Spotkanie dyrektorów rozgłośni katolickich w Rzeszowie
Bp Wątroba do dyrektorów rozgłośni katolickich: Jesteśmy zaproszeni, by przez media głosić prawdę i ukazywać światu miłosierdzie Boga
Homilię o roli mediów katolickich w ewangelizacji wygłosił biskup rzeszowski Jan Wątroba podczas Mszy św. sprawowanej w czasie zjazdu dyrektorów rozgłośni katolickich z całej Polski, zrzeszonych w ramach Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich.
Biskup podkreślił, że misja ewangelizacyjna Kościoła obejmuje dziś nie tylko duchownych, ale i świeckich, którzy uczestniczą w niej poprzez różne środki przekazu.
„W misji ewangelizacyjnej uczestniczą wszyscy, zarówno księża, jak i wierni świeccy. Także dzisiaj w ta misja jest wypełniana poprzez media, w tym radio i inne środki przekazu” – mówił bp Wątroba.
Hierarcha zaznaczył, że media katolickie są narzędziem głoszenia prawdy i miłosierdzia Boga.
„Cały Kościół kontynuuje swoją naukę, wzywa do nawrócenia, a w naszych wspólnotach diecezjalnych, w których żyjemy i pracujemy, jesteśmy zaproszeni, by właśnie przez media głosić tę prawdę, wzywać do przemiany serca i ukazywać światu miłosierdzie Boga” – podkreślił biskup rzeszowski.
Odwołując się do przykładu proroka Jonasza, bp Wątroba wskazał, że dzisiejsze środki przekazu mają ogromną moc oddziaływania.
„Dzięki nim działalność ewangelizacyjna może przynosić podobne owoce, jak działalność proroka Jonasza, który uwierzył Bogu i doprowadził mieszkańców Niniwy do pokuty i nawrócenia” – zauważył.
Jednocześnie zaznaczył, że służba ewangelizacyjna w mediach nie jest łatwa i wymaga odwagi oraz wytrwałości.
„Wiemy, że to nie jest łatwe. Wiemy, że to kosztuje. Zdajemy sobie sprawę z różnych zagrożeń, trudności i przeszkód, które napotykamy. Dlatego prosimy Pana, aby uspokoił nasze serca i wspomógł nas w tej działalności” – mówił bp Wątroba.
Na zakończenie biskup życzył wszystkim osobom zaangażowanym w media katolickie gorliwości, talentów i współpracowników gotowych do służby.
„Niech Pan wzbudzi w nas jeszcze większą gorliwość, obdarzy nas talentami oraz ludźmi, którzy zechcą zaangażować się w tę medialną i ewangelizacyjną misję Kościoła. Abyśmy razem, we wspólnotach, wiernie pełnili nasze powołanie” – powiedział biskup rzeszowski.
Obrady Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich odbywają się w dniach 5-7 października br. w Domu Diecezjalnym Tabor w Rzeszowie. W wydarzeniu biorą udział dyrektorzy i wicedyrektorzy 19 stacji katolickich w Polsce.
Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej reprezetnuje ks. Mateusz Puchała.