TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Agaty, Dalii, Sobiesława 07 Grudnia 2021, 20:05
Dziś -1°C
Jutro 0°C
Szukaj w serwisie

Pątnicy najstarszej pielgrzymki wrócili do Kalisza

Mieszkańcy Kalisza wyszli wieczorem 19 sierpnia na ulice miasta, aby powitać powracających z Jasnej Góry pielgrzymów 377. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 23. Diecezji Kaliskiej.

Przy kościele św. Gotarda w Kaliszu do pątników dołączyli: biskup kaliski Edward Janiak, kustosz kaliskiej bazyliki ks. prał. Jacek Plota, proboszczowie kaliskich parafii i prezydent Kalisza Janusz Pęcherz. Z pielgrzymami przeszli do Sanktuarium św. Józefa. W drodze mieszkańcy Kalisza obdarowywali pielgrzymów kwiatami. Do Kalisza pieszo powróciły grupy z parafii kaliskich oraz grupa z Chełmc. Łącznie przyszło ponad 500 osób. Przy sanktuarium ks. Rafał Kopis, kierownik pielgrzymki, przedstawił poszczególne grupy.

Biskup kaliski podziękował wszystkim pątnikom za trud pielgrzymowania. - Raduję się, że dotarliście szczęśliwie. 160 kilometrów w jedną i 160 kilometrów w drugą stronę, łącznie 320 kilometrów i te nogi Was przyniosły, niektóre okaleczałe, ale zanieśliście do Maryi intencje. Dajecie wielkie świadectwo. Zanieście do domów tę radość płynącą z wiary. Dziękuję szczególnie przewodnikom, kapłanom, klerykom, siostrom zakonnym i wszystkim pielgrzymom, także tym najmniejszym jadącym w wózkach – mówił bp Janiak.  

Dziękował pielgrzymom za modlitwę i świadectwo wiary. - Za dar modlitwy i piękne świadectwo wiary bardzo serdecznie dziękuję. Zanieście ten dar modlitwy, cierpienia, optymizmu do Waszych rodzin, domów. Niech Matka Najświętsza zmieni to co słabe w mocne. Bądźcie odważnymi świadkami Chrystusa i Jego Kościoła – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

Zaprosił Kaliszan na uroczystą Mszę św. w katedrze w dniu 12 września połączoną z wprowadzeniem biskupa pomocniczego o. Łukasza Buzuna.

W tegorocznej pielgrzymce na Jasną Górę podążało ok. 2500 osób w 24 grupach (12 kaliskich i 12 promienistych). Były też grupy rowerowe skupiające 160 rowerzystów. Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie”. Kierownikiem pielgrzymki po raz drugi był ks. Rafał Kopis, a ojcem duchownym – ks. Łukasz Pondel. Przez cały czas pielgrzymom towarzyszyli duchowo diecezjanie skupieni w grupie złotej.

Jutro, 20 sierpnia, o godz. 18.00 w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu pątnicy 377. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej będą uczestniczyć w Eucharystii, podczas której będą dziękować za tegoroczną pielgrzymkę.


Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej

Kaliscy Pielgrzymi wrócili OD MARYI DO JÓZEFA - radośnie witani przez Kaliszan


Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła