TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Balbiny, Ksawerego, Pauliny 02 Grudnia 2023, 23:19
Dziś -1°C
Jutro -2°C
Szukaj w serwisie

Poświęcenie odnowionego kościoła w Wojkowie

Karolina Gaweł Karolina Gaweł 16:41 30.10.2022

Odnowiona świątynia cieszy oko, ale powinna również radować ducha, kościół jest bowiem przede wszystkim miejscem spotkania z Bogiem – mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas uroczystości poświęcenia odnowionego Kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Wojkowie.

Po liturgicznym pozdrowieniu głos zabrali przedstawiciele Rady Parafialnej:

Do zgromadzonych wiernych zwrócił się również proboszcz parafii w Wojkowie – ks. kan. Ryszard Krakowski:

U progu Eucharystii bp Damian Bryl poświęcił wyremontowany kościół, w tym m.in. odrestaurowany neogotycki ołtarz.

W homilii Biskup Kaliski zaznaczył w pierwszej kolejności wyjątkowe i jednocześnie symboliczne okoliczności spotkania. Ostatnią niedzielę października przeżywamy bowiem w Kościele jako uroczystość Rocznicy poświęcenia kościoła własnego. Przy tej okazji bp Damian Bryl wspomniał, że konsekracji kościoła w Wojkowie dokonał w 1908 roku biskup włocławski Stanisław Zdzitowiecki.

Pasterz Kościoła Kaliskiego w kazaniu przypomniał parafianom, że olbrzymią łaską jest troska o świątynię, będącą Domem Bożym – zwłaszcza, jeśli jest ona przekazywana z pokolenia na pokolenie. Przy tej okazji padła również zachęta do zapraszania na Eucharystię tych, którzy jeszcze nie spotkali się z Bogiem, nie znają Go lub o Nim zapomnieli.

Razem z bp. Damianem Brylem modlili się ks. kan. Ryszard Krakowski – proboszcz parafii pw. NMP Niepokalanie Poczętej w Wojkowie – oraz ks. kan. Jerzy Mikołajewski – dziekan dekanatu błaszkowskiego.

We mszy św. uczestniczyli licznie zgromadzeni parafianie, Druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych, Chór Parafialny, Schola Magnificat, Ministranci, a także przedstawiciele działających przy parafii  wspólnot i grup.

 Tekst, audio i zdjęcia: Karolina Gaweł/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła