TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Marii, Marzeny, Ryszarda 26 Kwietnia 2024, 15:45
Dziś 13°C
Jutro 18°C
Szukaj w serwisie

„A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim"

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 15:37 16.01.2023

Już 21 stycznia, w tę sobotę, w Murowańcu w gminie Koźminek, Muzeum Historii Przemysłu rozpoczyna realizację projektu „A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim”, którego celem jest uczczenie pamięci o wydarzeniach i bohaterach z okazji przypadającej w tym roku 160. rocznicy Powstania Styczniowego.

Na terenie powiatu kaliskiego rozegrano wiele potyczek powstańczych, działało wiele ważnych dla Powstania Styczniowego postaci. Na cmentarzach kaliskich oraz parafialnych na terenie powiatu zachowało się dużo mogił powstańczych, a w krajobrazie znajdują się obeliski i inne obiekty związane z Powstaniem. O tym bogatym dziedzictwie historycznym należy bezustannie przypominać.

Na terenie gminy Koźminek, w mogile zbiorowej w Złotnikach, spoczywają powstańcy wraz z dowódcą Wojciechem Korytkowskim z Kalisza, którzy w dniu 4 listopada 1863 r. zatrzymali na trakcie kaliskim pocztę rosyjską jadącą z Kalisza. Poległo 30 powstańców, w tym sam dowódca. W mogile tej spoczywać ma także 13 powstańców z oddziału Kurnatowskiego rozbitego przez Rosjan pod Żychowem k. Liskowa. Kolejna mogiła powstańcza znajduje się w lesie w Murowańcu, nad zalewem.

Zapraszamy na rekonstrukcję historyczną pt. „Obozowisko powstańcze w lesie”.

START: 21 stycznia godz. 16.00 Tama Murowaniec

- W programie: przemarsz z pochodniami, inscenizacja historyczna z początków Powstania Styczniowego, przygotowywanie broni, pożegnanie powstańców, odczytanie „Manifestu 22 stycznia CKN”, atak Rosjan na obóz powstańczy.

- Na stoisku Muzeum Historii Przemysłu zlokalizowanym na parkingu przy tamie, każdy będzie mógł własnoręcznie zakorkować na pamiątkę butelkę z ostemplowanym i podpisanym przez siebie Manifestem CKN, na zabytkowej korkownicy ze zbiorów Muzeum

- Na wszystkich uczestników będą czekać pamiątkowe pocztówki

- Każdy otrzyma specjalny Paszport Emisariusza Rządu Narodowego, do którego będzie zbierać pieczątki z każdej rekonstrukcji. Wszystkich rekonstrukcji będzie pięć i odbędą się w okresie od 21 stycznia do 1 października. Dla tych, którzy zbiorą wszystkie pieczątki  w Paszporcie, przygotowaliśmy specjalne nagrody. Wręczymy je na podsumowaniu projektu w dniu 10 listopada w Godzieszach.

Wydarzenie realizowane jest pod patronatem Honorowym Starosty Kaliskiego. Partnerami projektu są: Stowarzyszenie „LGD7-Kraina Nocy i Dni”, Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, Hufiec ZHP Powiatu Kaliskiego, Gminne Centrum Kultury w Koźminku, IIILO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu.

Partnerzy medialni: Calisia.pl, Radio CENTRUM 106.4, Radio Poznań, TVP3Poznań, Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Zadanie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

Uczcijmy wspólnie pamięć o bohaterach z Kalisza i powiatu kaliskiego , którzy walczyli o naszą tożsamość i wolność!

Tekst: dr Ewa Kłysz
Projekt plakatu: Artemis Keler

 

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła