TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny 26 Maja 2024, 02:26
Dziś 13°C
Jutro 24°C
Szukaj w serwisie

Pielgrzymi ŚDM wyruszyli do Krakowa

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 24.07.2016

Biskup kaliski Edward Janiak pożegnał grupy pielgrzymów ze Słoweni, Włoch, Francji i Polski udające się na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa.

Pierwsza grupa pielgrzymów udala się do Krakowa specjalnym pociągiem, który wynajęty zostal tylko dla młodych pielgrzymów.

Następnego dnia rano przy Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu zgromadziła się 74-osobowa grupa Francuzów. Młodym towarzyszył bp Sylvain Jean-Luc Bataille z diecezji Saint Etienne. Pielgrzymów udających się autokarem do Krakowa żegnali: biskup kaliski Edward Janiak, ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa i rodziny goszczące Francuzów.

Bp Sylvain Jean-Luc Bataille od dwóch tygodni zarządza francuską diecezją. - Odkrywam swoją diecezję i dlatego spotykam się z młodymi. Światowe Dni Młodzieży są dobrą okazją, żeby przeżyć z młodymi  mocny czas duchowy. O tym mówi papież Franciszek i jest bardzo ważne, żeby pasterze zawsze byli ze swoimi owcami – powiedział bp Bataille, który podkreślał, że Polska jest przepełniona wiarą chrześcijańską. - To jest bardzo dobre świadectwo dla Francuzów i przez tą wiarę możemy na nowo odkryć Polskę, która dała Jana Pawła II jako wielki prezent dla całego Kościoła – zaznaczył hierarcha z Francji.

Przebywając w Kaliszu biskup zauważył, że młodzież w Polsce jest bardzo mocno zaangażowana w wierze. - Zostaliśmy bardzo dobrze przyjęci przez Kościół w Kaliszu i przez rodziny z Kalisza. Podczas procesji ulicami miasta Kalisza mieliśmy okazję zobaczyć, że młodzież z Kalisza i okolic jest bardzo mocno zaangażowana w wierze. Byliśmy bardzo zadowoleni widząc młodych, którzy przez to, że są razem przekazują swoją wiarę. Druga rzecz, która jest dla mnie radosną w Kaliszu to jest doświadczenie żywego Kościoła. Widzimy tutaj wielkie zaangażowanie w modlitwę – wskazywał bp z diecezji Saint Etienne.

Biskup przekonywał, że ŚDM w Krakowie są wielką szansą dla młodych. - Są dwie rzeczy ważne, które młodzi otrzymują podczas Światowych Dni Młodzieży. Najpierw jest to doświadczenie wiary poprzez katechezy, formację duchową i doświadczenie miłosierdzia, które jest w centrum Ewangelii. Drugą wielką łaską ŚDM jest doświadczenie Kościoła. Ważne jest, aby na nowo spotkać się z młodymi z całego świata i na nowo odkryć, że Jezus Chrystus jest tym, który ożywia każdego z nas i ożywia Kościół – powiedział bp Bataille.

Z kolei na terenie Ośrodka Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu odbyło się pożegnanie Włochów. Do Kalisza przyjechały 192 osoby z tego kraju. Biskup kaliski Edward Janiak rozmawiając z Włochami dziękował za atmosferę, jaką stworzyli w Kaliszu. Pielgrzymów żegnali także: ks. Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu będący tłumaczem, ks. Krzysztof Duchnowski, kapelan biskupa i kaliskie rodziny. Stamtąd Włosi autokarami ruszyli w stronę Krakowa.

Włosi byli bardzo zadowoleni z pobytu w Kaliszu. – Nie żałujemy, że tutaj przejechaliśmy. Nawiązaliśmy wspaniały kontakt z rówieśnikami z Polski, Francji i Słowenii. Bardzo nam się podobało w Kaliszu. Doznaliśmy wielkiej gościnności Polaków. Poza tym zobaczyliśmy autentyczną wiarę młodzieży polskiej. Cieszę się, że mogłem być u św. Józefa, który jest moim patronem – mówił Josef, który przyjechał na ŚDM ze swoją siostrą bliźniaczką.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła