TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Anety, Leokadii, Wiesława 09 Grudnia 2023, 17:13
Dziś 2°C
Jutro 1°C
Szukaj w serwisie

PKWP dziękuje za wsparcie dla Kościoła Cierpiącego

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 09:16 17.11.2023

Dziękujemy za świadectwo Kościoła w Polsce, gotowego zanieść pomoc cierpiącym w ich domu, w którym chcą pozostać, lub którego z różnych przyczyn nie mogą opuścić – podkreśla ks. prof. Waldemar Cisło po XV Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

XV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym odbył się pod hasłem „To jest zawsze nasz dom”. Inicjatywa PKWP, od początku wspierana przez Konferencję Episkopatu Polski, gromadzi wiernych na modlitwie o pokój. Towarzyszy jej zbiórka pieniężna na cierpiących chrześcijan. W tym roku środki trafią na Bliski Wschód.

Wydarzenie każdego roku angażuje parafie, księży proboszczów i wolontariuszy. W gablotach zobaczyć można plakaty, a informacja o zbiórce potrafi pojawić się w ogłoszeniach duszpasterskich tydzień wcześniej.

„Modlitwa do Boga o pokój w każdą drugą niedzielę listopada jest podejmowana w tysiącach polskich kościołów. Księża, włączając się w to wydarzenie, stają się pomostem pomiędzy Polską a Bliskim Wschodem; między tymi, którzy chcą pomóc i tymi, którzy na tę pomoc czekają; między Kościołem w Polsce, a Kościołem Cierpiącym. Dziękujemy im za to zaangażowanie” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło.

Zauważa, że Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, jak co roku, spotkało się z ogromną życzliwością wspólnoty ojców paulinów i Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Modlitwa w intencji pokoju i potrzebujących chrześcijan z Bliskiego Wschodu została tam podjęta już w piątek, przed XV Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W sobotnim Apelu Jasnogórskim udział wziął ks. prof. Waldemar Cisło.

Wykładowca UKSW zwraca uwagę, że chrześcijanie z Bliskiego Wschodu potrzebują świadectwa Kościoła w Polsce. „Solidarność nie zawęża się tylko do przekazania tego, co potrzebne do życia; solidarność to jeden z drugim, dlatego cierpiący chcą, by ich krzyk został usłyszany, a historia opowiedziana” – wyjaśnia ks. prof. Cisło.

Przypomina, że wsparcie, jakie jest kierowane na Bliski Wschód, pozwala ratować życie, wzmacniać edukację, a także umożliwia przetrwanie wspólnocie chrześcijańskiej, zdziesiątkowanej przez wojny, prześladowania i ogromną biedę.

W XV Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym PKWP opublikowała przesłanie, jakie z myślą o Darczyńcach Papieskiego Stowarzyszenia przygotował kard. Pierbattista Pizzaballa, łaciński patriarcha Jerozolimy. Zwrócił w nim uwagę na spiralę przemocy i odwetu, w jaką wpadła Ziemia Święta, a której skutkiem jest stale rosnąca liczba ofiar, uchodźców i zniszczonych osiedli mieszkaniowych.

Kard. Pizzaballa podziękował Polakom za wsparcie. Podkreślał zwłaszcza znaczenie modlitwy.

„Widzimy dużą solidarność i bliskość ze strony wszystkich Kościołów świata w stosunku do tej naszej małej rzeczywistości. Jest to dla nas dużym pocieszeniem. Dzięki Wam i my wiemy, że nie jesteśmy sami, że wspiera nas Opatrzność Boża, o czym świadczą liczne Kościoły, stowarzyszenia, ruchy, które wyraziły solidarność” – zaznaczył patriarcha.

Przed rokiem w ramach Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym wsparciem objęta została Ukraina.

Tekst za: Biuro Prasowe PKWP Polska

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła