TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Balladyny, Elżbiety, Sławomira 06 Listopada 2024, 02:26
Dziś 4°C
Jutro 11°C
Szukaj w serwisie

Spotkanie Młodych u stóp Krzyża Jubileuszowego

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 29.03.2015

Chrześcijanin, który jest mądry przed swoim nazwiskiem powinien pisać skrót CPP, a oznacza to: C – czystość, P – pokora, P – pobożność – mówił nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore do młodych diecezji kaliskiej, którzy zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym na szczycie Kobylej Góry zwanej Górą Krzyża.

Mszy św. z okazji Światowego Dnia Młodzieży przewodniczył bp Łukasz Buzun. Na miejsce celebry dotarli: nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore i biskup kaliski Edward Janiak.

W swoim słowie do młodych nuncjusz apostolski życzył prawdziwej mądrości, która jest darem Ducha Świętego.

Stwierdził, że dla chrześcijanina mądrość to nie tylko wiedza. - Chrześcijanin, który jest mądry przed swoim nazwiskiem powinien pisać skrót CPP, a oznacza to: C – czystość, P – pokora, P – pobożność. Czystość to niewinność i transparentność serca i umysłu, prostota stawania w obecności Boga widzianego w naszych bliźnich i wydarzeniach naszego życia. Pokora to umiejętność stanięcia w prawdzie o nas samych. Pokora pomaga nam podejmować słuszne decyzje, jest przeciwieństwem egoizmu i pychy. Pobożność nie oznacza tylko chodzenia do kościoła od czasu do czasu, zapalenia świeczki w kościele, zmówienia jakiejś modlitwy. Prawdziwa pobożność to myślenie zgodne z wolą Chrystusa – przekonywał abp Celestino Migliore.

Bp Edward Janiak prosił młodych o modlitwę w intencji Kościoła. - Jesteście kochani, jesteście radością Kościoła Kaliskiego. Pomódlcie się za ten Kościół, za Wasze parafie, za Waszych kapłanów i proszę Was, abyście byli odważnymi świadkami Chrystusa – powiedział biskup kaliski.

W homilii bp Łukasz Buzun podkreślał, że liturgia Niedzieli Palmowej ma głęboką symbolikę. - Człowiek, który jest dojrzały, wewnętrzne poukładany to wie patrząc na palmę, że ona symbolizuje zwycięstwo, że jest czymś, co uzmysławia człowiekowi, że ta liturgia rozpoczyna się od zwycięstwa. Według tradycji palmy wkładamy w domu za krzyż po to, żeby patrząc na krzyż mieć świadomość, że jest to znak zwycięstwa, że nie jest to bezsensowne cierpienie, trud, bo każdy trud jest połączony z Chrystusem – mówił celebrans.

Wskazał, że każda Eucharystia odnawia w człowieku sakrament chrztu świętego. - Na krzyżu Jezus przezwyciężył śmierć i grzech. Czerpiemy z owoców tego krzyża w chrzcie św., który na początku gładzi każdy grzech pierworodny i indywidualny. Nie nosimy w sobie tego wszystkiego, co jest spadkiem po Adamie i Ewie. Nosimy w sobie skłonności złe, pojawiają się złe myśli, są problemy różnego rodzaju, ale sam korzeń grzechu jest ucięty. Dzisiaj w sposób szczególny odwołujemy się do chrztu świętego. Każda Eucharystia odnawia w nas chrzest święty, owoc krzyża, śmierci,  Zmartwychwstania Chrystusa i Zesłania Ducha Świętego. To wszystko mieści się w Eucharystii – stwierdził kaznodzieja.

Zachęcał, aby Maryję obrać na przewodniczkę Wielkiego Tygodnia. - Maryja stała u stóp krzyża i przez wiarę widziała, że to wszystko, co się dokonuje, ta straszna scena, to straszne wydarzenie, w którym Ona uczestniczyła jako Matka Syna Bożego, że to wszystko ma jeszcze dalszy ciąg, że to nie jest koniec, pesymizm, dramat i zamknięcie, ale że ta właściwa perspektywa dopiero otwiera się, że później będzie zmartwychwstanie. Prośmy, aby Maryja, Bolesna Matka była dla nas przewodniczką w dobrym przeżyciu Wielkiego Tygodnia i przeżywaniu w świetle świąt Zmartwychwstania Pańskiego – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

W tym roku pielgrzymka młodzieży na Górę Krzyża odbyła się już po raz szesnasty. Spotkaniu przyświecały słowa „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. (Mt 5,8). Pielgrzymka rozpoczęła się przy Ośrodku Duchowości ,,Samotnia’’ w Parzynowie, skąd po poświęceniu palm młodzież wraz z bp. Łukaszem Buzunem  wyruszyła na szczyt Góry Krzyża. Przed Eucharystią odmówiona została Koronka do Miłosierdzia Bożego. Spotkanie zakończył koncert zespołu „Arkadio”. W obchodach wzięła udział młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania.

Po raz pierwszy młodzież na Górę Krzyża Jubileuszowego pielgrzymowała 16 kwietnia 2000 r. Wtedy bp Stanisław Napierała dokonał poświęcenia stalowego krzyża, który ma wysokość 20 m. Z roku na rok spotkanie gromadzi coraz więcej młodych ludzi.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła