TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Agaty, Dalii, Sobiesława 07 Grudnia 2021, 19:46
Dziś -1°C
Jutro 0°C
Szukaj w serwisie

Rozmowa z Ks. Biskupem Edwardem Janiakiem o ŚDM

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 19.07.2016

Zapraszam wszystkich młodych, aby weszli w światło Bożego Miłosierdzia

KAI: W Diecezji Kaliskiej przygotowania do Światowych Dni Młodzieży trwają od ponad dwóch lat. Rozpoczęła je peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży po diecezji w 2014 roku. Księże Biskupie proszę przypomnieć to wydarzenie…

Bp Edward Janiak: Przygotowania do ŚDM w Diecezji Kaliskiej rozpoczęły się nie tyle od peregrynacji symboli, co właśnie od przygotowania do tego wydarzenia. Nasza diecezja, jako druga w Polsce miała zaszczyt przeżywać ten wyjątkowy czas. Mieliśmy na to przygotowanie niewiele czasu, bowiem Krzyż oraz ikona Matki Bożej przybyły do nas niespełna 9 miesięcy po ogłoszeniu przez Ojca Świętego ŚDM w Polsce. Jako priorytet nawiedzenia wyznaczyliśmy spotkania młodzieży przy symbolach. Wizyta trwała ponad dwa tygodnie, podczas których Krzyż oraz ikona Matki Bożej dotarły do parafii, szkół, środowisk młodzieżowych, nie zabrakło też procesji i marszy ulicami miast czy miejscowości naszej diecezji. Nawiedzenie wszędzie gromadziło ludzi młodych, co nas najbardziej cieszy. Pojawiała się też troska o tę część młodzieży, która jest na obrzeżach Kościoła. Ciągle jeszcze szukamy dróg dotarcia do tej grupy młodzieży.

KAI: Spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem w Krakowie poprzedzą „Dni w Diecezji”. Księże Biskupie co Diecezja Kaliska chce pokazać młodym ludziom, którzy przybędą do Kalisza z zagranicy?

Bp Edward Janiak: Wydarzenia związane z przebiegiem „Dni w Diecezji” będą skoncentrowane wokół naszych dwóch największych skarbów: św. Józefa i Jezusa Miłosiernego. Biblijna nazwa naszego diecezjalnego centrum przygotowań do ŚDM to „Dom Józefa”. Dom czyli miejsce, w którym czujemy się bezpieczni i u siebie, mamy swoje miejsce przy Bogu, tak jak blisko Niego był św. Józef. Tę bliskość chcemy wyrazić i pokazać poprzez położenie akcentu na duchowe przeżywanie tego czasu. Dlatego punktem kulminacyjnym każdego dnia będzie Eucharystia w Sanktuarium św. Józefa. Poprzedzona ona będzie słuchaniem Słowa Bożego podczas katechez. Miłosierdzie Boże wybrzmi najbardziej podczas piątkowej Drogi Miłosierdzia, która wyruszy z Diecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, a zakończy się w Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego, w kościele oo. Jezuitów. Tam przy obrazie Jezu Ufam Tobie, namalowanym pod dyktando bł. ks. Sopoćki, odbędzie się nabożeństwo pokutne. Chyba nie ma lepszego miejsca do przeżywania pojednania z Bogiem w Roku Miłosierdzia, przygotowującym do ŚDM. Oprócz tego wymiaru bardzo duchowego chcemy pokazać wiarę przeżywaną w sposób spontaniczny i żywiołowy przez młodych ludzi. Pomogą w tym świadectwa i wspólnie spędzony czas na twórczym poznawaniu siebie nawzajem – wieczory wspólnotowe, rekreacja. Poza tym młodzież znajdzie zakwaterowanie u rodzin, które na pewno przyjmą pielgrzymów z wielką otwartością.

KAI: Czy Światowe Dni Młodzieży są szansą dla duszpasterstwa młodzieży w naszej diecezji?

Bp Edward Janiak: ŚDM są wydarzeniem wyjątkowym i niepowtarzalnym. Na pewno większość młodych ludzi, którzy będą w nich uczestniczyli przeżyje coś niezapomnianego. Liczę, że umocni to ich wiarę i przyczyni się do bardziej odważnego dawania świadectwa przez młodych ludzi w środowiskach, w których żyją. Na pewno cały proces przygotowania ożywił wielu młodych. Formacja wolontariuszy, Festiwal „Tratwa” to wydarzenia, które rozpalają w młodych ludziach entuzjazm wiary i pokazują, że może być ona przeżywana na sposób bardzo radosny. Liczymy, że ten entuzjazm i zaangażowanie pozostaną w ludziach młodych.

KAI: Księże Biskupie, co chciałby Ksiądz powiedzieć młodzieży Diecezji Kaliskiej w kontekście zbliżających się wydarzeń ŚDM?

Bp Edward Janiak: Młodzi ludzie mają ten przywilej, że ciągle szukają miejsca dla siebie. ŚDM są taką przestrzenią, jak te promienie Jezusa Miłosiernego. Zapraszam wszystkich młodych, aby dali sobie szansę i weszli właśnie w światło Bożego Miłosierdzia, by odnaleźć prawdziwy pokój i radość serca. Zapraszam w tą przestrzeń najpierw do Kalisza, a później do Krakowa.

 

Rozmawiała: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Galeria zdjęć
Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła