TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Lutosława, Normy, Pauliny 26 Stycznia 2022, 13:22
Dziś 2°C
Jutro 2°C
Szukaj w serwisie

Oświadczenie przedstawicieli Kościołów i wspólnot chrześcijańskich w Kaliszu

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 20:24 13.11.2021

Wydarzenia z 11 listopada, jakie miały miejsce w naszym mieście podważają podstawowe wartości ogólnoludzkie i chrześcijańskie jak wzajemny szacunek, dialog i współpraca. Wyrażamy nasze współczucie wobec wszystkich osób, które to zdarzenie szczególnie dotyka i rani - napisali we wspólnym oświadczeniu duchowni Kościołów i wspólnot chrześcijańskich w Kaliszu.

Protestują w ten sposób przeciwko wydarzeniom, do których doszło w tym mieście w Święto Niepodległości. Podczas zgromadzenia narodowców m.in. wykrzykiwano tam antysemickie hasła i spalono tekst „Statutu Kaliskiego” – tolerancyjnego dla Żydów przywileju wydanego w XIII w.

Władze miasta oraz jedna z posłanek zgłosiły sprawę do prokuratury. W piątek zachowania antysemickie w Kaliszu potępił też Komitet ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.

Tekst za: KAI

 

Poniżej publikujemy tekst oświadczenia przedstawicieli wspólnot chrześcijańskich w Kaliszu:

OŚWIADCZENIE PRZEDSTAWICIELI KOŚCIOŁÓW I WSPÓLNOT CHRZEŚCIJAŃSKICH W KALISZU

Kalisz od wieków był miastem wielu religii i kultur, które współistniały, szanowały się oraz ubogacały. To dziedzictwo jest dziś dla nas – mieszkańców Kalisza – ważne i stanowi fundament, na którym budujemy dobre relacje między nami oraz pobudza nas do współpracy dla dobra naszej małej ojczyzny ziemi kaliskiej.

Wydarzenia z 11 listopada br., jakie miały miejsce w naszym mieście, są bolesne, gdyż podważają podstawowe wartości ogólnoludzkie i chrześcijańskie jak wzajemny szacunek, dialog i współpraca. Incydent spalenia Statutu Kaliskiego uderza w szczególny sposób w społeczność żydowską. Jest on przejawem antysemityzmu. Wyrażamy nasze współczucie wobec wszystkich osób, które to zdarzenie szczególnie dotyka i rani.

Jako chrześcijanie różnych wyznań i wspólnot kościelnych współistniejących w Kaliszu chcemy budować teraźniejszość i przyszłość naszego Miasta i naszej Ojczyzny w duchu Ewangelii, miłości bliźniego i wzajemnego szacunku.

Kalisz, 13.11.2021

Duchowni Kościołów i wspólnot chrześcijańskich w Kaliszu

Biskup Damian Bryl – Kościół Rzymskokatolicki

Ks. Julian Kopiński – Kościół Polskokatolicki – w imieniu Oddziału Kaliskiego Polskiej Rady Ekumenicznej

Ks. Michał Kühn – Kościół Ewangelicko – Augsburski 

Ks. Mirosław Antosiuk – Kościół Prawosławny 

Ks. Roman Woznyak- Kościół Greckokatolicki 

Pastor Jerzy Rycharski – Kościół Boży w Chrystusie

Pastor Andrzej Stawikowski – Kościół-Słowo Życia

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła