TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Benity, Maksymiliana, Teodozji 30 Maja 2024, 02:37
Dziś 16°C
Jutro 22°C
Szukaj w serwisie

Otwarcie Centrum Integracji Cudzoziemców w Kaliszu

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 07:39 08.03.2022

Najpilniejszym zadaniem w tym momencie będzie pomoc obywatelom Ukrainy, którzy uciekają przed wojną - mówiła Paulina Stochniałek, Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego podczas otwarcia Centrum Integracji Cudzoziemców w Kaliszu przy ul. Nowy Świat 13.

To jedna z pięciu placówek, które dzięki inicjatywnie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej rozpoczynają swoją działalność na terenie Wielkopolski. Pozostałe już w najbliższych dniach rozpoczną oficjalnie swoją działalność w Lesznie, Koninie, Poznaniu oraz Pile.

Paulina Stochniałek, Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego podkreśla, że Kaliskie Centrum Integracji Cudzoziemców będzie w pierwszej kolejności służyło uchodźcom wojennym z Ukrainy:

 

Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego zauważa, że oferta Centrum Integracji jest bardzo szeroka:

 

W otwarciu Centrum Integracji Cudzoziemców w Kaliszu przy ul. Nowy Świat 13 uczestniczyli: Aneta Niestrawska - I Wicewojewoda Wielkopolski, Grażyna Ożarek z Biura Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, Paulina Stochniałek, Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego, radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Marlena Wodzińska i Andrzej Plichta, parlamentarzyści - poseł Jan Mosiński i Tomasz Ławniczak oraz wiceprezydent Miasta Kalisza Mateusz Podsadny. Biskupa kalskiego Damiana Bryla reprezentował ks. kan. Piotr Kowalek, dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej. 

Z placówką można skontaktować się od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30 osobiście, telefonicznie pod numerem 887 069 112 i mailowo: info.cickalisz@rops.poznan.pl

W obecnej sytuacji Centrum Integracji Cudzoziemców pełni funkcję punktu informacyjnego.

W ramach projektu w Centrum Integracji Cudzoziemców będą realizowane m.in. takie działania jak:

- prowadzenie punktu informacyjnego, w którym migranci i migrantki uzyskają niezbędne informacje w zakresie np. świadczeń pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych, zagadnień dotyczących rynku pracy, edukacji i innych,
- organizacja kursów języka polskiego i kursów adaptacyjnych,
- wsparcie doradców międzykulturowych,
- wsparcie prawne i psychologiczne,
- zajęcia animacyjne i integracyjne dla dzieci i dorosłych,
- rozwój kompetencji zawodowych,
- kampanie społeczne i działania na rzecz społeczności lokalnej.

Centra Integracji Cudzoziemców powstają w ramach projektu „Budowanie struktur dla integracji cudzoziemców w Polsce” w ramach pilotażu. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wystąpiło z inicjatywą realizacji Centrów Integracji Cudzoziemców pozyskując z MSWiA w ramach Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji środki w kwocie 6 mln zł. Dodatkowe 2 mln zł to finasowanie w ramach montażu finansowego  z budżetu państwa. Łączna wartość to 8 mln zł.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej realizuje projekt wraz z partnerami wyłonionymi w trybie konkursowym – w Wielkopolsce z  Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu.

Tekst, audio i zdjęcia: Wiktoria Zielińska/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła