TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
jakuba, Krzysztofa, Walentyny 25 Lipca 2024, 08:47
Dziś 16°C
Jutro 26°C
Szukaj w serwisie

Parafia pw. Wszystkich Świętych w Słupi pod Kępnem zwyciężyła w trzeciej edycji Konkursu Aktywna Parafia

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 12:16 05.06.2023

Parafia pw. Wszystkich Świętych w Słupi pod Kępnem zwyciężyła w trzeciej edycji Konkursu Aktywna Parafia. Parafia odebrała też specjalną nagrodę Dyrektora Caritas Polska. Finał konkursu organizowanego przez KAI odbył się dziś w Warszawie. Podczas rodzinnego festynu parafie zakwalifikowane do finału prezentowały swoje lokalne zwyczaje, stroje, pieśni i specjały kulinarne. Zmierzyły się też w zawodach sprawnościowych.

Finał konkursu Aktywna Parafia odbył się w Szkole Podstawowej Niepublicznej nr 74 przy ul. Smoleńskiego 31 w Warszawie. Uczestniczyło w nim siedem parafii – parafia pw. Wszystkich Świętych w Słupi pod Kępnem, parafia pw. św. Huberta w Zalesiu Górnym, parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi, parafia pw. NMP Matki Kościoła i św. Barbary w Bełchatowie, parafia pw. św. Wincentego a Paulo Bydgoszcz, parafia pw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze oraz parafia pw. św. Huberta w Rzeszowie. Przedstawiciele parafii prezentowali swoje wspólnoty, lokalne zwyczaje, stroje, pieśni i specjały kulinarne. Następnie zmierzyli się w zawodach sprawnościowych.

- To jest chyba okazja, by powiedzieć wam wszystkim jedno słowo stanowczo zbyt rzadko używane: dziękuję! Za to wszystko, co w waszych parafiach robicie! – powiedział bp Janocha witając licznie zgromadzonych przedstawicieli parafii. - Dziś możemy usłyszeć różne zdania o Kościele – że jest on biurem, czy korporacją. A Kościół to dom. Pokazują to właśnie wasze parafie – podkreślił. Wasza działalność liturgiczna, edukacyjna, charytatywna, sportowa, kulinarna – to są wszystko wymiary domu, w którym człowiek czuje, że jest kochany i dlatego uczy się kochać - dodał. Bp Janocha udzielił też zebranym pasterskiego błogosławieństwa.

W imieniu organizatorów konkursu do przedstawicieli parafii zwrócił się też red. Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej. – Jesteście przyszłością Kościoła. Tutaj widać tę wiosnę Kościoła, o której mówił , o którą się modlił i o której marzył św. Jan Paweł II. Za to chce wam podziękować – powiedział. Wasze parafie są też najlepszym przykładem Kościoła synodalnego, o którym mówił papież Franciszek – Kościoła, który buduje wspólnotę, który otwarty jest na uczestnictwo wszystkich oraz Kościoła misyjnego – dodał.

Po prezentacji parafii i degustacji lokalnych specjałów rozpoczęły się zawody sportowe. Była m.in. sztafeta mężczyzn (z udziałem dziadków, ojców i wnuczków), sztafeta kobiet (babć, matek i wnuczek), bieg małżeństw, rzuty piłką do kosza oraz rzuty piłką lekarską.

Uroczyste ogłoszenie wyników Konkursu oraz wręczenie nagród odbył się bezpośrednio po zakończeniu zawodów.

Zwycięzcą trzeciej edycji Konkursu Aktywna Parafia została parafia pw. Wszystkich Świętych w Słupi pod Kępnem. Dyplom oraz nagrodę (6 tys. zł. W bonach zakupowych w Decathlonie oraz kosiarkę do trawy HONDA) odebrali przedstawiciele parafii z proboszczem Jackiem Andrzejczakiem.

Drugie miejsce otrzymała parafia pw. św. Huberta w Zalesiu Górnym. Przedstawiciele parafii odebrali dyplom i nagrodę ( 4 tys. zł w bonach zakupowych w Decathlonie).

Trzecie miejsce z w konkursie zajęła parafia pw. Stanisława Kostki w Zielonej Górze. Przedstawiciele parafii odebrali dyplom oraz nagrodę (2 tys. zł w bonach zakupowych w Decathlonie).

Wręczona została również nagroda specjalna Dyrektora Caritas Polska. Otrzymała ją również parafia pw. Wszystkich Świętych w Słupi pod Kępnem.

O zwycięstwie zadecydowała największa liczba punktów zebranych podczas eliminacji do finału oraz prezentacji podczas finału i zawodów sprawnościowych.

- Bardzo dobrze się czuję jako parafianka naszej parafii słupskiej, ponieważ bardzo dużo się w tej parafii dzieje – powiedziała p. Sabina ze zwycięskiej parafii pw. Wszystkich Świętych w Słupi pod Kępnem. – Ksiądz proboszcz jest otwarty na różne inicjatywy a nasza parafia jest aktywna i przyciąga nie tylko parafian ale również sąsiadów – dodała. Pani Sabina od 30 lat, czyli od 4 klasy szkoły podstawowej należy do wspólnoty lektorów a także m.in. do Róży żywego różańca i Bractwa Przemienienia Pańskiego. Jak podkreśla, proboszczowi bardzo zależy, by parafia była nie tylko miejscem modlitwy ale również nawiązywania relacji i naprawiania ich, zwłaszcza po pandemii. - Dlatego po nabożeństwach bardzo często są organizowane spotkania przy stole, sąsiedzkie kawy itp. dzięki czemu te relacja naprawdę pięknie się budują – powiedziała parafianka.

Parafia pw. Wszystkich Świętych w Słupi pod Kępnem, mimo iż jest niewielka, bardzo aktywnie działa w sektorze pomocy bliźniemu i działalności charytatywnej. Pomoc kieruje ku osobom osamotnionym, ubogim, starszym, pokrzywdzonym przez los oraz chorym, również spoza parafii. Prężny Zespół Charytatywny działa na terenie 6 miejscowości– parafianie reagują na telefony i anonimowe wiadomości z informacją o konkretnych potrzebujących.

W parafii działają różne grupy i wspólnoty, jak Żywy Różaniec, ministranci, lektorzy. Jest też np. Wspólnota św. Charbela - grupa młodych parafian prowadząca comiesięczną Adorację Najświętszego Sakramentu, podczas której po Mszy św. za wstawiennictwem Św. Charbela wypraszane są szczególnie potrzebne łaski zdrowia dla duszy i ciała.

W tym roku utworzono Parafialną Grupę Ewangelizacji Teatralnej, w której szeregi włączyło się 40 parafian – aktorów amatorów. Zadebiutowali w Niedzielę Palmową widowiskiem pt. „Kielich Goryczy”.

Przy parafii działa też grupa Aktywny Senior, czy Ministrancka Grupa Sportowa a Grupa Strażacka z proboszczem na czele prowadzi „wieczory z siatkówką”. Wedle parafialnej tradycji odbywają się rowerowe wyjazdy na nabożeństwa majowe do poszczególnych miejscowości parafii.

***

Współorganizatorem Konkursu Aktywna Parafia 2023 jest Fundacja na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej.

Partnerem Organizacyjnym jest Caritas Polska.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej Sekretarza Generalnego – bp. Artura G. Mizińskiego.

Partnerem Strategicznym Konkursu Aktywna Parafia 2023 jest Grupa PZU.

Głównym Partnerem Konkursu Aktywna Parafia 2023 jest ORLEN S.A. – Oddział Centralny PGNiG w Warszawie.

Darczyńcą Konkursu Aktywna Parafia 2023 jest Fundacja PKO Banku Polskiego.

Konkurs wspiera Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. i Aries Power Equipment Sp. z o.o.

Patronami medialnymi wydarzenia są TVP1 i portal eKAI.pl.

Więcej informacji na ekai.pl/aktywnaparafia

Tekst za: KAI
Zdjęcia: Parafia Słupia pod Kępnem

Galeria zdjęć
Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła