TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aurory, Fryderyka, Oliwii 05 Marca 2024, 11:56
Dziś 4°C
Jutro 5°C
Szukaj w serwisie

Poświęcenie Kaplicy Cmentarnej w Nowych Skalmierzycach

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 01.11.2014

Wszystkim życzę, żebyśmy mogli kiedyś spotkać się w niebie. Do nieba nie musimy się spieszyć, ono nie ucieknie, ale żyjmy na ziemi i pracujmy tak, byśmy na to niebo zapracowali – mówił biskup kaliski Edward Janiak podczas Mszy św. w nowo wybudowanej kaplicy na cmentarzu w Nowych Skalmierzycach.  

W homilii celebrans podkreślał, że w Kościele każdego roku ogłaszanych jest wielu świętych i błogosławionych. – Święci mają tę łaskę, że mogą być w bliskości Boga. W minionym roku byliśmy świadkami, jak wynoszono do świętości Jana Pawła, który nie tak dawno był wśród nas. Mamy też świadomość, że w rozmaitych zakątkach ziemi dojrzewają do chwały nieba liczni uczniowie Chrystusa, których imion nie znamy, zwłaszcza dzisiaj, kiedy jest tak wielkie prześladowanie chrześcijan, kiedy za przyznanie się do Chrystusa, do Jego krzyża trzeba oddać życie – mówił bp Janiak.
 
Prosił o modlitwę w intencji tych, którzy życie oddali za ojczyznę. - Stojąc dzisiaj nad grobami osób bliskich naszą wyobraźnią obejmujemy inne groby, np. cmentarz na warszawskich Powązkach z grobami żołnierzy Armii Krajowej. Nie zapominajmy o grobach tych, co zginęli za Polskę w różnych zakątkach świata: na dalekim, mroźnym Sybirze, pod Monte Cassino i pod niebem Anglii. Te osoby za świętą i słuszną sprawę oddali życie po to, byśmy żyli w wolnej ojczyźnie. Szukajmy grobów, które stanowią lekcję historii. Wywołujemy je z głębi naszych dziejów, otaczamy wstęgą naszej modlitwy, czy to będą groby królewskie na Wawelu, czy groby ofiar systemu komunistycznego w Polsce, czy też groby robotników, którzy walczyli o lepszą Polskę – zaznaczył ordynariusz diecezji kaliskiej.

Wskazywał, że wpatrując się w niebo i wspominając licznych świętych, trzeba pamiętać o tym, że świętości nie można lokować tylko w zaświatach. - Świętość człowieka zaczyna się na ziemi wypełniając swoje codzienne obowiązki, czasem w trudach, cierpieniu, przy zamkniętych drzwiach w małym pokoiku, przy służbie choremu, kalekiemu człowiekowi. Do Boga trafiamy przez ludzi. Układajmy tak nasze życie, abyśmy osiągnęli niebo. Na niebo trzeba zapracować. Czasem trzeba troszkę niedowidzieć, przebaczyć – mówił bp Janiak, który stwierdził, że święci są wśród nas. – Wśród nas żyją święte matki i święci ojcowie poświęcający się bez granic, w każdej profesji zawodowej są święci: lekarz, nauczyciel, ksiądz. Pamiętajmy, że z tym życiem możemy wiele uczynić, bo otrzymaliśmy wolną wolę i tak wiele od nas zależy – dodał biskup kaliski.

Przekonywał, że najważniejsza jest modlitwa za zmarłych. - Stając dzisiaj nad grobami w dniu Wszystkich Świętych nie zatrzymujmy naszej uwagi jedynie przy grobach, skierujmy myśli ku niebu, miastu Bożemu, ku naszej ojczyźnie. W przeżywaniu dzisiejszej uroczystości obejmujemy Wszystkich Świętych, ale niech nie zabraknie miejsca w sercu na modlitwę. Nasza myśl biegnie ku tym, którzy kiedyś żyli na tym świecie, odeszli do Domu Ojca i są domownikami Boga wiecznie żyjącego, w to mocno wierzymy – powiedział hierarcha.

Wraz z biskupem kaliskimi modlili się: ks. kan. Józef Kaczmarek, proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach i ks. Sebastian Baran, wikariusz.

Bp Edward Janiak poświęcił nowo wybudowaną kaplicę na cmentarzu komunalnym w Nowych Skalmierzycach. Budynek powstał w miejscu  poprzedniego, znacznie mniejszego i od wielu lat już nieużytkowanego. Nowy jednokondygnacyjny obiekt o długości 22 m i szerokości 17 m ma powierzchnię użytkową ponad 200 m2. Składają się na nią m.in. przestronna nawa główna, komora chłodnicza do przechowywania zwłok, schowek gospodarczy oraz dostępne z zewnątrz pomieszczenie grabarza i sanitariaty, z których będą mogli korzystać wszyscy użytkownicy cmentarza. Obiekt zaprojektowano z uwzględnieniem potrzeb niepełnosprawnych użytkowników, m.in. poprzez podjazdy czy dostosowane do nich toalety. Inwestycja została sfinansowana ze środków budżetu Miasta i Gminy Nowe Skalmierzyce.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła