TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aurory, Fryderyka, Oliwii 05 Marca 2024, 10:53
Dziś 4°C
Jutro 5°C
Szukaj w serwisie

Spotkanie świąteczno-noworoczne w Jarocinie

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 04.01.2015

Kościół jest otwarty dla wszystkich, do niego każdy może wejść i powiedzieć, że czuje się u siebie - mówił bp Edward Janiak podczas spotkania noworocznego z mieszkańcami Jarocina. Biskup Kaliski przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Marcina w Jarocinie.

W homilii biskup kaliski podkreślał, że proces zbawienia przechodzi nie tylko przez żłóbek betlejemski, ale przez krzyż. – Żłóbek to jest początek, który zaprowadził Chrystusa na krzyż, żeby nas odkupić – powiedział celebrans.

Wskazywał, że człowiek miłuje Boga tylko wówczas, kiedy miłuje bliźniego. - Jeśli ktoś mówi miłuję Boga, a brata swego nienawidzi jest kłamcą. Można pisać piękne wiersze na temat miłości, a nieść nienawiść w czynach. Kto mówi, że kocha ludzkość, robotnika, chłopa, nauczyciela, a krzywdzi sąsiada też nie miłuje Boga. Kto mówi, że poświęca się dla dobra ojczyzny, a głosuje przeciw narodzeniu dziecka jest kłamcą. Kto mówi, że kocha Boga, a ma w nienawiści chociaż jednego człowieka, czy przeciwnika, nawet politycznego to jest kłamcą. Kto zabija w imię religii jest kłamcą – mówił bp Janiak.

Dodał, że Jezus przyszedł na świat z przykazaniem miłości bliźniego. - Z tym przyszedł Jezus do Betlejem, dlatego szopa betlejemska niesie tyle radości, nadziei. W rodzinach spotykają się bliscy, dzielą się opłatkiem, bo miłują braci, to piękny zwyczaj. Jak bardzo ważna jest pielęgnacja zwyczajów rodzinnych. My Polacy pielęgnujemy piękny zwyczaj składania życzeń i dzielenia się opłatkiem – zauważył kaznodzieja.

Przekonywał, że Kościół jest otwarty dla każdego człowieka. - Cząstka zbawienia przemienia w tym czasie ludzi, nawet niewierzących. My nie zamykamy się szczelnie. Kościół jest otwarty dla wszystkich, do niego każdy może wejść i powiedzieć, że czuje się u siebie – stwierdził ordynariusz diecezji kaliskiej.

Zaznaczył, że każdy człowiek bez względu na to, jaką funkcję pełni w społeczeństwie, nie jest zwolniony od podstawowych zasad postępowania, wartości, przykazań Bożych. - Niech przeżywanie Eucharystii, przyjmowanie komunii św. do naszych serc uświadomi nam, że to jest z naszej strony jako człowieka najlepsza forma uczczenia i dowód miłości do Pana Boga i do ludzi – powiedział bp Janiak.

Druga część spotkania odbyła się w ratuszu w Jarocinie, gdzie życzenia biskupowi i mieszkańcom złożył burmistrz Adam Pawlicki.

W swoim wystąpieniu biskup kaliski podkreślał, że miernikiem poziomu życia społecznego jest patrzenie przez pryzmat tych, którym trzeba pomagać. Życzył dobrej współpracy Kościoła i władz samorządowych dla dobra społeczności lokalnej. - Życzę, żeby Nowy Rok tutaj na ziemi jarocińskiej obfitował w dobro w wymiarze społecznym i osobistym – mówił bp Janiak.

Spotkanie uświetnił występ Zespołu Folklorystycznego „Snutki” z Potarzycy, który zagrał i zaśpiewał kolędy.

Biskup przełamał się opłatkiem z przedstawicielami władz samorządowych, pracownikami instytucji i mieszkańcami Jarocina.

W spotkaniu uczestniczyli także: ks. prał. Dariusz Matusiak, proboszcz parafii pw. św. Marcina w Jarocinie i o. Joel Kokott, proboszcz parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie.

Teksta za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła