TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Amandy, Jana, Juliana 27 Maja 2024, 17:19
Dziś 24°C
Jutro 26°C
Szukaj w serwisie

Modlitwa za rodziny - z Bł. Edmundem Bojanowskim

W sierpniu Bp Jan Wątroba przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych. Nabożeństwo połączono ze wspomnieniem 200. rocznicy urodzin bł. Edmunda Bojanowskiego, założyciela Sióstr Służebniczek.

 

- Bł. Edmund Bojanowski przypomina nam, że najważniejszą szkołą charakteru jest rodzina. To w rodzinnym środowisku kształtuje się nasza wrażliwość na drugiego człowieka – mówił bp Jan Wątroba, który 7 sierpnia przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych. Nabożeństwo połączono ze wspomnieniem 200. rocznicy urodzin bł. Edmunda Bojanowskiego, założyciela Sióstr Służebniczek.

Temat sierpniowego spotkania brzmiał: „Błogosławiony Edmund Bojanowski, opiekun dzieci i wspomożyciel rodzin”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadzili: ks. Szymon Rybak i aspirantki Zgromadzenia Sióstr Służebniczek.

Konferencję poświęconą osobie bł. Edmunda Bojanowskiego i działalności Sióstr Służebniczek wygłosiły siostry z czterech zgromadzeń, a były to przedstawicielki służebniczek: wielkopolskich, starowiejskich, dębickich i śląskich. Piosnkę o bł. Edmundzie Bojanowskim zaśpiewały zakonnice z Zambii. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek, dyrektor Diecezjalnego Radia Rodzina.  

Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej, przewodniczący Rady ds. Rodziny i członek Komisji Duchowieństwa w ramach Konferencji Episkopatu Polski. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów mikstackiego, koźmińskiego, żerkowskiego i pielgrzymi z całej Polski.  

W homilii celebrans wskazywał, że dom rodzinny był dla bł. Edmunda Bojanowskiego nie tylko szkołą umiłowania ojczyzny, ale nade wszystko środowiskiem wzrastania w wierze oraz miłości do Boga i ludzi. - Przykład wierzących i praktykujących rodziców stanowiły fundament, na którym Edmund będzie mógł budować gmach osobistej pobożności i wzrastać ku chrześcijańskiej pełni – mówił bp Wątroba.

Zaznaczył, że bł. Edmund z domu rodzinnego wyniósł szczególną wrażliwość na ludzką biedę. - To właśnie ta wyobraźnia miłosierdzia wyniesiona z domu rodzinnego będzie najbardziej charakterystyczną cechą jego duchowości widoczną w realizowaniu dzieła i kontynuowana w życiu i posłudze Sióstr Służebniczek. Tak więc dom rodzinny, przykład rodziców, wiara i wzajemna miłość inspirowana Ewangelią to jest niezawodny fundament i najlepsza szkoła, z której wychodzą święci i błogosławieni – przekonywał ordynariusz diecezji rzeszowskiej.  

Podkreślał, że Edmund Bojanowski był założycielem Zgromadzenia Sióstr Służebniczek, które posyłał do dzieci, aby tworzyły ochronki. – Edmund był przekonany, że dzieci należy uczyć nie tyle dobrym słowem, co przede wszystkim przykładem własnego życia – powiedział celebrans.

Zauważył, że bł. Edmund czerpał natchnienie i siły do realizacji wielu zadań z modlitwy. - Był człowiekiem modlitwy. Modlitwę rozumiał jako źródło chrześcijańskiego dynamizmu wiary i życia. Jego pobożność była ewangeliczna, prosta, autentyczna, nacechowana roztropnością. Za szczyt modlitwy uważał Eucharystię. Msza św. była dla niego najważniejszym wydarzeniem dnia. Dzień bez Mszy św. uważał za stracony – wskazywał bp Wątroba, który dodał, że Bojanowski szerzył też nabożeństwa do Matki Bożej.

Stwierdził, że świat, ojczyzna, Kościół, wspólnoty i rodziny niezmiennie potrzebują takich wzorów i patronów jak bł. Edmund Bojanowski. - On nam przypomina, że najważniejszą szkołą charakteru jest rodzina. To w rodzinnym środowisku kształtuje się nasza wrażliwość na drugiego człowieka, nasza akceptacja dla jego inności, nasza gotowość spieszenia z pomocą, udział w jego radościach i smutkach – mówił biskup rzeszowski.

Dodał, że bł. Edmund jest też ciągle aktualnym wzorem mężczyzny pochylającego się nad dzieckiem, stającego w obronie dziecka, zwłaszcza tego najbardziej bezbronnego, jeszcze nienarodzonego.

Zauważył, że jest również wzorem mężczyzny gwarantującego poczucie bezpieczeństwa, troszczącego się o potrzeby materialne i duchowe, mężczyzny opiekuńczego, wyrozumiałego, ale i sprawiedliwego broniącego przed wpływami zła, przed zgorszeniem i przed zepsuciem. - Bardzo są dziś potrzebni tacy ludzie wśród rządzących, pośród stanowiących prawa, pośród członków różnych komisji, którzy przygotowują ustawy gwarantujące dobro rodziny, a zwłaszcza dobro i bezpieczeństwo dziecka, wśród ludzi przygotowujących programy szkolne i podręczniki. Bardzo potrzebni są dziś serdecznie dobrzy ludzie, którzy jak bł. Edmund z dłonią na sercu i z sercem na dłoni pochylą się nad każdym, kto potrzebuje dobrego słowa, pomocy konkretnej, obrony przed zagrożeniem, pozytywnej wizji przyszłości, ale i duchowego wsparcia – wymieniał hierarcha.

Wskazał, że Bojanowski jest wzorem szczerego patrioty, dla którego miłość ojczyzny nie jest pustym frazesem w politycznych zapasach, ale serdeczną troską o narodowe dziedzictwo, piękno języka, znajomość historii, kultury, tradycji.

Zaznaczył, że bł. Edmund jest dziś przypomnieniem prawdy, że świętość jest dostępna dla każdego. - Nasz błogosławiony jest wymownym przykładem skutecznego apostolstwa świeckich, którzy swym dynamizmem i aktywnością wnoszą znaczący wkład w budowanie cywilizacji miłości – powiedział bp Wątroba.       

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone, a także Siostry Służebniczki.  

Słowa podziękowania biskupom, kapłanom i wiernym złożyła przewodnicząca Federacji Służebniczek matka Beata Chwistek.

W swoim przemówieniu bp Edward Janiak wskazywał, że bł. Edmund Bojanowski jest wzorem dla każdego człowieka, który powinien czynić dobro.

Z kolei o. Tadeusz Rydzyk zaprosił wiernych na IX Ogólnopolską Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja do św. Józefa, która odbędzie się 4 września w Kaliszu.

Po Mszy św. odbył się krótki koncert w wykonaniu sióstr z Zambii. Uroczystość uświetnił Chór Sióstr Służebniczek.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

 

Tekst: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Audio/Foto: Radio Rodzina

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła