TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Bazylego, Bernardyna, Krystyny 20 Maja 2024, 16:48
Dziś 23°C
Jutro 25°C
Szukaj w serwisie

Poznań: Seminarium czterech diecezji zainaugurowało rok formacyjny

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 11:04 11.11.2023

Rozpoczęcie roku formacyjnego i akademickiego łączy w sobie zarówno uroczystą inaugurację we wspólnocie Arcybiskupiego Seminarium Duchownego, jak i obchody 25-lecia powstania Wydziału Teologicznego UAM. Świętujemy razem, bo przecież razem stanowimy tę szczególną wspólnotę formacyjną i akademicką, która nas gromadzi – mówił w Poznaniu prymas Polski abp Wojciech Polak podczas inauguracji roku formacyjnego seminarium czterech diecezji – gnieźnieńskiej, poznańskiej, kaliskiej i bydgoskiej.

W uroczystej inauguracji wzięli udział abp Stanisław Gądecki, bp Damian Bryl i bp Krzysztof Włodarczyk, oraz biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek, Jan Glapiak, Łukasz Buzun i Radosław Orchowicz. Obecni byli prorektorzy poznańskich uczelni – Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Michał Banaszak, Uniwersytetu Medycznego prof. Edmund Grześkowiak i Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Piotr Goliński, oraz prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk prof. Filip Kaczmarek.

W homilii podczas Mszy św. prymas Polski podkreślił, że wspólnota seminaryjna na drodze prezbiteratu stanowi wspólnotę o ogromnym znaczeniu dla całego życia i posługi przyszłych pasterzy Kościoła.

„Każde myślenie o tym byciu i podążaniu za Jezusem razem, każda refleksja nad naszą tożsamością, każde spojrzenie na seminaryjną i akademicką zarazem wspólnotę, rozpoczyna się od tego klasycznego już stwierdzenia, że w świetle Ewangelii każde seminarium, zgodnie ze swą najgłębszą tożsamością, jest w Kościele swoistą kontynuacją wspólnoty apostołów zgromadzonych wokół Jezusa, słuchających Jego słów, przygotowujących się do przeżycia Paschy, oczekujących na dar Ducha, by podjąć powierzoną sobie misję. Wszystko zaczyna się więc od naszego bycia razem, jak uczniowie z Jezusem, słuchając Jego słów” – mówił abp Polak.

„Świętujemy dziś razem, Seminarium i Wydział Teologiczny. Ratio Istitutionis pro Polonia przypomina nam, że studia tworzą bowiem integralną całość z formacją do prezbiteratu. Sam styl ich prowadzenia ma już przecież sam w sobie charakter formacyjny” – mówił prymas Polski. Podkreślił, że wszystko, co przekazujemy, a przede wszystkim, jak przekazujemy i o czym dajemy świadectwo, powinno prowadzić nie tylko do zdobycia wiedzy, ale przede wszystkim do nabycia umiejętności krytycznej refleksji w oparciu o źródła teologiczne.

„Uczelnia staje się miejscem spotkania i dialogu, miejscem rzeczywistego wsparcia całego procesu formacyjnego, miejscem, w którym rzeczywiście razem idziemy jako Kościół, jako wspólnota Chrystusowych uczniów” – mówił abp Polak.

Abp Stanisław Gądecki zauważył, że uzasadnieniem powstania Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie jest związek rozumu i wiary. „Wbrew obawom polski uniwersytet może być normalnym uniwersytetem europejskim wtedy, gdy teologów uzna się za równoprawnych partnerów w dyskusji właśnie dlatego, że są teologami – to znaczy przedstawicielami tej samej wielkiej tradycji pracy umysłowej, z której wywodzi się uniwersytet” – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Podczas inauguracji głos zabrali także rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego ks. dr Jan Frąckowiak i dziekan Wydziału Teologicznego UAM ks. prof. Paweł Wygralak, zaproszeni goście i klerycy. Podczas uroczystości odbyła się immatrykulacja nowych alumnów. Wykład inauguracyjny pt. Teologia w Poznaniu. In memoriam 25. rocznicy ustanowienia Wydziału Teologicznego UAM wygłosił ks. prof. Maciej Szczepaniak.

Tekst za: KAI
Zdjęcie: Arcybiskupie Seminarium Duchowne w Poznaniu

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła