TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aliny, Anety, Benona 16 Czerwca 2024, 09:06
Dziś 14°C
Jutro 25°C
Szukaj w serwisie

Ojciec Święty Franciszek mianował bpa Damiana BRYLA nowym biskupem kaliskim

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 13:31 29.01.2021

Papież Franciszek mianował bpa Damiana Bryla ordynariuszem Diecezji Kaliskiej. Dotychczas był on biskupem pomocniczym Archidiecezji Poznańskiej.

O decyzji papieża, w poniedziałek, 25 stycznia br, w święto Nawrócenia Św. Pawła Apostoła, poinformowała Nuncjatura Apostolska w Polsce.

W samo południe w kaplicy Kurii Diecezjalnej w Kaliszu został odczytany list nuncjusza abp. Salvatore Pennacchio. Nominację odczytał bp Łukasz Buzun, w obecności bpa seniora Stanisława Napierały, kapłanów, osób życia konsekrowanych i pracowników Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.

W rozmowie z Radiem Watykańskim, bp Damian Bryl - nowy biskup kaliski powiedział: Chciałbym przede wszystkim próbować zrozumieć, czym żyją, co jest dla nich ważne, a z tymi trudnymi i bolesnymi sprawami powoli mierzyć się zgodnie z procedurami kościelnymi – powiedział bp Bryl. – Chciałbym służyć im wokół tego wszystkiego, czym żyją. Chciałbym być pasterzem, który staje, aby rozeznawać to, do czego Jezus zaprasza, staje na przodzie, ale też chciałbym być tym, który jest między nimi, aby słuchać ich, towarzyszyć, ale też chciałbym być pasterzem, który, staje czasami z tyłu i przygląda się trudnym sprawom, trudnym doświadczeniom, tym którzy gdzieś może odchodzą, aby szukać sposobów, jak ich przygarnąć, jak ich nie zostawić.

Na zakończenie rozmowy z rozgłośnią papieską ordynariusz diecezji kaliskiej powiedział: Bardzo się cieszę, że ten czas jest rokiem św. Józefa, który jest szczególnym patronem diecezji kaliskiej, wierzę w jego orędownictwo.

Poniżej prezentujemy Państwu sylwetkę bpa Damiana Bryla.

Bp Damian Bryl urodził się 10 lutego 1969 r. w Jarocinie. W latach 1988-1994 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1994 r. w Poznaniu z rąk abp. Jerzego Stroby.

W latach 1994-1996 pracował jako wikariusz w parafii Najświętszego Serca Jezusa w Środzie Wielkopolskiej. Zaraz potem podjął studia specjalistyczne na Universidad de Navarra w hiszpańskiej Pampelunie, ukończone w 1999 r. doktoratem z teologii.

W 1999 roku wrócił do Polski i został spowiednikiem, a od 2001 r. ojcem duchownym w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. W latach 1999-2001 pomagał w pracy duszpasterskiej w parafii Bożego Ciała w Poznaniu.

Posługę w seminarium duchownym łączył z pracą redakcyjną w miesięczniku „Katecheta” (do 2006). Potem do 2010 roku pracował jako adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

13 lipca 2013 r. papież Franciszek mianował go biskupem tytularnym Suliana i biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Sakrę biskupią przyjął 8 września 2013 r. Jako swoją dewizę biskupią przyjął słowa z Drugiego Listu do Koryntian: Caritas Christi urget nos („Miłość Chrystusa przynagla nas”).

W Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Komisji Wychowania Katolickiego, Komisji Duchowieństwa i Rady ds. Rodziny, a sierpniu 2020 r. został wybrany członkiem rady stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Tekst za: www.vaticannews.va 
Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła