pawła II:

Biskup podkreślał, że św. Wojciech uczy nas przyjmowania naszych trudnych doświadczeń, a także cierpliwości i stałości:

Cytując Jana Pawła II ukazał, że świadectwo św. Wojciecha jest ciągle aktualne:

 

Powtarzając za Papieżem Polakiem wskazywał, że św. Wojciech jest mocno wpisany w początki piastowskiej Polski:

Wraz z biskupem kaliskim modlili się: ks. prał. Andrzej Latoń, proboszcz parafii św. Gotarda w Kaliszu, ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry, ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa.

Wczesnośredniowieczne grodzisko w Kaliszu na Zawodziu w granicach parafii św. Gotarda, to pozostałość niegdyś świetnego grodu, jednego z największych ośrodków państwa piastowskiego. Ten gród to perła Kalisza.

Ze względu na istnienie na dawnym podgrodziu, kościoła św. Wojciecha i bogatej tradycji ustnej jest domniemanie, że św. Wojciech odwiedził Kalisz. Mogło to łączyć się z podróżą świętego z Węgier przez Kraków do Gniezna. Kalisz był wtedy jednym z głównych grodów na trasie misyjnej św. Wojciecha.

Prace archeologiczne, prowadzone na miejscu grodu w Kaliszu doprowadziły do odkrycia reliktów romańskiego kościoła, kolegiaty św. Pawła. W miejscu, gdzie odkryto fundamenty świątyni romańskiej stał wcześniej inny kościół drewniany i był to prawdopodobnie pierwszy kościół na grodzisku z ok. 1198 r. pw. św. Wojciecha.

Dzisiejszy kościół drewniany św. Wojciecha na Zawodziu pochodzi z 1798 r. W świątyni znajduje się XII-wieczna chrzcielnica pochodząca z kolegiaty na grodzie.

Kościół św. Wojciecha należy do parafii św. Gotarda w Kaliszu. Od 2015 r. proboszczem parafii jest ks. prał. Andrzej Latoń.

Obchodom towarzyszył trzydniowy Jarmark Archeologiczny „Na królewskim trakcie”, który rozpoczął się 2 maja od konferencji popularno–naukowej, omawiającej znaczenie dziejowych aspektów króla i królestwa oraz rolę Kalisza w Polsce wczesnopiastowiskiej. Można było wysłuchać ciekawych prelekcji o dynastii Piastów, m.in. ks. dr Michał Sołomieniuk opowiedział o średniowiecznej liturgii rytu koronacyjnego, dr Adam Kędzierski mówił o monetach królewskich i książęcych z terenów Kalisza i okolic, Igor Górewicz przedstawił miecz jako insygnia władcy, a Jarosław Gryguć skupił się na artystycznej wizji wczesnego średniowiecza.

Drugi dzień Jarmarku przyciągnął tłumy mieszkańców. Wśród atrakcji było strzelanie z łuku, przejażdżki konne, zabawy plebejskie, pokazy bicia monet czy średniowiecznego uzbrojenia. 

Tekst za KAI, audio i zdjęcia: ks. Artur Filipiak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła