TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny 26 Maja 2024, 02:00
Dziś 13°C
Jutro 24°C
Szukaj w serwisie

Rozpoczęła się 9-miesięczna Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Tomasz Klimowicz Tomasz Klimowicz 16:14 08.04.2024

Mszą św. sprawowaną przez ks. kan. Marcina Papuzińskiego, kanclerza Kurii Diecezjalnej w Kaliszu rozpoczęła się 9-miesięczna Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły. Nowenna będzie odprawiana każdego ósmego dnia miesiąca od kwietnia do grudnia w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy - Klasztorze Sióstr Karmelitanek Bosych w Niedźwiadach k. Kalisza.

Przed rozpoczęciem Mszy św. ks. kan. Marcin Papuziński powitał licznie zgromadzonych wiernych i wprowadził w temat modlitwy:

Wybór miejsca na odprawienie nowenny nie jest przypadkowy – podkreślił ks. kanclerz. Przedstawił również intencje towarzyszące inicjatywie:

Podczas homilii ks. kanonik podjął rozważanie w temacie pierwszego spotkania – „Wierzę, że możesz”:

W tym roku 8 kwietnia wyjątkowo obchodzona była uroczystość Zwiastowania Pańskiego, stąd nawiązanie do sceny Wcielenia:

Dlaczego Maryja rozwiązuje węzły? Tu kaznodzieja przywołał słowa papieża Franciszka:

Następnie ks. Marcin przytoczył fragment z „Traktatu o doskonałym nabożeństwie do NMP” autorstwa św. Ludwika Marii Grignion de Montforta: „Co szatan stracił przez pychę, Maryja odzyskała przez pokorę. Co Ewa zgubiła i zaprzepaściła przez nieposłuszeństwo, Maryja uratowała przez posłuszeństwo. Słuchając węża, Ewa zatraciła siebie wraz ze wszystkimi swymi dziećmi i wydała je w ręce szatana. Maryja przez swą doskonałą wierność Bogu ocaliła siebie i wszystkie swoje dzieci, i poświęciła je Majestatowi Bożemu.”:

Po Eucharystii przed wystawionym Najświętszym Sakramentem został odmówiony różaniec i modlitwy nowennowe:

Każdego miesiąca program spotkania będzie podobny: 18.30 - Msza św. z nauką, 19.30 – Modlitwy przed Najświętszym Sakramentem. Zakończenie 8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP.

9-miesięczna Nowenna jest duchowym przygotowaniem do obchodów 170. rocznicy ogłoszenia w 1854 r. przez bł. Piusa IX bulli Ineffabilis Deus - dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

Opiekunem duchowym inicjatywy jest ks. kan. Marcin Papuziński, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.

Wielkim czcicielem i propagatorem kultu Maryi Rozwiązującej Węzły jest papież Franciszek. Obraz Maria Knotenlöserin czyli Maryi Rozwiązującej Węzły odbiera cześć w kościele św. Piotra w Augsburgu, w Niemczech. Został on namalowany w 1700 r. przez artystę Johanna Georga Melchiora Schmidtnera.

Audio i zdjęcia: Tomasz Klimowicz/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła