TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aurory, Fryderyka, Oliwii 05 Marca 2024, 12:55
Dziś 7°C
Jutro 5°C
Szukaj w serwisie

Spotkanie opłatkowe instytucji centralnych diecezji kaliskiej

Tomasz Klimowicz Tomasz Klimowicz 14:17 19.12.2022

Dziękuję za to, że możemy razem służyć naszej diecezji. Podejmujmy swoje zadania w duchu służby Kościołowi – mówił biskup kaliski Damian Bryl do pracowników instytucji centralnych diecezji kaliskiej podczas wieczerzy wigilijnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu.

W refektarzu w imieniu pracowników instytucji centralnych życzenia złożył ks. kan. Paweł Guździoł. – Każdy z nas może spełniać się w swoim powołaniu, a przede wszystkim w człowieczeństwie, dlatego wszystkim nam życzę, abyśmy się spełniali w Bogu i człowieczeństwie, które zostało przebóstwione przez wcielenie i Boże Narodzenie – powiedział wikariusz biskupi.

Przed łamaniem się opłatkiem słowo do zgromadzonych skierował bp Damian Bryl. – Dziękuję za to, że możemy razem służyć naszej diecezji. Chciałbym podziękować za to wszystko, co w minionym czasie dokonaliśmy razem. Dziękuję za zaangażowanie każdemu z państwa na tym odcinku, który podejmuje na co dzień. Bardzo zależy mi na tym, żebyśmy dalej razem służyli diecezji – zaznaczył biskup kaliski.

Prosił pracowników instytucji centralnych, aby podejmowali swoje zadania w duchu służby Kościołowi. - Bardzo chciałbym, żebyśmy nie stracili ducha wiary i żebyśmy nie stracili perspektywy nadprzyrodzonej, że służymy Kościołowi, w którego centrum jest Jezus Chrystus – podkreślił hierarcha.

Zachęcał, aby wypełniać obowiązki odwołując się do trzech zasad. Wskazał, że pierwsza z nich mówi o tym, że człowiek jest drogą Kościoła. - Zadania, sprawy są ważne, ale są zawsze wtórne, najważniejsze jest, żebyśmy sprzed oczu nie stracili konkretnego człowieka i żeby zawsze punktem odniesienia w spotkaniu z człowiekiem było uszanowanie jego godności i szacunek, nawet gdy mierzymy się z trudnymi sprawami – stwierdził ordynariusz diecezji kaliskiej.

Jako drugą zasadę wymienił kulturę spotkania. - Chciałbym, żebyśmy idąc za zaproszeniem papieża Franciszka budowali w naszej diecezji, ale szczególnie w centralnych instytucjach przestrzeń do kultury spotkania, żebyśmy troszczyli się o jakość spotkań z tymi, którzy do nas przychodzą. Chciałbym, abyśmy promieniowali dobrym duchem, żeby każdy poczuł się przyjęty i uszanowany – akcentował biskup.

Zaznaczył, że trzecią zasadą powinna być troska o nową wyobraźnię miłosierdzia. – Ważne jest, żebyśmy dostrzegali człowieka, szczególnie potrzebującego i szukali sposobów, żeby z nim być i jeśli możliwe pomóc – powiedział bp Bryl.

W spotkaniu uczestniczyli: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, wikariusze biskupi, pracownicy instytucji centralnych diecezji kaliskiej oraz mediów diecezjalnych.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: Tomasz Klimowicz/Radio Rodzina Kalisz 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła