TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aliny, Anety, Benona 16 Czerwca 2024, 22:53
Dziś 18°C
Jutro 24°C
Szukaj w serwisie

Pielgrzymka do Włoch z Radiem Rodzina Diecezji Kaliskiej 2022

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 18:37 26.10.2022

"Od północy na południe Italii' - pod takim hasłem w dniach 11-19 października 2022 roku odbyła się autokatowa pielgrzymka do Włoch, którą zoorganizowało Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej przy współpracy z Biurem Pielgrzymkowym "Orlando Travel". Opiekunem duchowym grupy był ks. Mateusz Puchała, a pilotem Teresa Kłys.

W program pielgrzymki wpisały się następujące miejsca: Padwa, Loreto, Manopello, Monte San't Angelo, San Giovanni Rotondo, Pietrelcina, Neapol, Pompeje, Rzym, Watykan, Santa Maria Degli Angeli oraz Asyż.

Najważniejszym punktem wyjazdu była modlitwa Anioł Pański z papieżem Franciszkiem na Placu Świętego Piotra oraz msza św. przy grobie św. Jana Pawła II. 

 

 

Dzień pierwszy - 11 października 2022

To był długi dzień… dlaczego? Wczesnym rankiem rozpoczęliśmy pielgrzymkę do Włoch ze słuchaczami Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej Po przejechaniu prawie 1300 km dotarliśmy w okolice Padwy. Po pysznej obiadokolacji udajemy się na spoczynek, a jutro odwiedzimy Padwę i swoje kroki skierujemy do bazyliki św. Antoniego oraz do sanktuarium św. Leopolda Mandića.  Popołudniu dotrzemy do Loreto.

Dzień drugi - 12 października 2022

O poranku udaliśmy się do Padwy…, miejsca, które kojarzymy z życiem i posługą św. Antoniego Pierwsze kroki skierowaliśmy jednak do sanktuarium św. Leopolda Mandića, którego włosi nazywają świętym pojednania i ekumenizmu duchowego. Naprawdę niezwykle miejsce. Warto tam zajrzeć. Kolejnym kościołem który nawiedziliśmy była bazylika św. Justyny, męczennicy. W tej świątyni przechowywane są relikwie św. Łukasza, ewangelisty. Ostatnim punktem wizyty w Padwie było oczywiscie sanktuarium św. Antoniego Padewskiego gdzie przeżywaliśmy pielgrzymkową Eucharystię i nawiedziliśmy kaplicę relikwii św. Antoniego. Gdy 30 lat po śmierci, otwarto trumnę św. Antoniego, okazało się, że ciało uległo całkowitemu rozkładowi, ale język i struny głosowe ocalały.

Późnym popołudniem dotarliśmy do Loreto i nawiedziliśmy sanktuarium św. Domku który według tradycji był doczesnym mieszkaniem NMP. Oczywiście w tym miejscu odmówiliśmy litanię loretańską. Udaliśmy się także na polski cmentarz.

 

Dzień trzeci - 13 października 2022

W trzecim dniu pielgrzymowania po Włoszech docieramy do Manoppello w Abruzji. Tam od 500 lat w małym kościele braci kapucynów czczona jest niezwykła relikwia - płótno znane jako „chusta św. Weroniki” - prawdziwe Oblicze Chrystusa. W Manoppello uczestniczyliśmy w Eucharystii, a później mogliśmy spojrzeć w niezwykle oblicze Chrystusa Piękne i wzruszające doświadczenie Dziś zakosztowaliśmy włoskiej pizzy i kawy.

Teraz jesteśmy w drodze do Gargano, aby nawiedzić Monte San’t Angelo, czyli sanktuarium św. Michała Archanioła. Św. Michał Archanioł przywitał nas deszczem i mgłą, ale i tak było pięknie. Czuliśmy się trochę jak w niebie. Monte Sant’Angelo - miejsce do którego się wraca Oczywiście nie zabrakło modlitwy do Najchwalebniejszego Księcia Chórów Anielskich.

 

Dzień czwarty - 14 października 2022

W czwartym dniu pielgrzymowania dotarliśmy do San Giovanni Rotondo, gdzie znajduje się sanktuarium św. Ojca Pio. Mieliśmy okazję nawiedzić kościół w którym święty sprawował Eucharystię i otrzymał stygmaty. Dotarliśmy także do muzeum klasztornego ze zbiorem pamiątek po św. Ojcu Pio. Odwiedziliśmy Bazylikę Matki Bożej Łaskawej oraz nowe sanktuarium, gdzie w kaplicy ozdobionej mozaikami o. Ivana Rupnika znajduje się grób św. Ojca Pio. W San Giovanni Rotondo spotkaliśmy o. Romana Ruska OFMCap, który obecnie posługuje w tym miejscu, a przez wiele lat w Polsce był odpowiedzialny za Grupy Modlitewne Świętego Ojca Pio.

Popołudniu dotarliśmy do Pietrelciny, czyli malutkiej miejscowości, gdzie urodził się św. Ojciec Pio. Zobaczyliśmy tam dom rodzinny świętego; kościół, w którym został ochrzczony oraz inne miejsca związane z jego życiem. Święty Ojcze Pio - dziękujemy za wszystko, czego mogliśmy dziś doświadczyć!

 

Dzień piąty - 15 października 2022

Dziś od samego rana przemierzamy Neapol, czyli niepisaną stolicę południa Italii. Oprócz spaceru urokliwymi uliczkami Neapolu m.in. gwarną ulicą Toledo, nawiedziliśmy grób o. Dolindo Ruotolo który był znanym mistykiem i egzorcystą. To właśnie o. Dolindo jest autorem znanej modlitwy „Jezu Ty się tym zajmij”. Święty Ojciec Pio mówił o nim tak: „W trudnych sprawach idźcie do Ojca Dolindo. To święty kapłan”. Pomodliliśmy się przy grobie o. Dolindo również w waszych intencjach i oczywiście nie zapomnieliśmy zapukać do jego grobu.

Popołudniu dotarliśmy do Pompejów i nawiedziliśmy Bazylikę Matki Bożej Różańca Świętego i odmówiliśmy różaniec przed cudownym obrazem Matki Bożej Pompejańskiej. Byliśmy także przy grobie wielkiego propagatora modlitwy różańcowej bł. Bartolo Longo.

 

Dzień szósty - 16 października 2022 

I przyszła pora na Watykan oraz Rzym. Dziś o poranku dotarliśmy do Rzymu i naszą wizytę w Wiecznym Mieście rozpoczęliśmy od nawiedzenia Bazyliki Santa Maria Maggiore Bazyliki św. Praksedy We mszy św. uczestniczyliśmy w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy Później spacer po Rzymie: byliśmy przy Zamku Anioła, na Piazza Navona, przy Panteonie, Fontannie di Trevi oraz na Placu Weneckim. To był piękny dzień. Dzień pełen wrażeń Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za ten czas…  

Najważniejszym punktem dnia dzisiejszego było spotkanie z papieżem Franciszkiem podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański Dziękujemy naszej pilotce Teresie Kłys z Orlando Travel, która wprowadziła nas na Plac Świętego Piotra. Jesteśmy przeszczęśliwi i cieszymy się, że w tak wyjątkowym dniu, 16 października 2022 r., w 44. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową kard. Karola Wojtyły mogliśmy być właśnie tam Jutro modlitwa przy grobie św. Jana Pawła II.

 

 

Dzień siódmy - 17 października 2022

Dziś spędziliśmy kolejny dzień w Rzymie. Rozpoczęliśmy od Bazyliki Świętego Piotra i mszy św., która była sprawowana w kaplicy św. Sebastiana przy grobie św. Jana Pawła II. Następnie pojechaliśmy Do Bazyliki Świętego Pawła za Murami. Później czekał nas spacer po Rzymie. Byliśmy na Placu Weneckim, na rzymskich forach i dotarliśmy pod Koloseum. Nawiedziliśmy także Bazylikę Świętego Jana na Lateranie oraz Święte Schody, po których według tradycji szedł sam Jezus Chrystus przed oblicze Piłata.

 

Dzień ósmy - 18 października 2022

O poranku nawiedziliśmy Bazylikę Matki Bożej Anielskiej, gdzie mogliśmy zobaczyć Porcjunkulę i przeżywać pielgrzymkową Eucharystię. Następnie udaliśmy się do Asyżu, gdzie po Bazylice św. Franciszka oprowadzał nas o. Wiesław Pyzio OFM Conv., który bardzo dobrze zna Kalisz Byliśmy także przy grobie Biedaczyny z Asyżu. Odwiedziliśmy również kościół, gdzie znajduje się grób bł. Carlo Acutisa. Kolejnym punktem programu było spotkanie ze św. Klarą i pożegnamy się z Asyżem.

 

Dzień dziewiąty - 19 października 2022 

Jesteśmy już po ostatnim noclegu w hotelu Venezia Stra i wracamy do Polski. Prosimy o modlitwę w naszej intencji. Do zobaczenia w Kaliszu. Dziękujemy Orlando Travel za przygotowanie wspaniałej pielgrzymki po ziemi włoskiej. Szczególne dziękuję kierujemy w stronę Pani Teresy Kłys - naszej pilotki.

 

Polecamy także krótkie świadectwa uczestników pielgrzymki:

To była to nasza podróż życia. Marzyliśmy przez wiele lat o pielgrzymowaniu po Włoszech, ale okoliczności jakoś temu nie sprzyjały. Jesteśmy szczęśliwi, że dane nam było teraz tego doświadczyć. Trudno mi w tej chwili określić, które miejsce było dla mnie ważniejsze. Po prostu nie umiem tego wypunktować. Ja wszystko chłonęłam jak gąbka. W sercu przeżyłam każde miejsce. Jadąc do Włoch, moja rodzina, znajomi a także sąsiedzi powierzali mi swoje intencje. Zastanawiałam się jak to wszystko ująć i pomyślałam, że najlepiej będzie "Jezu Ty się tym zajmij" i "Jezu Ty wszystko wiesz". Jaka radość mnie spotkała, kiedy właśnie u Ojca Dolindo udało mi się zamówić mszę świętą. Przeżyłam to głęboko. Jedynym słowem, cała ta pielgrzymka to balsam dla mojej duszy - Dorota i Zbyszek.

To była moja pierwsza pielgrzymka w życiu. Były to bowiem swoiste, wędrowne rekolekcje, pełne wrażeń, refleksji i niezwykłych przeżyć. Atmosfera w czasie pielgrzymki była wspaniała. Dla mnie największym wzruszeniem była msza święta przy grobie Ojca Świętego Jana Pawła II i Anioł Pański z papieżem Franciszkiem oraz modlitwa u Świętego Ojca Pio, gdzie polecałam moje intencje. Pobyt i modlitwa w miejscach świętych wyryły konkretny ślad w mojej duszy. Na pewno ta pielgrzymka pozostanie na zawsze w mojej pamięci. Dzięki niej stałam się bogata duchowo i tym bogactwem chcę się dzielić z innymi - Alina.

Tekst, audio i zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła