TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aurory, Fryderyka, Oliwii 05 Marca 2024, 11:37
Dziś 4°C
Jutro 5°C
Szukaj w serwisie

Rekonstrukcja historyczna pt. "Potyczka Józefa Oksińskiego w Opatówku..." - zapowiedź wydarzenia

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 16:37 17.05.2023

27 maja Muzeum Historii Przemysłu zaprasza wszystkich mieszkańców do Opatówka na rekonstrukcję historyczną pt. "Potyczka Józefa Oksińskiego w Opatówku i scenki z Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim”.  

To kolejne wydarzenie realizowane w tym roku przez Muzeum opatóweckie w ramach projektu „A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim”. Jego celem jest uczczenie pamięci o wydarzeniach i bohaterach z naszego regionu, z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego.

 

 

Zadanie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

W ofercie na 27 maja przewidziano kolejno:

- 12.00 zwiedzanie wystawy nt. Powstania Styczniowego w Muzeum z oprowadzaniem kuratorskim.

-13.00 wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursu wiedzy o Powstaniu Styczniowym pod honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Kalisza i Starosty Kaliskiego. Wydarzenie to uświetni krótki koncert uczniów PSM II stopnia.

-14.00 rozpoczęcie rekonstrukcji przez budynkiem Muzeum

- 14.15 inscenizacje historyczne na ulicy Kościelnej - epizody historyczne z Powstania Styczniowego w Opatówku, Kaliszu i powiecie kaliskim: manifestacja patriotyczna pod domem naczelnika powiatu kaliskiego, kolportaż plakatów z antycarskimi wierszami, rozklejanie ulotek zakazujących żałoby narodowej, pobyt grupy Józefa Oksińskiego w Opatówku (przejęcie kasy miejskiej, przekazanie sukna powstańcom przez fabrykanta Fiedlera, potyczka z Rosjanami), w gościnie u księdza proboszcza,  restrykcje popowstańcze (odczytywanie list osób objętych nadzorem policyjnym), recytacja poezji patriotycznej Stefana Gillera.

-15.30 przemarsz uczestników rekonstrukcji chodnikiem (zgodnie z zasadami ruchu drogowego) na ulicę Dworcową i wspólne biesiadowanie przy grillu i grochówce.

O godzinie 16.30 przez Dworcem PKP w Opatówku rozpocznie się koncert zespołu „Antes Semble”, którego organizatorami są GOK oraz Urząd Miasta i Gminy Opatówek.

Od godz. 12.00 na stoisku przed Muzeum Historii Przemysłu każdy będzie mógł własnoręcznie zakorkować  butelkę z ostemplowanym i podpisanym przez siebie Manifestem KCN, na zabytkowej korkownicy ze zbiorów Muzeum.

- Na wszystkich uczestników będą czekać pamiątkowe pocztówki.

- Każdy kto pobrał Paszport Emisariusza Rządu Narodowego podczas rekonstrukcji, która odbyła się w styczniu w Murowańcu, otrzyma kolejną pieczątkę. Ten kto nie ma jeszcze paszportu może otrzymać go teraz i także zbierać pieczątki z rekonstrukcji. Wszystkich rekonstrukcji jest pięć.  Dla tych, którzy zbiorą wszystkie pieczątki w Paszporcie, przygotowaliśmy specjalne nagrody. Wręczymy je na podsumowaniu projektu w dniu 10 listopada w Godzieszach.

Wydarzenie realizowane jest pod patronatem Honorowym Starosty Kaliskiego. Partnerami projektu są: Stowarzyszenie „LGD7-Kraina Nocy i Dni”, Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, Hufiec ZHP Powiatu Kaliskiego, Gminne Centrum Kultury w Koźminku, III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu, Urząd Miasta i Gminy Opatówek, Koło Gospodyń Wiejskich Opatówek,

Partnerzy medialni: Calisia.pl, Radio CENTRUM 106.4, Radio Poznań, TVP3Poznań, Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Cała oferta dostępna bezpłatnie. Na stoisku Muzeum można będzie także wesprzeć zbiórkę na leczenie Moniki Jaśkiewicz.

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła