TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Augustyna, Ingi, Jaromira 28 Maja 2023, 04:52
Dziś 8°C
Jutro 20°C
Szukaj w serwisie

Pielgrzymka Kobiet do Świętego Józefa w Kaliszu

Po raz dziewiętnasty do św. Józefa Kaliskiego przybyły członkinie Polskiego Związku Kobiet Katolickich z całej Polski. Tegoroczną pielgrzymkę zorganizowano pod hasłem „Wiara odpowiedzią na miłość Boga”.

Uczestniczki pielgrzymki powitał kustosz kaliskiej bazyliki ks. prał. Jacek Plota. Konferencję na temat: „Współczesna kobieta strażniczką wiary i miłości” wygłosiła prezes Polskiego Związku Kobiet Katolickich dr Maria Jankowska. Prelegentka podkreślała, że każdy człowiek powinien najpierw kochać i mieć szacunek do siebie, a potem do drugiej osoby. Wskazywała, że kobiety nie powinny pomniejszać swoich zasług. Zachęcała do obrony życia człowieka od jego poczęcia. Stwierdziła, że najbardziej wyróżniającą cechą kobiety jest jej powołanie do macierzyństwa, a bycie matką jest najwspanialszym zamysłem Bożym wobec kobiety.

Mszy św. przewodniczył ordynariusz kaliski bp Edward Janiak. - Przybywacie z pielgrzymką do św. Józefa w czasie, gdy przeżywamy w Kościele radość ze zmartwychwstania Pańskiego. Ze stołu słowa Bożego usłyszeliśmy prawdy, które w ogóle się nie starzeją. Są bardzo aktualne. Do dzisiaj są ludzie, którym zależy na kłamstwie, przekłamują Ewangelię, manipulują prawdą – mówił w homilii celebrans.

Wskazał, że Jezus po zmartwychwstaniu najpierw ukazał się niewiastom. Dodał, że teologowie zastanawiają się, dlaczego kobiety pierwsze ujrzały Pana. – Różnie jest to interpretowane, że są mocnej wiary, tę wiarę pielęgnują swoim sercem, są nośnikami wiary w swoich środowiskach, mają talent przekazu. Współcześnie teologowie mówią, że niewiasty nie są takie przekupne jak mężczyźni – powiedział bp Janiak.

Stwierdził, że nadchodzi czas św. Józefa, patrona Kościoła naszych czasów. - I oto otrzymujemy bardzo mocny znak. Bóg dał Kościołowi papieża Franciszka, wielkiego czciciela św. Józefa - w miesiącu poświęconym św. Józefowi, wybranego w środę w dniu św. Józefa, a swoją posługę rozpoczął 19 marca w uroczystość św. Józefa. Wszyscy jesteśmy zaproszeni do tego, aby na wzór św. Józefa słuchać tylko Boga, kochać Kościół i być opiekunem Zbawiciela, czyli dawać światu Chrystus – zauważył hierarcha.

Podkreślił, że małżeństwo Józefa i Maryi jest wzorem dla wszystkich małżeństw chrześcijańskich, które przez sakrament zapraszają Boga do swojego życia.

Ubolewał, że coraz częściej młodzi decydują się na bycie z drugą osobą na próbę. – Młodzi nie zapraszają poprzez sakrament małżeństwa Boga do tej ludzkiej miłości. To nowa moda, a de facto brak otwarcia na miłość Boga, która wynika z sakramentu małżeństwa. Szatanowi bardzo zależy, aby zniszczyć chrześcijański model małżeństwa i rodziny, bo Kościół kocha naprawdę człowieka i dlatego proponuje mu cywilizację miłości i życia, a nie śmierci – stwierdził biskup kaliski.

Dodał, że w rodzinie i narodzie wiara jest pielęgnowana dzięki matkom i babciom.

Przypomniał, że jutro obchodzona jest Niedziela Miłosierdzia Bożego. – W testamencie, w czasie ostatniej wizyty w Polsce, schorowany Papież Jan Paweł II pozostawił nam tajemnicę do medytacji o miłosierdziu Bożym, które wypraszamy dla nas i całego świata – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu prezes Polskiego Związku Kobiet Katolickich dr Maria Jankowska odczytała akt zawierzenia wszystkich kobiet św. Józefowi. Pielgrzymkę zakończy koronka do Miłosierdzia Bożego.

Przedstawicielki Polskiego Związku Kobiet Katolickich przybywają do św. Józefa Kaliskiego każdego roku regularnie począwszy od 8 kwietnia 1995 r. Ich pielgrzymowaniu towarzyszy zatrzymanie się nad współczesnymi problemami oraz zawierzenie wszystkich spraw kobiet  opiece św. Józefa.

Tekst: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła