TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Blanki, Edmunda, Eligiusza 01 Grudnia 2021, 22:17
Dziś 6°C
Jutro 4°C
Szukaj w serwisie

Powitanie Kaliskiej Pielgrzymki na Jasnej Górze

Dokładnie 2320  pielgrzymów 376. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 22. Diecezji Kaliskiej weszło we wtorek wieczorem na Jasną Górę.  Do pątników dołączyło 186 rowerzystów.  Kaliskich pielgrzymów witał na Jasnej Górze bp senior Teofil Wilski.

- Szliście z modlitwą „Panie przymnóż nam wiary”, a dzisiaj przychodzicie do Matki naszej wiary. To Ona pragnie nas zbliżyć do Chrystusa. Mówiłem Wam w Kłobucku, że Matka już uśmiecha się do nas, a tutaj na Jasnej Górze rozwiera ramiona, aby Was przygarnąć do serca – mówił bp Wilski. Zachęcał pielgrzymów do pogłębiania wiary w codziennym życiu.

Pątników powitał też paulin o. Łukasz, który podkreślał, że jest to najstarsza pielgrzymka nieustannie przybywająca do Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze. Dodał, że cechą charakterystyczną pielgrzymki jest powrót pieszo do Kalisza. – Czujcie się tutaj na Jasnej Górze jak w domu Matki, a więc w miejscu, gdzie odnajdujemy kochające serce – powiedział gospodarz.

Na Jasną Górę z diecezji kaliskiej dotarło pieszo i na rowerach prawie 2300 osób w 23 grupach: 12 kaliskich, 11 promienistych i 1 rowerowej. Pielgrzymowało 55 księży, 40 kleryków, 12 sióstr zakonnych. Najliczniejszą grupą była oliwkowa z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opatówku licząca 202 pielgrzymów. Najmłodszymi pątnikami byli 8-miesięczni bliźniacy z Włoch: Enrico i Ricardo z międzynarodowej grupy Argento, a najstarszymi - Wiktoria i Lucjan liczący 79 lat z grupy różowo-niebieskiej z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. W grupie biało-zielonej z Jarocina wędrowała młoda para. Najmłodsi rowerzyści to rodzeństwo Jaś i Małgosia liczący 3 i 4 lata, a najstarszy - 76-letni Jerzy.

Kierownikiem pielgrzymki po raz pierwszy był ks. Rafał Kopis, a ojcem duchownym – ks. Dariusz Brylak.

Już po raz dwunasty w pielgrzymowanie włączyła się grupa złota, która codziennie duchowo łączyła się z pątnikami za pośrednictwem Diecezjalnego Radia „Rodzina”. Uczestnicy zostali wpisani na Listę Pielgrzymów Duchowych. Swoje intencje przesyłali telefonicznie, a były one omadlane na trasie pielgrzymki. Pielgrzymi duchowi brali udział w codziennych Apelach Jasnogórskich o godz. 20.30 w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Pielgrzymi wyruszyli z Kalisza 9 sierpnia, gdzie żegnał ich biskup kaliski Edward Janiak. Pątnicy z grup kaliskich powrócą pieszo do Kalisza w poniedziałek, 19 sierpnia, a powita ich bp senior Stanisław Napierała. Łącznie pokonają w obie strony ok. 320 km.

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

 

Polecamy materiały filmowe z Pielgrzymki realizowane przez Telewizję internetową Ostrów-Kalisz dostępne na stronie www.ok24.tv/religia/pielgrzymka-2013

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła