TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty 16 Maja 2021, 10:08
Dziś 14°C
Jutro 10°C
Szukaj w serwisie

"Powołane przez Pana" - Orioński Instytut Świecki

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 17:32 08.04.2021

Jesteśmy kobietami, które odpowiadając na dość niezwykłe powołanie Pana, oddałyśmy się poprzez złożenie ślubu czystości, ubóstwa, posłuszeństwa oraz wierności papieżowi na wyłączną służbę Bogu, pozostając w świecie.

Nie posiadamy żadnych zewnętrznych znaków poświęcenia się Jezusowi i z reguły nie informujemy innych osób o naszym wyborze konsekrowania się Bogu. Mogę być Twoją nauczycielką, urzędniczką, lekarką, ekspedientką, bibliotekarką. Poprzez uczestnictwo we wszystkich przejawach życia świeckiego, poprzez pracę i własny przykład życia, a także poprzez codzienną Eucharystię, Liturgię Godzin, Różaniec, Lectio Divina oraz modlitwę osobistą pragniemy przemieniać świat od wewnątrz.

Jesteśmy obecne w wielu miejscach na świecie, ale znajdujemy sposób, by spotykać się na poziomie miasta, regionu i kraju. Mimo że jesteśmy zazwyczaj włączone pojedynczo w różne obszary życia społecznego, pomagamy sobie wzajemnie modlitwą, spotkaniami, przyjaźniami.

 

 

Orioński Instytut Świecki obecny jest w Polsce od 2007 r., choć pierwsza Polka już kilka lat wcześniej wstąpiła do Instytutu. Tworzy go kilkanaście dziewcząt i kobiet pochodzących z różnych regionów kraju.

Instytut obecny jest również we Włoszech, Brazylii, Argentynie, Urugwaju, Chile i Wybrzeżu Kości Słoniowej. W marcu 2012 r. Orioński Instytut Świecki został wpisany do rejestru Krajowej Konferencji Instytutów Świeckich.

Orioński Instytut Świecki zrodził się w sercu św. Ojca Orione z troski o zaangażowanie świeckich w ruch apostolski Małego Dzieła Boskiej Opatrzności. Jest to propozycja powołania do życia konsekrowanego w świecie. Poprzez złożenie ślubu czystości, ubóstwa i posłuszeństwa oraz wierności papieżowi – dziewczęta i kobiety oddają się na wyłączną służbę Bogu, pozostając w świecie. Bez widocznych zewnętrznych znaków poświęcenia się Jezusowi, stają się zaczynem ewangelicznym przemieniającym świat. Pozostają w swoich środowiskach i żyją jak każdy z nas, ale noszą w sobie tajemnicę Bożego wybrania.

Swoim życiem potwierdzają prawdę zawartą w słowach św. Alojzego Orione: “Tylko miłość zbawia świat”.

 

 

Troskę o Boże wybranie realizują przez codzienną Eucharystię, modlitwę Liturgią Godzin, Różańcem, Koronką do Bożego Miłosierdzia, rozważaniem Bożego Słowa. Co miesiąc spotykają się na dniach skupienia. Każda z dziewcząt i kobiet stara się znaleźć czas na indywidualny dzień skupienia i modlitwy przynajmniej raz w miesiącu. Latem przeżywają pięciodniowe rekolekcje z odpowiedzialną regionalną i na jej ręce składają poszczególne zobowiązania. Starają się, by ich serca otwierały się na miłość Boga i owocowały miłością do każdego człowieka. Aktywnie włączają się w dzieła oriońskie w swoich środowiskach pracy. Są konsekrowane Bogu; są zanurzone w świecie; są po to, by przemieniać świat od wewnątrz i odnowić wszystko w Chrystusie.

W imieniu organizatorów zapraszamy także na rekolekcje dla dziewcząt i kobiet pt. "Maryja - Matką poszukujacych drogi", które odbędą się od 16-18 kwietnia 2021 r. w Niepokalanowie 

 

Tekst za: https://iso.orione.pl/

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła