TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Joachima, Kiry, Maurycego 20 Marca 2023, 23:25
Dziś 8°C
Jutro 10°C
Szukaj w serwisie

Religijne bogactwo Bałkanów - 10-dniowa pielgrzymka autokarowa

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 10:50 13.03.2023

Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej przy współpracy z Biurem Pielgrzymkowym Orlando Travel organizuje 10-dniową pielgrzymkę na Bałkany (Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra ) w terminie 21-30 sierpnia roku.

 

 

W programie: Marija Bistrica - Medjugorie - Mostar - Wodospady Kravica - Dubrownik - Kotor - Budva - Rejs po Zatoce Kotorskiej - Vepric - Trogir - Zagrzeb

Gwarantujemy: przejazd komfortowym autokarem - noclegi w sprawdzonych hotelach - opiekę doświadczonego pilota oraz księdza przewodnika. 

Więcej informacji: w redakcji Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej,  ul. Złota 144 Kalisz oraz pod numerami telefomu 62/766 89 09 lub 603 562 897

Zapisy: do 10 marca 2023 roku. Liczba miejsc ograniczona!

 

RAMOWY PROGRAM PIELGRZYMKI (możesz pobrać tutaj)

Dzień 1: WYJAZD Z POLSKI

O godzinie 03:00 msza święta na rozpoczęcie pielgrzymki w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. Po mszy pakowanie bagaży do autokaru. Następnie wyjedziemy w kierunku granicy. Przejazd przez Czechy i Austrię. Wieczorem przyjazd w okolice miasta Marija Bistrica. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 2: MARIJA BISTRICA – MEDJUGORIE

W godzinach rannych śniadanie, następnie udamy się centrum niewielkiego miasteczka Marija Bistrica, gdzie na niewielkim wzgórzu wznosi się Narodowe Sanktuarium Chorwacji – monumentalna bazylika, w której szczególnym kultem otoczona jest figura Matki Boskiej Bystrzyckiej. Następnie przejazd do Bośni i Hercegowiny przez malownicze tereny Gór Dynarskich. Zakwaterowanie w hotelu/pensjonacie w Medjugorie. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3: MEDJUGORIE

Rano, po śniadaniu zwiedzanie Medjugorie – miejsca objawień Matki Bożej – Królowej Pokoju, która w 1981 roku ukazała się sześciorgu dzieciom. Pierwsze objawienie miało mieć miejsce w godzinach wieczornych 24 czerwca we wsi Bijakovići, na wzgórzu Crnica należącym do parafii Medjugorie, w części tego wzgórza zwanej Podbrdo. Ukazująca się dzieciom Pani (w języku chorwackim: Gospa) miała przedstawić się im jako Błogosławiona Dziewica Maryja. Podczas pobytu w Medjugorie nawiedzimy cudowne miejsce objawień – Górę Podbrdo oraz kościół św. Jakuba. Następnie czas wolny na osobistą modlitwę i kontemplację. Wieczorem udział w nabożeństwach przewidzianych na ten dzień. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 4: MOSTAR – WODOSPADY KRAVICA

Rano, po śniadaniu udamy się do Mostaru. To jedno z najpiękniejszych miast Bośni i Hercegowiny położone wśród szczytów Gór Dynarskich. W swoim sercu skrywa piękną starówkę z czasów Osmańskich, której głównym zabytkiem jest XVI-wieczny kamienny most (Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO). Spacer wśród wąskich, kamiennych uliczek, minaretów oraz kolorowych straganów wypełnionych pamiątkami z czasów tureckiego panowania. Dalej udamy się na Wodospady Kravica – to zespół wodospadów położonych na rzece Trebižat, które rozciągają się na ponad 100 metrach szerokości, a spadek poziomu dochodzi do 25 metrów. Wodospady powstały wskutek akumulacji trawertynu. Wieczorem powrót do Medjugorie. Udział w nabożeństwach. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 5: DUBROWNIK

Po śniadaniu powrócimy do Chorwacji. Udamy się do Dubrownika, zwanego „Perłą Adriatyku”. Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacerując główną ulicą Stradum będziemy mieli okazję zobaczyć imponujące zabudowania klasztoru Franciszkanów czy Pałacu Rektorów, studnię Onufrio, a także Kościół patrona miasta św. Błażeja i Katedrę Najświętszej Marii Panny. Przechodząc przez Bramę Pile zobaczymy monumentalne mury obronne, otaczające całe miasto. Po południu przejazd do Montenegro (Czarnogóra), zakwaterowanie w hotelu na riwierze czarnogórskiej. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 6: KOTOR – REJS STATKIEM – BUDVA

Rano śniadanie, po którym spacerować będziemy plątaniną kolorowych uliczek Kotoru, średniowiecznego miasta kupców i żeglarzy, które wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nawiedzimy również katolicką katedrę św. Tryfona, patrona Kotoru. Z miejscowej przystani udamy się łodzią do Sanktuarium Matki Bożej na Skale. Po zakończonym rejsie powrócimy na wybrzeże adriatyckie, gdzie zawitamy do klimatycznej Budvy zwanej „Małym Dubrownikiem”, pełnej życia stolicy turystycznej czarnogórskiej riwiery. Tu starożytność miesza się ze średniowieczem, morze z potężnymi górami, dostojna przeszłość z gwarem modnych plaż, a wszystko otulone soczystą śródziemnomorską zielenią i kwiatami. Powrót do hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 7: ODPOCZYNEK

Śniadanie. Całodzienny wypoczynek. Wieczorem kolacja, nocleg.

Dzień 8: VEPRICE

Rano śniadanie. Wyjazd w drogę powrotną do Polski. Przejazd do Chorwacji w kierunku Vepric, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes. Założono je w roku 1908 za sprawą biskupa Splitu i Makarski, Juraja Carića, którego ostatnim życzeniem było, aby go tu pochować. Sanktuarium znane jest także pod nazwą sanktuarium Matki Bożej z Lourdes, ponieważ jaskinia oraz rosnąca tu roślinność przypominają te z Lourdes. Powstało jako votum dziękczynne za narodową pielgrzymkę Chorwatów w 50-tą rocznice objawień w Lourdes. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 9: TROGIR

Śniadanie, wykwaterowanie. Dalej udamy się do Trogiru, zwanego „Chorwacką Wenecją”, któremu niepowtarzalny charakter nadają gotyckie domy i renesansowe pałace pochodzące z czasów, kiedy Trogir był pod panowaniem Republiki Weneckiej z najbardziej charakterystyczną Katedrą św. Wawrzyńca. Wieczorem przyjazd do hotelu w okolicach Zagrzebia. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 10: ZAGRZEB - POWRÓT DO POLSKI

Rano śniadanie, po nim wykwaterowanie z hotelu. Na koniec naszej pielgrzymki krótka wizyta w Zagrzebiu, spacer po stolicy Chorwacji. Po zakończonym zwiedzaniu wyjazd w kierunku Polski. Powrót do Kalisza w późnych godzinach nocnych (nad ranem). Zakończenie pielgrzymki.

 

Pielgrzymuj razem z nami! Serdecznie zapraszamy!

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła