TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Hilarego, Franciszki, Ksawery 03 Grudnia 2021, 17:59
Dziś 0°C
Jutro 1°C
Szukaj w serwisie

Pożegnanie pielgrzymów kaliskich na Lisie

Najstarsza 377. Piesza Pielgrzymka Kaliska i 23. Diecezji Kaliskiej wyruszyła na Jasną Górę

Najstarsza piesza pielgrzymka w Polsce wyruszyła 9 sierpnia z kaliskich parafii. Oznajmiły to dzwony wszystkich kościołów. „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” – pod tym hasłem pielgrzymi będą zmierzać w tym roku na Jasną Górę wsłuchując się w treść konferencji przygotowanych przez ojca duchownego ks. Łukasza Pondla. Po raz drugi kierownikiem pielgrzymki jest ks. Rafał Kopis.

Pątników żegnał na granicy Kalisza bp senior Stanisław Napierała, który prosił wszystkich o modlitwę w intencji diecezji, biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna, biskupów seniorów, kapłanów i wszystkich diecezjan. Wskazywał, że potrzebna jest też modlitwa o umocnienie wiary dla wierzących, a przede wszystkim dla osób, które oddaliły się od Kościoła.

Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 13 sierpnia, gdzie powita ich bp senior Teofil Wilski. Wśród pątników są mieszkańcy Kalisza, diecezji kaliskiej, a także osoby z zagranicy – m.in. Włosi i Niemcy.

Piesza Pielgrzymka Kaliska składa się z 12 grup kaliskich, 12 promienistych, 1 rowerowej i 1 duchowej.

Wspólnie z grupami kaliskimi wyruszyła w trasę grupa międzynarodowa Argento, w której oprócz Polaków kroczą w tym roku Włosi i Niemcy. W grupie pielgrzymują także dzieci i ich matki z Domu Ochrony Życia Poczętego w Odolanowie prowadzonego przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego.

11 sierpnia z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu wyjedzie na szlak grupa rowerowa, której pomysłodawcą i organizatorem jest Ireneusz Reder z Akcji Katolickiej z Pleszewa. Na rowerach przed tron Matki Bożej dotrze ok. 200 osób.

Już po raz trzynasty na pielgrzymkę ,,wyruszyła’’ również grupa złota, która codziennie będzie duchowo łączyć się z pątnikami za pośrednictwem Diecezjalnego Radia „Rodzina”. Uczestnicy zostali wpisani na Listę Pielgrzymów Duchowych. Swoje intencje mogą przesyłać telefonicznie lub emailem. Będą one omadlane na trasie pielgrzymki. Pielgrzymi duchowi mogą brać udział w codziennych Apelach Jasnogórskich o godz. 20.30 w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Od 23 lat w pielgrzymkę kaliską wpisują się grupy promieniste z wielu miejsc diecezji, m.in. Ostrowa Wielkopolskiego, Jarocina, Pleszewa, Krotoszyna, Kępna, Odolanowa, Koźmina, Sycowa, Giżyc, Opatówka, Błaszek. W tym roku po raz pierwszy pojawiła się nowa grupa z Ostrowa Wielkopolskiego o charakterze pokutnym i kolorze popielatym, której przewodnikiem jest ks. Paweł Filipiak. Jest to grupa adoracji, ciszy i ewangelizacji.

Pątnicy będą mieli okazję uczestniczyć w święceniach biskupich paulina Łukasza Buzuna, który został mianowany biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej. Święcenia biskupie odbędą się na Jasnej Górze w sobotę, 16 sierpnia, o godzinie 11:00. Będą w nich uczestniczyć pielgrzymi, którzy po zakończeniu uroczystości zostaną podwiezieni autokarem na dalszą trasę w kierunku Krzepic, gdzie mają pierwszy nocleg w drodze powrotnej do Kalisza.

Kaliska pielgrzymka należy do nielicznych, które wracają pieszo. Pielgrzymi mają do pokonania w obie strony ok. 320 km. 19 sierpnia w Kaliszu powita pątników biskup kaliski Edward Janiak.

Piesza Pielgrzymka Kaliska zyskała miano najstarszej w Polsce. Dzięki dokumentom przechowywanym w jasnogórskim archiwum można stwierdzić, że mieszkańcy Kalisza od 377 lat pielgrzymują nieprzerwanie na Jasną Górę. Początki tej pielgrzymki związane są z kaliskimi księżmi jezuitami. To właśnie z ich domu wyruszyła na Jasną Górę grupa młodych kleryków. Z czasem w wielu kaliskich parafiach tworzyły się grupy pątnicze, udające się do Częstochowy. Początkowo istniały dwie pielgrzymki kaliskie. Jedna przybywała na Jasną Górę, 15 sierpnia, a druga, składająca się głównie z rolników, docierała do celu 8 września. Pielgrzymowania kaliskiego nie przerwały nawet lata okupacji hitlerowskiej i stalinowskiego reżimu.


Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Kalisz wyprawił swoich pątników w drogę ku Jasnej Górze - błogosławieńctwo dla Pątników na Lisie


Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła