TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aurory, Fryderyka, Oliwii 05 Marca 2024, 11:27
Dziś 4°C
Jutro 5°C
Szukaj w serwisie

Projekcja filmu „Skradziona tożsamość – polskie dzieci wojny”

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 07:54 21.11.2023

28 listopada br. o godz. 18.00 w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu odbędzie się projekcja najnowszego filmu produkcji Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu pt. „Skradziona tożsamość – polskie dzieci wojny” w reż. Katarzyny Pełki-Wolsztajn. Projekcję poprzedzą referaty wygłoszone przez historyków Muzeum.

 

 

„Germanizacja dzieci polskich oraz historia Gaukinderheim Kalisch” i „Dr Roman Hrabar - mecenas zrabowanych dzieci” – to tytuły referatów, które wygłoszą historycy Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu w kaliskim Centrum Kultury i Sztuki 28 listopada 2023 roku.

- Jednym z elementów polityki hitlerowskiej skierowanej przeciwko polskim dzieciom była ich przymusowa germanizacja. Żyją jeszcze świadkowie, którzy zostali w tym celu wysłani do Rzeszy Niemieckiej. Podczas prelekcji postaramy się m.in. przedstawić podstawowe niemieckie założenia polityki germanizacji władz niemieckich, historię funkcjonowania Okręgowego Domu Dziecka w Kaliszu oraz działalność dr. Romana Hrabara - Pełnomocnika Rządu Polskiego ds. Rewindykacji Dzieci Polskich – wyjaśnia Michał Hankiewicz, kierownik Działu Edukacji Muzeum.

Prelekcje poprzedzą projekcję godzinnego filmu produkcji Muzeum pt. „Skradziona tożsamość – polskie dzieci wojny” w reż. Katarzyny Pełki-Wolsztajn. Film opowiada o krzywdzie i cierpieniu polskich dzieci, które w czasie II wojny światowej zostały odebrane swoim bliskim i wywiezione do Niemiec w celu germanizacji. Widzowie będą mieli okazję zapoznać się z relacjami świadków historii – osób wywiezionych do Niemiec i Austrii w celu germanizacji. 

Producentem wykonawczym filmu jest TVP3 Łódź.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła