TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Anety, Leokadii, Wiesława 09 Grudnia 2022, 07:35
Dziś -1°C
Jutro 1°C
Szukaj w serwisie

Spotkanie noworoczne bractwa kurkowego w krotoszyńskiej bazylice pw. św. Jana Chrzciciela

Karolina Gaweł Karolina Gaweł 20:31 06.01.2022

Pan Bóg chce być z nami, chce być blisko – przyjmijmy Go i z wiarą, tak jak Mędrcy, podążajmy do Niego mimo przeciwności – mówił biskup kaliski Damian Bryl do członków bractw kurkowych z diecezji kaliskiej zgromadzonych na dorocznym spotkaniu noworocznym w krotoszyńskiej bazylice św. Jana Chrzciciela.

Nim wybrzmiało liturgiczne pozdrowienie, głos zabrał Maciej Błażejewski – starszy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie. Przybliżył on historię spotkań noworocznych bractw z terenów diecezji kaliskiej, zwracając tym samym uwagę na fakt, że bp Damian Bryl uczestniczy w tego typu wydarzeniu po raz pierwszy:

Bp Damian Bryl w homilii, nawiązując do liturgii słowa, zwrócił uwagę na bardzo ważną kwestię, mianowicie, co symbolizuje Gwiazda Betlejemska:

Kaznodzieja zaznaczył również, że współcześnie problematyczną kwestię stanowi rozpoznanie czasu, w którym dana osoba żyje, a Trzej Królowie uczą nas, jak sobie z tym radzić:

Pasterz Kościoła Kaliskiego, wskazując na Trzech Mędrców, zadał sobie i zgromadzonym na Eucharystii wiernym pytanie, przed kim klękamy:

Przed zakończeniem mszy św. przedstawiciele Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, z Maciejem Błażejewskim na czele, złożyli na ręce bpa Damiana Bryla szablę:

Spotkania opłatkowe bractw kurkowych działających na terenie diecezji kaliskiej zainicjowało w 2000 r. Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych. Każdego roku w Święto Trzech Króli członkowie bractw spotykali się z pierwszym biskupem kaliskim Stanisławem Napierałą. Obecnie w spotkaniach uczestniczy ordynariusz diecezji kaliskiej bp Damian Bryl.

 Tekst, audio i zdjęcia: Karolina Gaweł/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła