TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Benity, Maksymiliana, Teodozji 30 Maja 2024, 02:34
Dziś 16°C
Jutro 22°C
Szukaj w serwisie

Pielgrzymka Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi do św. Józefa

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 19:12 25.03.2023

Od Maryi uczymy się tego, jak Panu Bogu mówić „tak”. Jej "fiat" było całkowite  – mówił biskup Łukasz Buzun do Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, które po raz 13. przybyły do Narodowego Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. W tym roku Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi swoją pielgrzymkę rozpoczęły od modlitwy Akatystem ku czci św. Józefa, który został poprzedzony montażem słowno-muzycznym.

Wszystkich przybyłych powitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu:

 

W homilii biskup Łukasz Buzun odniósł się do przeżywanej tajemnicy dnia, jaką jest Zwiastowanie Pańskie:

 

Kaznodzieja wskazywał, że w życiu konsekrowanym na wzór Maryi mówimy Panu Bogu „tak”:

 

Na drodze wiary potrzeba całkowitej ufności, ponieważ chcemy być wierni Panu Bogu:

 

Po komunii św. Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi zawierzyły św. Józefowi całą wspólnotę zakonną:

 

Słowa podziękowania wypowiedziała s. Regina Pobiedzińska, przełożona prowincjalna Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi Prowincji Poznańskiej św. Józefa:

 

W corocznej pielgrzymce do Narodowego Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu uczestniczyły Siostry Franciszkanie Rodziny Maryi z trzech polskich prowincji: warszawskiej, krakowskiej i poznańskiej.

Odnowienie oddania św. Józefowi jest celem corocznej pielgrzymki do św. Józefa – akcentuje s. Małgorzata Burek, Matka Generalna Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi:

 

S. Małgorzata podkreśla, że przybywają do św. Józefa w konkretnych intencjach:

 

Matka Generalna zauważa, że coroczna pielgrzymka do Kalisza jest duchowym ubogaceniem, ponieważ od św. Józefa można nauczyć się prawdziwej służby:

 

Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi zostało założone przez metropolitę warszawskiego, abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego w Petersburgu w 1857 dla ratowania biednych dzieci w Imperium Rosyjskim, udzielania pomocy biednym, a także parafiom katolickim w Rosji.

Siostry kształtują swoje życie według wzoru Świętej Rodziny z Nazaretu, opierając swą duchowość na franciszkańskich ideałach służby Bogu i ludziom, zwłaszcza najuboższym. W Polsce Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi prowadzą działalność wychowawczą w przedszkolach, oraz zakładach opiekuńczo-resocjalizacyjnych, w domach dziecka, a także pracują przy chorych w szpitalach. Pomagają starszym i samotnym prowadząc domy pomocy społecznej. Podejmują także pracę w parafiach jako katechetki, organistki i zakrystianki, a także w instytucjach kościelnych, głównie w seminariach duchownych.

Tekst, zdjęcia i audio: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła