TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Joachima, Kiry, Maurycego 20 Marca 2023, 23:40
Dziś 8°C
Jutro 10°C
Szukaj w serwisie

Radiowe rekolekcje wielkopostne - Zapomniane oblicze miłosierdzia

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 16:35 12.03.2023

Dusza i w ogóle sprawy ducha nie mają dziś dobrej prasy. Liczy się tylko ciało. Nawet w Kościele miłosierdzie ograniczamy często tylko do pomagania biednym materialnie. A przecież istnieje także bieda duchowa i jest jej sporo w naszym świecie. Istnieją uczynki miłosierdzia względem ciała, ale są także uczynki miłosierdzia względem duszy.

Wielki Post to dobry czas, aby przypomnieć sobie ten nieco zapomniany element chrześcijańskiej tradycji. Benedykt XVI w jednym ze swoich wielkopostnych orędzi zwrócił uwagę, że „dzisiaj na ogół podchodzi się z dużą wrażliwością do kwestii opieki i miłości w kontekście dobra fizycznego i materialnego innych, natomiast niemal całkowicie pomija się milczeniem duchową odpowiedzialność za braci”. Papież dodał, że na sercu powinno nam leżeć „nie tylko cielesne zdrowie brata, ale także zdrowie jego duszy, ze względu na jego ostateczne przeznaczenie”.

Dlatego w naszych radiowych rekolekcjach chcę przypomnieć uczynki miłosierdzia względem duszy. Nie tylko ciało bywa głodne, spragnione, samotne czy chore. Ale także dusza bywa głodna, spragniona, samotna lub chora. Duchowa bieda nie jest wcale abstrakcją, ale bardzo konkretną niedolą. A wokół nas jest jej całkiem sporo. Pomyślmy wspólnie, co możemy zrobić, by jej zaradzić.

 

 

Ufam, że pomogą  nam w tym radiowe rekolekcje „Zapomniane oblicze miłosierdzia”.  

Emisja na antenie Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej – niedziela, godz. 16:35

Serdecznie zapraszam, Ks. Tomasz Jaklewicz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła