TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Joachima, Nory, Stefana 16 Sierpnia 2022, 06:33
Dziś 18°C
Jutro 30°C
Szukaj w serwisie

Pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę z Wieruszowa-Podzamcze

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 15:17 20.07.2022

Parafia pw. Nawiedzenia NMP w Wieruszowie-Podzamczu świętuje w tym roku setną rocznicę erygowania kościoła. W kalendarzu tegorocznego świętowania wpisała się pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę, w której uczestniczyło 23 cyklistów.

Najmłodszy pielgrzym to 10-letni Piotr, a najstarszy to  65-letni Sylwester. Pielgrzymka, która została zorganizowana po raz pierwszy miała charakter dziękczynienia. Pątnicy mieli do pokonania 100 km.

Po dotarciu na miejsce pielgrzymi uczestniczyli we mszy św.. która była sprawowana w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył ks. kan. Karol Galewski, proboszcz parafii.

Budowę dużego kościoła parafialnego w Wieruszowie–Podzamczu w pobliżu istniejącej świątyni św. Rocha zlecił abp Edmund Dalbor 1 stycznia 1922 r.

Budowniczym nowego kościoła był ks. Marian Myszkowiak, który w ciągu 20 lat posługiwania na Podzamczu dzięki ofiarności i pracy parafian wzniósł świątynię zaprojektowaną na wzór bazyliki wileńskiej. Po zakończeniu zawieruchy wojennej nowy proboszcz odnowił zniszczony przez hitlerowców kościół i w październiku 1949 roku abp Walenty Dymek dokonał jego konsekracji.

Przez lata w parafii rozwijał się kult Matki Bożej związany z tytułem kościoła i szczególnym rysem pobożności maryjnej kolejnych duszpasterzy i parafian.

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła